Постанова від 06.03.2017 по справі 555/2321/16-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Мельничук Н.В.

Суддя-доповідач:Мацький Є.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"06" березня 2017 р. Справа № 555/2321/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Капустинського М.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області на постанову Березнівського районного суду Рівненської області від "06" лютого 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

22 листопада 2016 року позивач - ОСОБА_4 звернулась до Березнівського районного суду Рівненської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області в якому просила зобов'язати провести перерахунок пенсії з 01 червня 2016 року, відповідно довідки про заробітну плату по посаді, на якій працювала до виходу на пенсію, відповідно до статей 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії).

Постановою Березнівського районного суду Рівненської області від "06" лютого 2017 року адміністративний позов задоволено.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області провести перерахунок пенсії з 01 червня 2016 року, відповідно довідки про заробіток для обчислення пенсії Управління соціального захисту населення Березнівської районної державної адміністрації №02-06/246 від 01 лютого 2017 року та листа Березнівської районної державної адміністрації Рівненської області №311-2/40-17 від 31 січня 2017 року щодо присвоєння позивачу 5 рангу державного службовця з надбавкою за ранг у розмірі 600 гривень, відповідно до статей 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент призначення пенсії).

Вважаючи, що постанова Березнівського районного суду Рівненської області від "06" лютого 2017 року прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове яким відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла наступного.

Колегією суддів встановлено, що позивач - ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області та призначено пенсію по досягненню пенсійного віку, виходячи з розрахунку 90% від розміру середньомісячної заробітної плати, відповідно до Закону України "Про державну службу", з листопада 2005 року.

Постановами Кабінету Міністрів України №292 від 06 квітня 2016 року та №322 від 05 травня 2016 року, які діють з 01 травня 2016 року, підвищено заробітну плату відповідним категоріям державних службовців, а відтак у позивача з 01 червня 2016 року виникло право на перерахунок призначеної пенсії.

Листом Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області №В-745/074 від 09 листопада 2016 року, у проведенні перерахунку пенсії позивачу відмовлено, оскільки, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року №213-VІІІ, з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, відповідно до Закону України "Про державну службу".

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції не погоджується з огляду на наступне.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії) від 16 грудня 1993 року №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31 травня 2000 року.

Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31 травня 2000 року (в редакції чинній на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в порядку:

- пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

- іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи з сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, встановлених Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно до пункту 5 вище зазначеної постанови встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України "Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09 грудня 2015 року виключено пункт четвертий постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31 травня 2000 року.

Разом з тим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII.

Відповідно до пункту 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Отже, на час звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.

Враховуючи зазначене, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII, який набрав чинності з 01 травня 2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, затверджену постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року, виключено згідно з постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2, яка набрала законної сили 02 вересня 2016 року.

Проте, єдиним нормативним документом у 2015 році, який встановлював правові підстави видачі запитуваної позивачем довідки була постанова Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31 травня 2000 року, яка зазнала змін в частині наявності форми довідки для перерахунку пенсії з 01 грудня 2015 року, тому чинність на момент звернення позивача за довідкою постанови Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року не мала правового значення, оскільки були скасовані підстави її видачі.

Відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII, яка набрала чинності з 01 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців проводиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, з 01 травня 2016 року Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням державних службовців.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Враховуючи приписи статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 01 травня 2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Конституційний Суд України в рішенні від 25 січня 2012 року за №3-рп/2012 зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема, актами Кабінету Міністрів України.

Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою через неможливість фінансового забезпечення шляхом пропорційного розподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Конституційною гарантією є гарантія права на пенсію в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум, встановлений законом.

Право на підвищення розміру пенсії не є Конституційною гарантією чи певним досягнутим соціальним мінімумом, що не може бути зменшеним за наявності інших компенсаційних інструментів від знецінення коштів, що надаються як соціальна виплата.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення адміністративного позову.

Враховуючи, що Березнівський районний суд Рівненської області при вирішенні справи неповно з'ясував обставини справи та допустив порушення у застосуванні норми права, що регулює спірні правовідносини, то апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області задовольнити, постанову Березнівського районного суду Рівненської області від "06" лютого 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: М.М. Капустинський

В.Б. Шидловський

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області вул. Андріївська, 48-а,м. Березне,Рівненська область,34600

4-третій особі: - ,