28 лютого 2017 року Справа № 803/143/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Шафранюк І.Ф.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Ющик О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася в суд із адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у Волинській області (далі - ГТУЮ у Волинській області) про визнання бездіяльності протиправною щодо не проведення сертифікації робочого місця (контори) за адресою АДРЕСА_1 та зобов'язання провести таку сертифікацію.
В судовому засіданні 28.02.2017 року позивач подала заяву про уточнення позовних вимог в якій просила визнати протиправною бездіяльність ГТУЮ у Волинській області щодо не проведення перевірки відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса встановленим Законом України «Про нотаріат» умовам за поштовою адресою АДРЕСА_1 та зобов'язати ГТУЮ у Волинській області провести перевірку відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса встановленим Законом України «Про нотаріат» умовам, що знаходиться за поштовою адресою АДРЕСА_1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1, має свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю, видане Міністерством юстиції України 29.10.2007 року за № НОМЕР_1.
06.11.2007 року наказом ГУЮ у Волинській області за №316-к її призначено на посаду завідувача Рожищенської державної нотаріальної контори Волинської області. На даний час перебуває у декретній відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 14.02.2015 року по 24.11.2017 року, про що ГТУЮ у Волинській області видано відповідний наказ від 14.02.2015 року №120/3.
07.11.2016 року позивач звернулась до ГТУЮ у Волинській області з заявою про проведення сертифікації приміщення, що знаходиться за адресою: Волинська область, АДРЕСА_1, а саме перевірки на предмет відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса умовам, передбаченим статтею 25 Закону України «Про нотаріат» у зв'язку з її наміром зареєструвати у майбутньому приватну нотаріальну діяльність.
Однак, 22.11.2016 року управлінням юстиції їй було відмовлено у проведенні сертифікації вказаного вище приміщення, у зв'язку з тим, що позивач перебуває у трудових відносинах із ГТУЮ у Волинській області (на посаді завідувача Рожищенської державної нотаріальної контори) та у своїй заяві на проведення сертифікації не вказала нотаріальний округ, в якому має намір здійснювати приватну нотаріальну діяльність.
01.12.2016 року та 12.12.2016 року ОСОБА_1 знову зверталась до ГТУЮ у Волинській області з заявами про проведення сертифікації приміщення, що знаходиться за адресою: Волинська область, АДРЕСА_1, де вказувала, що має намір зареєструвати приватну нотаріальну діяльність по Луцькому міському нотаріальному округу.
23.12.2016 року листом №11373/05-28/05, №11717/05-29/05 ГТУЮ у Волинській області відмовило у проведенні сертифікації вказаного вище приміщення та запропоновано розглянути можливість розміщення робочого місця приватного нотаріуса у Локачинському районі Волинської області.
Вважає протиправною бездіяльність ГТУЮ у Волинській області щодо не проведення перевірки відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса встановленим Законом України «Про нотаріат» умовам за поштовою адресою АДРЕСА_1 та просить зобов'язати відповідача провести вказану перевірку відповідності робочого місця.
Позивач в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві, просила позов задовольнити, визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати вчинити дії.
Представник відповідача в судовому засіданні та в письмових запереченнях позов не визнала, просила в його задоволенні відмовити повністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши зібрані докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов до задоволення не підлягає, з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів.
Частина 1 статті 17 КАС України передбачає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, має право на зайняття нотаріальною діяльністю, що підтверджується свідоцтвом Міністерства юстиції України від 29.10.2007 року №6593.
06.11.2007 року наказом ГУЮ у Волинській області №316-к її призначено на посаду завідувача Рожищенської державної нотаріальної контори Волинської області. На даний час перебуває у декретній відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 14.02.2015 року по 24.11.2017 року згідно наказу ГТУЮ у Волинській області від 14.02.2015 року №120/3.
07.11.2016 року ОСОБА_1 звернулась до ГТУЮ у Волинській області з заявою про проведення сертифікації приміщення, що знаходиться за адресою: Волинська область, АДРЕСА_1, а саме перевірки на предмет відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса умовам, передбаченим статтею 25 Закону України «Про нотаріат» та Положенню про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за організацією нотаріальної діяльності затвердженого наказом Мін'юста України від 23.03.2011 року за №888/5, у зв'язку з наміром зареєструвати у приватну нотаріальну діяльність.
22.11.2016 року листом №10386/05-28/05 ГТУЮ у Волинській області відмовило у проведенні сертифікації вказаного вище приміщення, у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 перебуває у трудових відносинах із ГТУЮ у Волинській області (займає посаду завідувача Рожищенської державної нотаріальної контори) та у своїй заяві на проведення сертифікації не вказала нотаріальний округ, в якому має намір здійснювати приватну нотаріальну діяльність.
