"03" березня 2017 р. Справа № 363/534/17
3 березня 2017 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді: Купрієнка С.І.
секретаря : Рибки І.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася з даним позовом в суд в якому просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі щодо відмови провести їй перерахунок пенсії неправомірними; зобов'язати здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з 01 травня 2016 року з урахуванням сум відображених в довідці виданої Вишгородською РДА Київської області від 31.01.2017 року за № 5 включивши в розрахунок всі складові, пенсію просила визначати в розмірі 90 % від вказаних сум.
Свої вимоги позивач обґрунтовувала тим, що 02.02.2017 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі із заявою про перерахунок пенсії відповідно до закону № 3723- ХІІ з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років. Управління своїм листом відмовило у здійсненні перерахунку, посилаючись на те, що п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, яка передбачала проведення перерахунків пенсій державним службовцям виключено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року. Вважає дії відповідача протиправними.
У судове засідання позивач не з'явилася, в прохальній частині позову просила розгляд справи проводи за її відсутності.
Представник відповідача подав письмові заперечення на позов.
Суд дослідивши письмові докази по справі вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
Так в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області та з 06.11.2000 року отримує пенсію за віком, державного службовця, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с. 13).
Відповідно до довідки виданої Вишгородською районною державною адміністрацією Київської області від 31.01.2017 року за № 5 ОСОБА_1 дійсно працювала у Вишгородській РДА на посаді головного спеціаліста загального відділу апарату районної державної адміністрації, заробітна плата станом на 01.05.2016 року головного спеціаліста адміністрації буде становити: сума посадового окладу 2585, 00 грн., надбавка за ранг - 800,00 грн., надбавка за вислугу років - 1292,50 грн. (а.с. 6).
02.02.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі із заявою про перерахунок пенсії відповідно до закону № 3723- ХІІ з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років, нащо того ж дня отримала лист Управління № 28/Б-01, яким відмовлено у здійсненні перерахунку, посилаючись на те, що п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, який передбачав проведення перерахунків пенсій державним службовцям виключено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року. Законом України «Про державну службу» № 889-19 від. 10.12.2015 року не передбачено проведення перерахунків пенсій у зв'язку із збільшенням заробітної плати працюючого державного службовця. Підстав для перерахунку пенсії не має (а.с. 5).
Статтею 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про Державну службу» передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Відповідно до статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Стаття 33 Закону № 3723-ХІІ визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував грошову винагороду, то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частин 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи вищезазначене в судовому засіданні відповідачем не було доведено правомірність відмови позивачу у перерахунку пенсії, що свідчить про протиправність дій Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області.
Відповідно до статті 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст.160-163 КАС України
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 травня 2016 з урахуванням сум відображених в довідці виданої Вишгородською районною державною адміністрацією Київської області від 31 січня 2017 року за № 5, включивши в розрахунок всі складові. Пенсію визначити в розмірі 90% від вказаних сум.
Відповідно до ст.256 КАС України допустити негайне виконання постанови суду.
Постанова на протязі 10 днів з дня виготовлення мотивованої постанови може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Суддя