Постанова від 28.02.2017 по справі 348/2198/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 348/2198/16-а

28 лютого 2017 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючого-судді: Міськевич О.Я.

секретаря: Госедло Л.І.

з участю представника позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: Жукової О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що він з 02 липня 2016 року перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області та отримую пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ГУ.

Для призначення йому пенсії відповідачем взято заробітну плату за періоди 14.12.2000р. по 23.05.2015 р. згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу за вищевказаний період.

При цьому Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області при призначенні пенсії не взяло до розрахунку довідку про заробітну плату від 01.08.2003 року № 26, видану ВАТ Надвірнянським ремонтно-транспортним підприємством за період з січня 1979 року по грудень 1983 року, що призвело заниження його розмір пенсії, і на даний час він отримує мінімальну пенсію 987,40 грн.

На його звернення до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зарахування йому заробітної плати по довідці від 01.08.2003 року №26, виданої ВАТ Надвірнянським ремонтно-транспортним підприємством, йому було відмовлено в зв»язку з неможливістю підтвердити первинними документами заробітну плату до липня 2000 р., так як підприємство ліквідоване, документи не збереглися.

Вважає, дії Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ щодо відмови у здійсненні йому перерахунку пенсії є неправомірними та такими що порушують його соціальні права.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_3, підтримав в повному об»ємі з підстав зазначених в позовній заяві, та просить визнати неправомірними діїНадвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не врахування заробітної плати ОСОБА_3 за період з січня 1979 р. по грудень 1983 р.та зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити з 02 липня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_3 з врахуванням довідки про заробітну плату від 01.08.2003 р. № 26, виданої ВАТ «Надвірнянське ремонтно-транспортне підприємство» з січня 1979 р. по грудень 1983 р., та виплачувати йому пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, заперечила обставини на які посилається позивач, підтримала письмові заперечення. Суду пояснила, що відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року -за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Пунктом 4,2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Первинними документами можуть бути відомості нарахування заробітної плати або проведення перевірки заробітної плати на підставі первинних документів.

Відповідно до п.п. 6.5 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України для виконання покладених на нього завдань має проводити планові та позапланові на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб-підприємців бухгалтерський книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних із нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, призначенням пенсій, та отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час перевірки.

16 серпня 2016 року позивач звернувся за перерахунком пенсії, та надав довідку про заробітну плату № 26 від 01 серпня 2003 року з ВАТ «Надвірнянського ремонтно-транспортного підприємства».

На запит управління про проведення перевірки даної довідки було отримано відповідь про неможливість проведення зустрічної перевірки даної довідки, у зв'язку з тим, що Надвірнянське ремонтно-транспортне підприємство» 15.02.2011 року ліквідовано і місцезнаходження документів підприємства невідоме.

Тому зазначений період роботи заробітної плати не враховано до розрахунку пенсії, оскільки його не можна підтвердити первинними документами заробітну плату до липня 2000 року, як це передбачено статтею 40 Закону України «Про загальнообов'зкове державне пенсійне страхування». Просить в позові відмовити.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст. 71 КАС України і які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення позовних вимог та з'ясувавши фактичні обставини справи, прийшов до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що позивач з 02 липня 2016 року перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області та отримую пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ГУ.( а.с 9)

З 20.05.1976 року по 01.03.1986 року позивач працював електрозварником в Надвірнянському районному об'єднанню «Сільгосптехніка» Івано-Франківської області, яке з 22.08.1978 року перейменовано в Надвірнянське виробниче об'єднання по виробничо-технічному забезпеченню сільського господарства Івано-Франківської області., що підтверджується копією трудової книжки(а.с. 5-6).

Згідно постанови ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 14.11.1985 р. № 1114 та у зв'язку з ліквідацією Надвірнянськоого виробничого об'єднання по виробничо-технічному забезпеченню сільського господарства мене звільнено з 01.03.1986 року по переводу.

З 02.03.1986 року по 22.09.1997 року позивач працював слюсарем-електромонтажником в Надвірнянському ремонтно-транспортному підприємстві Івано-Франківської області.(а.с. 5-6).

