Справа № 442/1198/17
Провадження № 2-а/442/66/2017
Іменем України
17 лютого 2017 року Суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області - Хомик А.П. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Львівської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправною та скасування постанови у справі про порушення митних правил, -
встанови:
14.02.2017 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про порушення митних правил №2433/20909/16, від 13.07.2016 року.
Перевіривши матеріали даної позовної заяви вважаю, що її слід залишити без розгляду, виходячи з наступних міркувань.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом, якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення.
В силу вимог ч.2 ст.5 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, 14.02.2016 року позивач звернувся до суду з вищевказаними вимогами.
Разом з тим, в позовній заяві покликається, що про порушення своїх прав дізнався 21.07.2016 року, отримавши оскаржувану постанову поштою. Також додав ухвалу Дрогобицького міськрайонного суду від 02.02.2017 року справа №442/4957/16-а про залишення аналогічного позову без розгляду у зв'язку з повторною неявкою.
Тому приходжу до переконання, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду.
Частиною 6 ст. 108 КАС України передбачено, що повернення позовної заяви непозбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Наведену у вказаній статті словесну конструкцію «в порядку, встановленому законом» слід розуміти таким чином, що до адміністративного позову, який подається вдруге після його повернення, застосовуються загальні вимоги, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України для позовних заяв, у тому числі й вимоги щодо дотримання строку звернення до суду.
Хоча правова природа строків звернення до суду аналогічна до строків позовної давності у цивільних правовідносинах, слід мати на увазі, що КАС України, на відміну від положень статей 263 та 264 Цивільного кодексу України, які визначають підстави зупинення чи переривання строків позовної давності, не передбачає можливості зупинення чи переривання строків звернення з позовом до адміністративного суду.
Таким чином, звернення позивача до суду раніше не зупиняє та не перериває перебігу строків звернення з адміністративним позовом.
Статтею 100 КАС України передбачено можливість поновлення строку, пропущеного зповажних причин. Тобто, закон пов'язує поновлення строку саме з поважністю причин його пропуску.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи є об'єктивно непереборними, а саме не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду.
Строк звернення до суду пропущено з причин, які виникли з волі позивача.;Суд також бере до уваги, що позивач не скористався правом на оскарження ухвали, якщо вважав, що адміністративний позов було залишено без розгляду з «формальних» підстав.
Звертаючись до суду з адміністративним позовом позивач повинен раціонально та добросовісно використовувати надані йому КАС України права з тим розрахунком, щоб можливі недоліки позовної заяви не стали завадою для звернення до суду. Натомість реалізовуючи своє право на звернення до суду в останній день строку позивач повинен усвідомлювати пов'язані з цим ризики.
У силу вимог статті 100 КАС України,адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Оскільки наявні в справі матеріали свідчать, що позивачем пропущений встановлений ст. 99 КАС України строк звернення до суду, а підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними не встановлено, суд дійшов висновку, що позовну заяву належить залишити без розгляду.
Разом з цим, залишення адміністративного позову без розгляду на даній стадії не позбавляє позивача права на повторне звернення до адміністративного суду після усунення підстав, з яких позовна заява була залишена без розгляду, зокрема, шляхом повідомлення суд щодо наявності поважних причин пропуску строку звернення до адміністративного суду та надання відповідних доказів на підтвердження поважності останніх.
Враховуючи викладене та відсутність заяви і підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду, так як позивач в позові оскаржує постанову відповідача прийняту 13.07.2016 року, при цьому не наводить жодних обставин, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами, тому вказаний позов необхідно залишити без розгляду, оскільки позивачем пропущено встановлений законом строк звернення до суду.
Поряд з цим, суд вважає за потрібне роз'яснити право звернення позивача з даним позовом з відповідною заявою про поновлення строку звернення до суду.
Керуючись ст. ст. 99, 100-102, 107 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Львівської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправною та скасування постанови у справі про порушення митних правил - залишити без розгляду.
Роз'яснити право позивача на звернення з таким позовом з відповідною заявою про поновлення строку звернення до суду.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Львівської області через Дрогобицький міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя А.П. Хомик