27 лютого 2017 р. Справа № 529/1284/16-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Рєзнікової С.С.
Суддів: Бегунца А.О. , Старостіна В.В.
за участю секретаря судового засідання Рєзнікової С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Водянобалківської сільської ради Диканського району Полтавської області на постанову Диканського районного суду Полтавської області від 05.01.2017р. по справі № 529/1284/16-а
за позовом ОСОБА_2
до Водянобалківської сільської ради Диканського району Полтавської області
про визнання протиправними і скасування незаконного рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Диканського районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до Водянобалківської сільської ради Диканського району Полтавської області, в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення 11 сесії 7-го скликання Водянобалківської сільської ради Диканського району від 16 листопада 2016 року Про розгляд заяви сільського голови щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги у розмірі 50 % місячного грошового забезпечення, із подальшим зобов'язанням відповідача нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу відповідно до вимог ст. 9 ЗУ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 року № 2262/ХІІ в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за 19 років вислуги.
Постановою Диканського районного суду Полтавської області від 05.01.17р. адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення 11 сесії 7 скликання Водянобалківської сільської ради Диканського району Полтавської області від 16 листопада 2016 року "Про розгляд заяви сільського голови" щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги у розмірі 50% місячного грошового забезпечення.
Зобов'язано відповідача, Водянобалківську сільську раду Диканського району Полтавської області, нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу відповідно до вимог ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09. 04. 1992 року № 2262 /ХІІ в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 19 років вислуги.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що привело до неправильного вирішення справи.
Позивач не скористався своїм правом на подання заперечень на апеляційну скаргу.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач з 18 січня 2000 року, відповідно до Наказу № 6 о/с від 18.01.2000 року був прийнятий на службу в органи внутрішніх справ в Управління МВС України в Полтавській області, а з 19.11.2010 року, згідно з рішенням 1-ї сесії 6-го скликання від 19.11.2010 року Водянобалківської сільської ради Диканського району був обраний на посаду сільського голови Водянобалківської сільської ради. Вподальшому, позивач відповідно до Наказу УМВС України в Полтавській області від 10.12.2010 року № 352 о/с був звільнений з посади старшого оперуповноваженого та прикомандирований, із залишенням у кадрах МВС України, до відповідача Водянобалківської сільської ради Диканського району. Потім, згідно з рішенням 1-ї сесії 7-го скликання Водянобалківської сільської ради Диканського району Полтавської області від 10.11.2015 року позивач по підсумках виборів сільського голови, повторно був обраний сільським головою Водянобалківської сільської ради Диканського району.
Наказом УМВС України в Полтавській області від 06.11.2015 року № 625 о/с позивач звільнений через скорочення штатів як прикомандирований до Водянобалківської сільської ради, з 06.11.2015 року у запас до Збройних Сил України та на дату звільнення має право на отримання одноразової грошової допомоги за 19 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я працівника міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років, одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Згідно з ч. 4 зазначеної статті виплата зазначеної в частинах першій та другій цієї статті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, транспорту, виконання кримінальних покарань, пожежної і техногенної безпеки, єдину державну податкову політику, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання.
Відповідно до ч. 5 ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених частинами першою та другою цієї статті, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.
Отже, обов'язок виплати одноразової грошової допомоги покладається законодавцем зокрема на органи місцевого самоврядування лише у тому разі, коли відряджений для подальшого проходження служби військовослужбовець звільняється зі служби в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, сформованих ними органах, підприємствах, установах, організаціях, вищих навчальних закладах, але при цьому залишається на службі в органах внутрішніх справ.
На підставі викладеного, приймаючи до уваги, що позивач при звільненні зі служби в УМВС України в Полтавській області займав посаду в органах місцевого самоврядування, тобто не був звільнений зі служби безпосередньо з посади, займаної в органах місцевого самоврядування, та те, що виплата одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби здійснюється зокрема Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання, колегія суддів дійшла висновку, що одноразова грошова допомога позивачу повинна бути виплачена не за рахунок органу місцевого самоврядування, а за рахунок органу з якого позивача було звільнено, а саме за рахунок УМВС України в Полтавській області.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що Водянобалківська сільська рада Диканського району Полтавської області не є належним органом, який обтяжено обов'язком виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в порядку ст.9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, судом першої інстанції не взято до уваги всі вищенаведені докази і факти та безпідставно задоволено позовні вимоги.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1,2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, в спірних правовідносинах, відповідач довів суду правомірність прийнятого ним рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
На підставі викладеного, приймаючи до уваги, що матеріалами справи підтверджено правомірність здійснення відповідачем заходів примусового виконання рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, про те, що судом першої інстанції при ухваленні рішення були допущені порушення норм матеріального та процесуального права, а тому дана постанова підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог .
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Водянобалківської сільської ради Диканського району Полтавської області задовольнити.
Постанову Диканського районного суду Полтавської області від 05.01.2017р. по справі № 529/1284/16-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Водянобалківської сільської ради Диканського району Полтавської області про визнання протиправними і скасування незаконного рішення та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Рєзнікова С.С.
Судді Бегунц А.О. Старостін В.В.
Повний текст постанови виготовлений 06.03.2017 р.