Справа № 127/26837/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Ан О.В.
Суддя-доповідач: Граб Л.С.
01 березня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Граб Л.С.
суддів: Гонтарука В. М. Білої Л.М.
за участю:
секретаря судового засідання: Стаднік Л.В.,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Павич О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 06 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
В грудні 2016 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці, в якому просила: визнати дії управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці щодо не включення до складу заробітної плати, з якої нараховується її пенсія суми індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення і премії до державних свят - неправомірними; визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці №13863 від 25.11.2016 року про відмову в перерахунку пенсії; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 в розмірі 84% від суми заробітної плати, яка була призначена, починаючи з 18.11.2016 року згідно ст. 33 ЗУ «Про державну службу», включивши до складу заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії суми індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення і премії до державних свят.
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 06 січня 2017 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано дії управління Пенсійного фонду України в м.Вінниці щодо не включення до складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія ОСОБА_4 суми індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення і премії до державних свят - неправомірними. Визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці №13863 від 25.11.2016 року про відмову в перерахунку пенсії. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 в розмірі 84 % від суми заробітної плати, яка була призначена ОСОБА_4, починаючи з 01.12.2016 року згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу», включивши до складу заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії суми індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення і премії до державних свят. Присуджено ОСОБА_4 з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 551,20 грн.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог повністю, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок - невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованої постанови.
В судовому засіданні представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги та просила її задовольнити.
В судовому засіданні представник позивача заперечив стосовно задоволення апеляційної скарги та просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а постанову суду - частково змінити, виходячи з наступного.
Як слідує з матеріалів справи, 19 грудня 2008 року ОСОБА_4 призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року.
У послідуючому, 18.11.2016 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, премії, згідно довідки Державною фінансовою інспекцією у Вінницькій області від 16 листопада 2016 року № 02-11-29/16/5272, однак рішенням №13861 від 25.11.2016 року в перерахунку пенсії позивачці відмовлено.
ОСОБА_4, вважаючи дану відмову незаконною та такою, що порушує її права, звернулася з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог, однак суд апеляційної інстанції не в повному обсязі погоджується з рішенням суду першої інстанції, зважаючи на наступне.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 01.01.2015) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Зважаючи на викладене, колегія суддів вказує, що матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця та враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Статтею 1 Закону України від 3.07.1991 №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Відповідно до статті 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі, якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Згідно із пунктом 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Виходячи з викладеного, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
Враховуючи зазначене, колегія суддів прийшла до висновку, що здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії, не може бути підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Перерахунок пенсії на підставі рішення суду є відновленням порушеного права позивачки на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця.
Аналогічна позиція міститься в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 03 лютого 2017 року у справі № К/800/2857/17.
Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що відповідачем протиправно відмовлено позивачці в перерахунку пенсії з включенням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової премії, а тому такі дії слід визнати протиправними та зобов'язати відповідача здійснити розрахунок та виплату пенсії з урахуванням цих сум, заявлених довідкою Державною фінансовою інспекцією у Вінницькій області від 16 листопада 2016 року №02-11-29/16/5272, залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений при призначенні пенсії.
Судом першої інстанції присуджено на користь позивачки витрати пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 551,20 гривень з Державного бюджету України.
Однак, колегія суддів приходить до висновку про зміну рішення суду першої інстанції в цій частині.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про зміну постанови суду І інстанції .
Згідно з п.2 ч.1 ст.198 та п.1 ч.1 ст.201 КАС України, суд апеляційної інстанції може змінити постанову суду, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно по суті вирішив справу чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції зміні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці задовольнити частково.
Постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 06 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії змінити в частині присудження ОСОБА_4 з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 551, 20 грн.
В цій частині постанову викласти в наступній редакції.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці на користь ОСОБА_4 суму сплаченого судового збору в розмірі 551, 20 грн.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 06 березня 2017 року.
Головуючий Граб Л.С.
Судді Гонтарук В. М. Біла Л.М.