10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Сидоренко С.М.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
іменем України
"06" березня 2017 р. Справа № 570/4196/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Охрімчук І.Г.
Майора Г.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "11" січня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії ,
ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати дії відповідача щодо відмови в донарахуванні їй пенсії протиправними та зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, починаючи з 15.02.2016 донарахувати та виплатити їй, з урахуванням виплачених сум, пенсію з розрахунку 90% заробітної плати, включивши до суми заробітної плати, з якої призначалась пенсія винагороду за вислугу років у розмірі 40% до посадового окладу та надбавки за спеціальне звання відповідно до довідки Головного управління ДФС у Рівненській області від 27.07.2016 № 189/17-00-05-35 та з врахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати за період з 01.04.2008 по 31.03.2010 відповідно до довідки Головного управління ДФС у Рівненській області від 27.07.2016 № 188/17 - 00 - 05 - 35 без зміни базового місяця нарахування індексації пенсії.
Постановою Рівненського районного суду Рівненської області 11.01.2017 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що оскаржувана постанова суду підлягає скасуванню, оскільки при її винесенні судом здійснено неповне з'ясування обставин, що мають істотне значення для справи та порушення норм матеріального та процесуального права.
Апеляційна скарга підлягає до задоволення.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та 15.08.2007 їй призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Після призначення пенсії та переведення на пенсію держслужбовця позивач продовжувала працювати в Державній податковій адміністрації у Рівненській області. 26.04.2010 позивач звільнилася і подала довідки для перерахунку пенсії. Оскільки форми довідок, які надавалися позивачем до пенсійного органу в 2010 році, не відповідали вимогам Закону України «Про державну службу», Постанові КМУ від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" податковим органом не були включені для обрахунку пенсії наступні складові її заробітної плати: винагорода за вислугу років в розмірі 40% посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати.
08 серпня 2016 року позивач звернулася до відповідача із письмовою заявою, у якій вона просила долучити до її пенсійної справи довідки від 27.07.2016 №189/17-00-05-35 (про посадовий оклад, ранг, винагороду за вислугу років станом на 26.04.2010) та від 27.07.2016 №188/17-00-05-35 (про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу"), копію наказу від 29.12.2006 №153-0 „Про стаж роботи працівників ОДПА для виплати винагороди за вислугу років", витяг із стажу для виплати винагороди за вислугу років. Крім того, позивач просила прийняти рішення про донарахування пенсії шляхом здійснення перерахунку пенсії з розрахунку 90% заробітної плати, включивши винагороду за вислугу років в розмірі 40% відповідно до постанови КМУ від 12 вересня 1997 року №1013 „Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання", матеріальну допомогу на вирішення соціально побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати за період з 01.04.2008 по 31.03.2010.
Відповідач листом від 15 серпня 2016 року № 3826/03 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-УІІІ з 1 червня 2016 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», а тому пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаним законом, не призначаються, раніше призначені не перераховуються.
Не погодившись із правовою позицією відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції покликався на те, що оскільки постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 № 1013 внесено зміни в постанову Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 № 865 і виключено п. 4, яким було передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим держслужбовцям, то відмовляючи позивачу у проведенні перерахунку пенсії, суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Однак, колегія суддів не погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 37 Закон України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
З наведених положень вбачається, що матеріальна допомога, індексація заробітної плати, винагорода за вислугу років та надбавка за спеціальне звання входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Разом з тим, стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 06 листопада 2013 року, від 03 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14).
Зокрема, у постанові від 03 червня 2014 року (справа №21-134а14), Верховний Суд України звернув увагу, що перевага у таких випадках має надаватись не положенням законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного суду України.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції, аналізуючи положення статті 37 Закону України "Про державну службу", статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", дійшла висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація, винагорода за вислугу років та надбавка за спеціальне звання включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
В матеріалах справи наявні довідки Головного управління ДФС у Рівненській області від 27.07.2016 № 189/17-00-05-35 та № 188/17-00-05-35, з яких вбачається, що позивач в період з 01.04.2008 по 31.03.2010 року отримувала матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, винагороду за вислугу років та надбавку за спеціальне звання.
Доводи відповідача, викладені в листі № 3826/03 від 15.08.2016 про необхідність застосування до спірних правовідносин п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", яким передбачено, що в разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу", є необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії та в разі зміни посадових окладів, а не у випадку, коли здійснюється перерахунок у зв'язку з неправильним визначенням розміру пенсії при первинному її призначенні.
За таких обставин, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи те, що з заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області звернулась лише 08.08.2016, а тому у відповідності до ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» донарахування та виплата пенсії позивачу має бути здійсненна з 01.08.2016.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ч. 6 ст. 94 КАС України, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції або Верховний Суд України, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Таким чином, понесені ОСОБА_3 судові витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову та апеляційної скарги в загальній сумі 1709,63 грн. підлягають стягненню з бюджетних асигнувань Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "11" січня 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову.
Позов ОСОБА_4 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови в донарахуванні пенсії ОСОБА_3, починаючи з 01.08.2016 з розрахунку 90% заробітної плати з урахуванням винагороди за вислугу років, надбавки за спеціальне звання відповідно до довідки Головного управління ДФС у Рівненській області від 27.07.2016 № 189/17-00-05-35 та з врахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати з 01.04.2008 по 31.03.2010 відповідно до довідки Головного управління ДФС у Рівненській області від 27.07.2016 № 188/17-00-05-35 без зміни базового місяця нарахування індексації пенсії.
Зобов'язати Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, починаючи з 01.08.2016 донарахувати та виплатити ОСОБА_3, з урахуванням виплачених сум, включивши до суми заробітної плати, з якої призначається пенсія, винагороду за вислугу років, надбавку за спеціальне звання відповідно до довідки Головного управління ДФС у Рівненській області від 27.07.2016 № 189/17-00-05-35 та з врахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати з 01.04.2008 по 31.03.2010 відповідно до довідки Головного управління ДФС у Рівненській області від 27.07.2016 № 188/17-00-05-35 без зміни базового місяця нарахування індексації пенсії.
В решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Стягнути на користь ОСОБА_3 з бюджетних асигнувань Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області сплачений судовий збір в сумі 1709,63 грн.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.Ю.Бучик
судді: І.Г. Охрімчук
Г.І. Майор
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу: Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області вул.Яворницького,34,м.Рівне,33001
- ,