При призначенні пенсії позивач надав довідку про заробітну плату від 01.08.2003 року № 26, видану ВАТ Надвірнянським ремонтно-транспортним підприємством за період з січня 1979 року по грудень 1983 року.

Листом від 06.10.2016р. за № 5325/03 Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відмовило у зарахуванні вищезазначеної довідку про заробітну плату, мотивуючи свою відмову тим, що неможливо провести перевірку даної довідки, так як Надвірнянске ремонтно-транспортне підприємство 15.02.2011 року ліквідовано і місцезнаходження документів підприємства не відоме.( а.с 9)

Вирішуючи спір суд виходить з наступного.

Зі змісту ч. З ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право справедливу і задовільну винагороду , соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, г також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 40 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (на яку послався відповідач в обґрунтування своїх заперечень; далі - Закон № 1058-IV) за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Суд звертає увагу, що Управління ПФ, як суб'єкт владних повноважень, в силу наведеного положення Основного Закону позбавлене права самовільно здійснювати перерахунок пенсії та здійснювати утримання надміру виплачених її сум.

Статтею 50 Закону № 1058-IV передбачена така можливість лише у разі, коли надмірні виплати стались внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Крім того, такі ж випадки (а також внаслідок невиконання пенсіонером обов'язку щодо повідомлення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати) передбачені і статтею 103 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення».

З матеріалів справи вбачається, що перелічені обставини у цьому випадку відсутні. Сам собою факт непередання юридичною особою документів до архіву при ліквідації не може бути однозначною підставою вважати, що такі документи містять неправдиві відомості.

За таких обставин сумніви відповідача у достовірності довідки є необґрунтованими.

Суд також враховує, що редакція статті 40 Закону № 1058-IV зазнала суттєвих змін з 2005 по 2013 рік. Зокрема, у 2005 році у ній була відсутня умова щодо підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Запровадження такого правила у подальшому, в силу принципу стабільності суспільних відносин, не може бути підставою для настання несприятливих наслідків для пенсіонера, який своєчасно вчинив усі необхідні дії для призначення пенсії з урахуванням заробітної плати за відповідний період.

Надана позивачем довідка про заробітну плату від 01.08.2003 року № 26, видана ВАТ Надвірнянським ремонтно-транспортним підприємством за період з січня 1979 року по грудень 1983 року відповідає всім вимогам: містить печатку підприємства та підписи уповноважених на те осіб.(а.с.7)

Відповідно до відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Публічне акціонерне Товариство « Надвірнянське ремонтно- транспортне підприємство» 24.09.2015р. припинило свою діяльність. Місце знаходження документів по даному підприємстві не відоме. Із цих причин працівники управління не можуть провести перевірку нарахованої та виплаченої заробітної плати (а.с. 28-32.)

Про порушення своїх законних прав позивач дізнався лише 06 жовтня 2016 року, отримавши відповідь № /5325/03.

Тому суд, оцінивши докази, надані сторонами у справі, їх належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, з урахуванням наведеного та фактичної дати звернення позивача за захистом своїх порушених прав, виходячи із передбаченого законом строку звернення до адміністративного суду, дійшов висновку, що відповідача слід зобов'язати здійснити з 02 липня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_3 з врахуванням довідки про заробітну плату від 01.08.2003 р. № 26, виданої ВАТ «Надвірнянське ремонтно-транспортне підприємство» з січня 1979 р. по грудень 1983 р., та виплачувати йому пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 99, 100, 158-163, 167, 186, 187, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними діїНадвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не врахування заробітної плати ОСОБА_3 за період з січня 1979 р. по грудень 1983 р.

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити з 02 липня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_3 з врахуванням довідки про заробітну плату від 01.08.2003 р. № 26, виданої ВАТ «Надвірнянське ремонтно-транспортне підприємство» з січня 1979 р. по грудень 1983 р., та виплачувати йому пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст. 186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Міськевич О.Я.

Повний текст постанови виготовлено 03.03.2017 р.