27 лютого 2017 року Справа № 876/981/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі
головуючого судді Обрізко І.М.
суддів Яворського І.О., Сапіги В.П.
за участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області на постанову Любешівського районного суду Волинської області від 26 грудня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання неправомірними дії та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років, постанову звернути до негайного виконання.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що він з 21.02.1994 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) та статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ). При перерахунку йому пенсії, збільшуючи її на 1% в залежності від тривалості трудового стажу, відповідач керувався тільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон - № 1058-IV), тобто порушив право позивача на пільговий характер розрахункової величини, визначений частиною 2 статті 56 Закону України № 796-ХІІ.
Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 26 грудня 2016 року позовні вимоги задоволено частково. Відмовлено в частині звернення до негайного виконання, адже ст. 256 КАС України урегульовує присудження виплати пенсії, а не перерахунок такої. Суд виходив з того, що позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, пенсію отримує з 21.02.1994 року. Пенсія призначена згідно з ЗУ «Про пенсійне забезпечення», з врахуванням положень ст. 55 Закону № 796-ХІІ.
З набранням чинності Закону № 1058-IV, відповідач самостійно змінив умови нарахування пенсії позивачу не повідомивши його про це.
Позивач 28.11.2016 року звернувся до відповідача із заявою про обрання умов, норм та порядку пенсійного забезпечення відповідно до Закону № 796-ХІІ, в тому числі й перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, однак йому було відмовлено.
Починається з 01.01.2004 року з впровадженням в Україні пенсійної реформ, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону № 796-ХІІ без врахування положень Закону 1058-ХІІ є неможливим і навпаки. При наявності права у пенсіонерів, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, на тотожні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, тобто Закон № 796-ХІІ.
Мається покликання на постанову ВСУ від 07.07.2015 року в справі № 21-727/15.
Не заслуговують уваги доводи відповідача, що позивач звертався в суд з аналогічним позовом в 2015 році, оскільки вказаний позов стосувався перерахунку пенсії за ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, а даний позов стосується перерахунку після обрання умов, норм та порядку пенсійного забезпечення відповідно до цього Закону.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, сторона відповідача подала апеляційну скаргу, де вказується на порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та постановити рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги покликання маються на те, що позивач звертався з аналогічними позовними вимогами у 2013 році та місцевий суд позов задоволив частково, однак постановою Львівського апеляційного адміністративного суду дане рішення було скасовано та відмолено в задоволенні позову повністю. Відтак, згідно п. 4 ч. 1 ст. 157 КАС України дане провадження підлягає закриттю.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
У відповідності до вимог ч.1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання осіб, які беруть учать у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що пенсію позивач отримує з 21.02.1994 року. Пенсія призначена і обрахована на підставі Закону № 1788-XII, з врахування положень статті 55 Закону № 796-ХІІ. До 01 січня 2004 року позивач отримував пенсію по віку з врахуванням положень частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не більше 75 % заробітку.
Згідно з розпорядженнями управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі, починаючи з 01 січня 2004 року, формула розрахунку пенсії позивачу змінилася: введено поняття понаднормативного стажу, що розрахувався відповідно до положень статті 28 Закону № 1058-IV.
Таким чином, з набранням чинності Законом № 1058-IV відповідач самостійно змінив умови нарахування пенсії позивачу, не повідомивши його про це.
Доплата за понаднормативний стаж за 11 років складає 59,14 грн. та нараховується і виплачується відповідно до статті 28 Закону № 1058-IV.
Згідно із статтею 56 Закону № 796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.
З урахуванням положень частини 2 статті 56, статті 57 Закону № 796-ХІІ та частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.
Крім цього, починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону № 796-ХІІ без врахування положень Закону № 1058-IV є неможливим; і навпаки - застосування окремих положень Закону № 1058-IV не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону № 796-ХІІ. При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку - Закон № 796-ХІІ.
Таким чином, потерпілий від наслідків Чорнобильської катастрофи особа має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом № 796-ХІІ, яким чином фінансується пенсія (Державний бюджет, бюджет Пенсійного фонду тощо) юридичного значення не має.
При цьому, правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону № 1788-XII, Закону № 1058-IV є обов'язком саме відповідача.
Таким чином, позов позивача підлягає до задоволення з дати його звернення до відповідача з заявою про обрання умов пенсійного забезпечення відповідно до Закону № 796-ХІІ, тобто з 14 червня 2016 року.
Щодо покликання апелянта на рішення Львівського апеляційного адміністративного суду, яке набрало законної сили, то колегія суддів звертає увагу на те, що попередній позов стосується перерахунку чорнобильської пенсії на якій позивач не перебував. В даному випадку позивач звернувся із заявою, щоб його перевели і перерахували пенсію.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області залишити без задоволення, постанову Любешівського районного суду Волинської області від 26 грудня 2016 року по справі № 162/1221/16-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня виготовлення ухвали в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.М. Обрізко
судді І.О. Яворського
В.П. Сапіга
Повний текст виготовлено 06.03.2017 року.