Постанова від 27.02.2017 по справі 439/1253/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2017 року Справа № 876/8012/16

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі

головуючого судді Обрізко І.М.

суддів Носа С.П., Сапіги В.П.

за участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.

за участю позивача - ОСОБА_1

за участю представника відповідача - Мандзю В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області на постанову Бродівського районного суду Львівської області від 11 жовтня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області про визнання неправомірним рішення про відмову у перерахунку пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області, в якому просить визнати неправомірним рішення № 42/03-31 від 09.09.2016 року про відмову йому у перерахунку пенсії; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області провести перерахунок його пенсії, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, вказаною у довідці виконкому Бродівської міської ради від 09.09.2016року № 652 та з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати у розмірі 7539,48 грн. (сім тисяч п'ятсот тридцять дев'ять гривень 48 копійок), починаючи з 01.01.2016 року без обмежень граничного розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що дії управління Пенсійного фонду, щодо відмови у перерахунку пенсії, є неправомірними, такими, що не відповідають нормам Конституції України, принципам діяльності правової держави, суперечать практиці Європейського суду з прав людини та порушують його права.

Постановою Бродівського районного суду Львівської області від 11 жовтня 2016 року позов задоволено. Суд виходив з того, що допомога на оздоровлення, передбачена ст. 35 ЗУ «Про державну службу» є обов'язковою виплатою, а матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, передбачена постановою КМУ № 268 може виплачуватися у розмірі середньомісячної заробітної плати за умови наявних коштів на оплату праці.

Матеріальна допомога, яка носить системний характер і виплачується всім або більшості працівників, а також суми індексації заробітної плати, які оплачуються з фонду оплати праці, не включені в перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньо місячної заробітної плати для призначення пенсій.

Вказана позиція підтверджена постановою ВСУ від 06.11.2013 року № 21-350а13.

Отже, отримані застрахованою особою суми виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсій, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Не погодившись із вказаним судовим рішенням, сторона відповідача подала апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи просить його скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог.

Покликання маються на те, що відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючого державного службовця.

З врахуванням постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013, з 15.12.2015 року діючим законодавством не передбачено підстав і механізму перерахунку подібних пенсій.

Крім того, відповідно до ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що, втратили чинність, деякі законодавчі акти України» (№ 76 VIIIвід 28.12.2014 року), умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються КМУ України, котрий на час звернення позивача не прийняв жодного нормативно-правового акту з цього приводу.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вбачає її аргументованою.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставина справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Судом першої інстанції встановлено, що 25.06.2011 року позивачу ОСОБА_1 була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001р. № 2493-ІІІ (далі - Закон № 2493-ІП). Відповідно до ст. 21 Закону № 2493-III пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється у порядку, визначеному Законом України «Про державну службу».

02.09.2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі із заявою про перерахунок розміру його пенсії в зв'язку з підвищенням з 01.12.2016 року заробітної плати працюючим державним службовцям.

Листом від 09.08.2016 року № 3277 03-31 управління відмовило позивачу в задоволенні його вимог.

В силу ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в чинній редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28.12.2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15.12.2015 року, а застосовується з 01.12.2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».

Суд апеляційної інстанції зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, на яку посилався позивач як на підставу для перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням заробітної плати, регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Таким чином, з 15.12.2015 року чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».

На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.

З огляду на викладене, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка ним отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.

Крім того, Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 р. зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР). У рішенні від 02.03.1999 року №2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.

З огляду на наведене, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги являються суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також наявна невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 198 п.3 ч.1, 202, 205, 207, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області задоволити.

Скасувати постанову Бродівського районного суду Львівської області від 11 жовтня 2016 року по справі № 439/1253/16-а та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області про визнання неправомірним рішення про відмову у перерахунку пенсії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя І.М. Обрізко

судді С.П. Нос

В.П. Сапіга

Повний текст виготовлено 06.03.2017 року.