Постанова від 02.03.2017 по справі 591/4142/16-а

Справа № 591/4142/16-а

Провадження № 2-а/591/32/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2017 року

Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого судді -Прокудіної Н.Г.

при секретарі - Різниченко Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та свої вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером Міністерства оборони України та з 01.01.2007 року знаходиться на пенсійному обліку при головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. Звільнений з військової служби з посади заступника начальника Сумського вищого артилерійського командного училища по тилу, військове звання полковник, ветеран військової служби, вислуга складає 40 років. На підставі п.5 постанови КМ України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» , МОУ видав наказ № 377 від 28.07.2008 року , яким була затверджена Схема розмірів посадових окладів з основними типовими посадами військовослужбовців із числа керівного складу навчальних закладів Збройних сил України. Його посадовий оклад замість 1560,00 грн. підвищений до 1967,00 грн.. Тому після перерахування розміру грошового забезпечення згідно Порядку проведення перерахунку пенсії, затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року, починаючи з 01.09.2008 року відповідач йому не доплачує близько 1000 грн. щомісяця. Наказ МОУ № 814 від 27.11.2013 року скасував наказ № 377 від 28.07.2008 року, але розмір його посадового окладу не змінив. Не зважаючи на це відповідач відмовляється протягом останніх 8 років добровільно провести перерахунок його пенсії на підставі наказу МОУ № 814 від 27.11.2013 року. 11 липня 2016 року він письмово звернувся до відповідача з проханням перерахувати пенсію на підставі наказу МОУ № 814 від 27.11.2013 р., але 30.07.2016 року він отримав від відповідача відмову за № 400-В-11 від 27.07.2016 р. Вважає, що відповідач безпідставно порушує його права, передбачені Конституцією України та Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Просить визнати дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії на підставі наказу МО України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України» від 27.11.2013 року № 814 протиправними, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області на підставі постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 року скласти список на його імя, пенсія якого підлягає перерахунку та направити його до Сумського обласного військомату для складання Довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі Наказу МОУ № 814 від 27.11.2013 року і провести перерахунок пенсії з 30.12.2013 року.

В судовому засіданні позивач позов підтримав у повному обсязі. Представник позивача позов підтримав.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просить в задоволенні позову відмовити за необґрунтованістю, а дії управління визнати законними.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив, що позивач є пенсіонером, якій має право та отримує пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року.

Спірні правовідносини врегульовані ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

01 лютого 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі наказу МО України № 814 від 27.11.2013 р., яким змінено посадові оклади військовослужбовців (а.с. 5).

ГУ ПФУ України в Сумській області листом від 27.07.2016 року відмовив позивачу ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку на підставі даного звернення. Як вбачається з відповіді відповідача, останній послався на те, що відсутні будь-які підстави для нового перерахунку пенсії (а.с.6)

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Отже, положення ч.3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 року № 1294 затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів, схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу, схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Згідно з абзацом другим підпункту 1 пункту 5 зазначеної постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами.

Наказом Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року № 814, на виконання зазначених положень Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294, затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).

Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

ОСОБА_1 01.02.2016 р. звертався з заявою до ГУПФУ в Сумській області , в якій просив : 1) для перерахунку пенсії скласти список на його ім'я та направити його до Сумського ОВК для складання Довідки про розмір його грошового забезпечення згідно наказу СО України № 814 для перерахунку пенсії у порядку проведення перерахунку пенсії , затвердженого постановою КМ України № 45 від 13.02.2008 р., 2) для перевірки правильності нарахування та перерахування пенсії надати відомості про загальний розмір його пенсії з вказівкою відсоткових розмірів всіх її складових, починаючи з 01.04.2012 року по теперішній час (а.с.5).

27.07.2016 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області на заяву від 01.02.2016р. повідомило, «Ваша заява з питання проведення перерахунку розміру пенсії розглянута. За результатами її розгляду надсилаємо повідомлення про розмір вашої пенсії , починаючи з 01.04.2012 » (а.с.6).

Однак, як слідує з матеріалів справи відповідь листом від 27.07.2016 р. позивачу була надана не в повному обсязі

Належної відповіді на дані звернення ОСОБА_1 не отримав, доказів надання відповіді відповідач також не надав.

Таким чином суд вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду заяви позивача від 01.02.2016 р.

Проте для повного захисту порушеного права позивача слід вийти за межі позовних вимог, в силу приписів ст. 11 КАС України, та зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 01.02.2016 р..

Дана правова позиція узгоджується з позицією Верховного суду України, викладеної в постанові від 22.04.2014 року.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що судове рішення прийняте не на користь відповідача - суб'єкта владних повноважень, суми судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь державного бюджету України у сумі 551,20 грн..

Керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 лютого 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь держави витрати на оплату судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Повний текст виготовлено та підписано 02 березня 2017 року.

Суддя Н.Г.Прокудіна