10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Ведяніна Т.О.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
іменем України
"01" березня 2017 р. Справа № 572/3338/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
Шевчук С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області на постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "16" січня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про визнання протиправною відмови у призначенні пільгової пенсії за віком, зобов'язання призначити пільгову пенсію,
В жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправною відмову УПФ в Сарненському районі Рівненської області у призначенні на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пільгової пенсії за віком як постраждалому від аварії на ЧАЕС, зобов'язати відповідача призначити їй вказану вище пільгову пенсію зі зниженням пенсійного віку - з 20 квітня 2016 року.
Постановою Сарненського районного суду Рівненської області від 16.01.2017 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю.
Визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області в призначенні ОСОБА_1 пільгової пенсії за віком на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язано УПФУ в Сарненському районі Рівненської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - з 20 квітня 2016 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що 11.07.2016 ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області з заявою про призначення із зменшенням пенсійного віку пенсії як потерпілій від наслідків катастрофи на Чорнобильскій АЕС 4-ї категорії.
Листом від 17.10.2016 №3190/03-29 УПФ в Сарненському районі Рівненської області відмовило позивачу у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.
З письмового повідомлення відповідача від 17.10.2016 року №3190/03-29 убачається, що підставою для відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку стало те, що період для розрахунку зниження пенсійного віку складає на 01.01.1993 року 2 роки 5 місяців 3 дні (з 18.08.1986 по 31.12.1992). Відповідач уважає, що первинними документами не підтверджено факт постійного проживання у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 року - 4 роки, а тому призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" немає підстав (а.с.9-10).
Судова колегія не погоджується з підставами відмови позивачу у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку з огляду на таке.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, врегульовані Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Особи, які постійно проживали або проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали в цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки (початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 р. незалежно від часу проживання або роботи в цей період) та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.
Згідно статей 15, 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях, а посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" і "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, вставленими цим Законом.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-ХП.
Пунктом 29 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка уповноважених органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування.
З копії паспорта позивача убачається, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6).
З копії трудової книжки виданої 20 червня 1981 року убачається, що позивач 15 серпня 1986 року була прийнята до Сарненського СПТУ № 21, де і працювала по 8 грудня 1988 року, а з 7 лютого 1989 року прийнята на посаду вчителя трудового навчання у Лугинську середню школу № 1, з якої звільнена 30 січня 1992 року (а.с.11-12).
З довідок за підписом директора Лугинської гімназії, вбачається, що ОСОБА_1 працювала на посаді вчителя трудового навчання Лугинської середньої школи № 1 з 7 лютого 1989 року по 30 січня 1992 року, а з 16 жовтня 1989 року і до моменту звільнення перебувала у відпустці по догляду за дитиною, а також копіями виписки про проведенні щеплення ОСОБА_2 протягом 1990-1991 років та довідки № 409 від 29 червня 2016 року, виданою КЗ «Сарненська ЦРЛ», згідно із якою ОСОБА_1 з моменту народження дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до 24 квітня 1991 року проживала у м.Сарни, про що свідчать записи в амбулаторній карті (а.с.13-15).
Крім цього, відповідно до довідки № 11052 від 1 липня 2016 року, виданої КП «Житлосервіс» - ОСОБА_1 була зареєстрована у м.Сарни з 18 серпня 1986 року по 20 січня 1989 року (а.с.19).
З матеріалів справи також убачається, що 15.02.2000 ОСОБА_1 видано посвідчення громадянки, яка постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю, категорія 4, № НОМЕР_1 - 4 категорії, Серії НОМЕР_2 (а.с.8).
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 14 Закону № 796-ХП, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Наявність у позивача вищезазначеного посвідчення, є достатнім підтвердженням того, що вона на протязі не менше 4-х років проживала або постійно працювала саме у зоні гарантованого добровільного відселення, а тому колегія суддів приходить до виснову, що відмова відповідача, яка ґрунтується на відсутності документів, які підтверджували відомості про постійне місце проживання у зоні посиленого радіологічного контролю, є неправомірною.
Матеріалами справи підтверджено факт постійного проживання позивачки не менше чотирьох років в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 року.
З урахуванням наведеного колегія суддів дійшла висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з підстав підтвердження факту проживання у зоні радіоактивного забруднення.
Тому колегія суддів вважає обгрунтованою вимогу позивача про визнання протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з наведених у листі пенсійного органу підстав.
Разом з тим, суд першої інстанції зобов'язучи Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не звернув увагу на те, що згідно з частиною 3 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно;
55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;
56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;
56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;
57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;
57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;
58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;
58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;
59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;
59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;
60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.
Оскільки при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", позивач не досягла віку, визначеного ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Враховуючи, що позивач 1963 року народження вимога про зобов'язання призначити їй пенсію зі зниженням пенсійного віку є передчасною.
Позивач по досягненні відповідного віку не позбавлена права повторно звернутися до органу Пенсійного фонду України з відповідною заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню із ухваленням нової про задоволення позову частково.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області задовольнити частково.
Постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "16" січня 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області щодо підстав відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Г.І. Майор
судді: А.Ю.Бучик
С.М. Шевчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_1
АДРЕСА_1 - відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області вул. Суворова, 8,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500
4-третій особі: - ,