Постанова від 06.03.2017 по справі 296/8710/16-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Шалота К.В.

Суддя-доповідач:Мацький Є.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"06" березня 2017 р. Справа № 296/8710/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Капустинського М.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "24" листопада 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за період з дня призначення пенсії, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та премій, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, довідки Житомирського зонального відділу Військової служби правопорядку від 12.09.2016 року № 3221 та довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/8219 від 29.08.2016 року.

Позовні вимоги обґрунтовувались тим, що позивач в серпні 2011 року був звільнений з військової служби та йому була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При призначенні пенсії ГУПФ України в Житомирській області не були враховані додаткові види грошового забезпечення та премії, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 16.09.2016р. позивач звернувся до відповідача та ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявами про перерахунок пенсії. Однак листом №1614/Н-11 від 26.09.2016р. відповідач відмовив у перерахунку пенсії, зазначивши про відсутність посилань у ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за тривалу безперервну календарну військову службу, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому підстав для перерахунку немає.

Постановою Корольовського районного суду міста Житомира від 24.11.2016 р. позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, індексації та премій, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016р., з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення індексації та премій, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, довідки Житомирського зонального відділу Військової служби правопорядку від 12.09.2016 року № 3221 та довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/8219 від 29.08.2016 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.

Судом встановлено згідно наказу першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України №273 від 19.07.2011р. ОСОБА_1 звільнено з військової служби у відставку за пунктом «б», частини 6 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я) (а.с.9-10).

З 01.09.2011 року ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

16.09.2016 року позивач звернувся до ГУПФ України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування згідно довідок Житомирського зонального відділу військової служби правопорядку та архівної довідки (а.с.16,17).

Листом ГУПФ України в Житомирській області №1614/Н-11 від 26.09.2016 року ГУПФ України в Житомирській області повідомляло про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому вказувало, що підстави для їх врахування до складу грошового забезпечення з якого обчислена пенсія відсутні (а.с.19-20).

В матеріалах справи міститься архівна довідка Галузевого архіву Міністерства оборони України за №179/1/8219 від 29.08. 2016 року, з якої вбачається, що позивачу нараховувалася матеріальна допомога на оздоровлення у березні 2009 року та листопаді 2010 року, грошова допомога за тривалу безперервну службу у січні 2009 року, індексація за період січень-листопад 2009 року, лютий 2009 року, серпень 2009 року, жовтень-грудень 2010 року, щомісячної премії. Зі змісту вказаної довідки вбачається, що із зазначених сум cплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.13).

Відповідно до довідки зонального відділу військової служби правопорядку №3221 від 12.09.2016р. позивачу в травні 2011 року було сплачено матеріальну допомогу, в липні 2011 року грошову допомогу на оздоровлення, а також премія щомісяця. З вказаних сум сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.12).

Частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.3 цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон № 2011-ХІ). Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Частиною 1 статті 9 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови). Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

У відповідності до ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VІ єдиний внесок для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, а саме: підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, військових частин та органів, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.

Така правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15. Відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Крім того, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення", згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Отже, зазначені допомоги, щомісячна додаткова грошова винагорода та індексація є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні бути враховані відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески.

Та обставина, що ОСОБА_1 нараховувалися та виплачувалися грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячні премії, індексація, а також те, що із зазначених сум оплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, підтверджується довідкою Житомирського зонального відділу Військової служби правопорядку від 12.09.2016 року № 3221 та довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/8219 від 29.08.2016 року.

Крім того, задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність проведення позивачу перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року.

Такий висновок є помилковим, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Встановлено, що із заявою про проведення перерахунку пенсії позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 16 вересня 2016 року.

Відтак, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням отриманих ним виплат премій, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації починаючи з 01 жовтня 2016 року.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції в даній частині підлягає зміні.

В решті постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для її скасування колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення.

Змінити постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "24" листопада 2016 р. в частині дати перерахунку пенсії, вказавши такою датою 01 жовтня 2016 року.

У решті постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "24" листопада 2016 р. залишити без змін.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: М.М. Капустинський

В.Б. Шидловський

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_1

АДРЕСА_1 - відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003

4-третій особі: - ,