Справа № 715/1931/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Григорчак Ю.П.
Суддя-доповідач: Граб Л.С.
01 березня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Граб Л.С.
суддів: Білої Л.М. Гонтарука В. М. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Стаднік Л.В.,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Шмідта Й.Д.,
представника відповідача: Паланійчука В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кам'янської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області на постанову Глибоцького районного суду Чернівецької області від 14 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Кам'янської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на роботі,
У жовтні 2016 року ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до Кам'янської сільської ради, в якому просила: рішення тридцятої позачергової сесії VII скликання Кам'янської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області №268-13/2016 від 29 вересня 2016 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Кам'янської сільської ради ОСОБА_5.» - визнати протиправним та скасувати; поновити на роботі секретаря Марчук Н.Д. з 04.11.2016 року.
Постановою Глибоцького районного суду Чернівецької області від 14 грудня 2016 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог повністю, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок - невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованої постанови.
В судовому засіданні представники відповідача підтримали доводи апеляційної скарги та просили її задовольнити.
В судовому засіданні представник позивачки заперечив стосовно задоволення апеляційної скарги та просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін, виходячи з наступного.
Як слідує з матеріалів справи, 23.11.2015 р. ОСОБА_5 обрано на посаду секретаря Кам'янської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області, згідно рішення першої сесії VII скликання Кам'янської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області №03-01/2015.
Однак, 29 вересня 2016 року прийнято рішення тринадцятої позачергової сесії VII скликання Кам'янської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області №268-13/2016 «Про дострокове припинено повноваженнь секретаря Кам'янської сільської ради ОСОБА_5.»
Позивачка, вважаючи вказане рішення незаконним та таким, що порушує її права, звернулася з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, з чим погоджується і колегія суддів, з огляду на наступне.
Правовий статус секретаря сільської, селищної, міської ради визначений Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання про обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови, а частиною 5 даної статті визначено, що повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням одинадцятої сесії VII скликання Кам'янської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області №255-11/2016 від 31.08.2016 року ОСОБА_5 надано чергову відпустку з 20 вересня 2016 року на 30 календарних днів, а також додаткову оплачувану відпустку на 15 календарних днів з 20.10.2016 року по 03.11.2016 року.
Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про безпідставність доводів відповідача щодо не перебування позивачки у відпустці, оскільки даний факт спростовується табелем фактично відпрацьованих днів по Кам'янській сільській раді Глибоцького району Чернівецької області за вересень 2016 року та довідками про нараховану заробітну плату ОСОБА_5 за вересень та жовтень 2016 року.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на той факт, що відповідачем в повному обсязі нараховано та проведено відповідні виплати коштів за спірний період ОСОБА_5 як особі, що перебувала у відпустці.
Згідно ст. 45 Конституції України право особи на відпочинок забезпечується наданням, в тому числі, оплачуваної щорічної відпустки.
Відповідно до ст. 40 Кодексу законів про працю не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктом 5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.
Згідно ст.20 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» крім загальних підстав припинення служби в органах місцевого самоврядування, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування; неподання відомостей або подання посадовою особою місцевого самоврядування неправдивих відомостей щодо її доходів у встановлений термін; виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування; досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування.
Водночас, колегія суддів зазначає, що в тексті рішення №268-13/2016 року 13 позачергової сесії Кам'янської сільської ради VІІ скликання від 29.09.2016 року відсутністє посилання на будь-яку підставу звільнення позивачки.
Враховуючи зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про підставність позовних вимог, оскільки прийняте 29 вересня 2016 року рішення сесії сільської ради про звільнення ОСОБА_5 із займаної посади суперечить вимогам законодавства, тобто є неправомірним та таким, що порушує охоронювані законом права позивачки, а тому остання підлягає поновленню на роботі з моменту незаконного звільнення, тобто з 29 вересня 2016 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що відповідачем не надано суду достатньо належних доказів, які б свідчили про неправомірність заявлених позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 71, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Кам'янської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області залишити без задоволення, а постанову Глибоцького районного суду Чернівецької області від 14 грудня 2016 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 06 березня 2017 року.
Головуючий Граб Л.С.
Судді Біла Л.М. Гонтарук В. М.