Ухвала від 01.03.2017 по справі 715/2531/16-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 715/2531/16-а

Головуючий у 1-й інстанції: Цуркан В.В.

Суддя-доповідач: Драчук Т. О.

01 березня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Драчук Т. О.

суддів: Полотнянка Ю.П. Загороднюка А.Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Глибоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на постанову Глибоцького районного суду Чернівецької області від 16 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Глибоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИВ:

26 грудня 2016 року позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Глибоцького районного суду Чернівецької області з позовом до Глибоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії.

Постановою Глибоцького районного суду від 16 січня 2017 року позов задоволено частково:

-визнано неправомірними дії Глибоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо перевизначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії позивача з листопада 2012 року на квітень 2015 року при виконанні ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2015 року в адміністративній справі № 715/2160/15-а.

-зобов'язано Глибоцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Чернівецької області перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації її пенсії при виконанні ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2015 року в адміністративній справі № 715/2160/15-15-а з серпня 2015 року на листопад 2012 року, та починаючи з 26 червня 2016 року донарахувати та виплатити належну їй індексацію пенсії.

-стягнуто з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Глибоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь позивача судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.

Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених п. 1,2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2015 року по адміністративній справі №715/2160/15-а, постанову Глибоцького районного суду Чернівецької області від 21 вересня 2015 року залишено без змін, згідно якої зобов'язано управління Пенсійного фонду в Глибоцькому районі Чернівецької області здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії з 01.08.2015 року з урахуванням сум, зазначених в довідці Чернівецького обласного військового комісаріату від 29.07.2015 року № 301 у розмірі 81% від заробітної плати з урахуванням матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

На виконання рішення суду управлінням Пенсійного фонду в Глибоцькому районі Чернівецької області, правонаступником якого є Глибоцьке об'єднане управління Пенсійного фонду в Україні в Чернівецькій області проведено перерахунок розміру її пенсії з 01 серпня 2015 року з урахуванням усіх складових заробітної плати відповідно до довідки Чернівецького обласного військового комісаріату від 29.07.2015 року № 301 у розмірі 81% від заробітної плати з урахуванням матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився і відповідно був встановлений базовий місяць серпень 2015 року.

Позивач, вважаючи дії відповідача щодо зміни базового місяця протиправними, звернулась з позовом до суду.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що виконання відповідачем судового рішення з підстав неправильного нарахування розміру пенсій не є підвищенням розміру пенсії відповідача відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.2003 №1078 "Про затвердження порядок проведення індексації грошових доходів населення", а місяць перерахунку пенсії позивача згідно судових рішень не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до Закону, базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.

Згідно статті 4 вказаного Закону (в редакції на час призначення пенсії позивачці) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ст. 6 Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку №1.

При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п.10-1 Порядку).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у додатку №2 Порядку.

Згідно з п. 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.

Виходячи зі змісту наведеної норми для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.

Тобто, пунктом 5 зазначеного Порядку регулюються правовідносини у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії.

Однак, збільшення пенсії у позивача пов'язане з невірним її нарахуванням при призначенні пенсії у січні 2011 року, а з матеріалів справи встановлено, що до виконання рішення суду щодо перерахунку пенсії позивача був встановлений базовий місяць - листопад 2012 року, тому посилання відповідача на правомірність зміни базового місяця на серпень 2015 року у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі судових рішень є необґрунтованим, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок. Тому місяць перерахунку пенсії позивача згідно судових рішень не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Глибоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області залишити без задоволення, а постанову Глибоцького районного суду Чернівецької області від 16 січня 2017 року - без змін.

Відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції є остаточним та оскарженню не підлягає.

Головуючий Драчук Т. О.

Судді Полотнянко Ю.П. Загороднюк А.Г.