01.12.2016 року та 12.12.2016 року ОСОБА_1 знову звернулась до ГТУЮ у Волинській області з заявою про проведення сертифікації приміщення, що знаходиться за адресою: Волинська область, АДРЕСА_1, а саме перевірки на предмет відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса умовам, передбаченим статтею 25 Закону України «Про нотаріат» та Положенню про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за організацією нотаріальної діяльності затвердженого наказом Мін'юста України від 23.03.2011 року за №888/5 де вказувала, що має намір зареєструвати приватну нотаріальну діяльність по Луцькому міському нотаріальному округу.
23.12.2016 року листом №11373/05-28/05, №11717/05-29/05 ГТУЮ у Волинській області відмовило у проведенні сертифікації вказаного вище приміщення, посилаючись на п.4.42 Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 23.06.2011 року за №1707/5, згідно якого Головне територіальне управління юстиції відповідно до покладених на нього завдань визначає нотаріальний округ, реєструє приватну нотаріальну Діяльність, веде та зберігає реєстраційні справи приватних нотаріусів, уносить зміни в реєстраційне посвідчення та анулює його, контролює дотримання вимог щодо організації робочого місця приватного нотаріуса, та запропоновано розглянути можливість розміщення робочого місця приватного нотаріуса у Локачинському районі Волинської області.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до таких висновків.
Закон України «Про нотаріат» встановлює порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні.
Так, відповідно до ст. 2-1 Закону України «Про нотаріат» державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів.
Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Стаття 24 Закону України «Про нотаріат» визначає порядок реєстрації приватної нотаріальної діяльності.
Так, реєстрація приватної нотаріальної діяльності провадиться Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі на підставі заяви особи, яка має свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю, та акта про сертифікацію про відповідність робочого місця (контори4) приватного нотаріуса встановленим цим Законом умовам. У заяві зазначається назва нотаріального округу, в якому особа буде займатися нотаріальною діяльністю.
Отже, як вбачається з вказаної норми Закону, акт про сертифікацію повинен бути складений саме до подачі заяви про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності і відповідно до її реєстрації. І тільки у заяві про реєстрацію нотаріальної діяльності, яка подається одночасно з відповідним свідоцтвом та актом про сертифікацію, зазначається назва нотаріального округу.
Статтею 25 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що робоче місце, (контора) приватного нотаріуса має знаходитись у межах нотаріального округу, в якому приватний нотаріус здійснює нотаріальну діяльність та визначено умови до робочого місця (контори) приватного нотаріуса.
Згідно п. З вказаної статті Закону до початку нотаріальної діяльності приватним нотаріусом, а також у разі зміни адреси розташування робочого місця (контори) приватного нотаріуса, Головним управліннями юстиції в областях, протягом 15 днів з моменту отримання заяви про зміну адреси розташування робочого місця (контори) проводиться перевірка відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса встановленим цим Законом умовам, за результатами якої складається акт про сертифікацію робочого місця (контори) приватного нотаріуса або акт про відмову у сертифікації робочого місця (контори) приватного нотаріуса.
Приватний нотаріус може здійснювати нотаріальну діяльність лише за наявності акта про сертифікацію робочого місця (контори) приватного нотаріуса або рішення суду, яке набрало законної сили, яким визнано незаконним акт про відмову у сертифікації робочого місця (контори) приватного нотаріуса.
Таким чином, особа, яка має намір розпочати приватну нотаріальну діяльність, вправі зареєструвати таку діяльність лише за наявності акта про сертифікацію робочого місця (контори) приватного нотаріуса або рішення суду, яке набрало законної сили, яким визнано незаконним акт про відмову у сертифікації робочого місця (контори) приватного нотаріуса.
Відсутність такого акта, а також відсутність рішення суду, яким визнано незаконним акт про відмову у сертифікації робочого місця (контори) приватного нотаріуса, позбавляють позивача права розпочати відповідну діяльність.
Крім того, початок приватної нотаріальної діяльності настає з моменту її реєстрації, тому посилання відповідача на факт наявності трудових відносин між ОСОБА_1 та ГТУЮ у Волинській області не може бути підставою для відмови у проведенні сертифікації приміщення.
Також вимоги звільнення з попереднього місця роботи, в тому числі з посади завідувача держнотконтори/державного нотаріуса, на момент подачі заяви на сертифікацію робочого місця (контори) для особи, яка має намір розпочати приватну нотаріальну діяльність, Законом України «Про нотаріат» не передбачено, а тому посилання відповідача щодо даної обставини є надуманим.
Як встановлено судом, 01.12.2016 року та 12.12.2016 року ОСОБА_1 повторно подавала заяву про проведення сертифікації приміщення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, щодо придатності його для використання як робочого місця (контори) приватного нотаріуса та на відповідність вимогам Закону України «Про нотаріат», в якій вказала, що має намір зареєструвати приватну нотаріальну діяльність по Луцькому міському нотаріальному округу.
Проте, 23.12.2016 року ГТУЮ у Волинській області позивачу було повторно відмовлено у проведенні сертифікації вказаного вище приміщення, посилаючись на п.4.42 Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 23.06.2011 року за №1707/5, згідно якого Головне територіальне управління юстиції відповідно до покладених на нього завдань визначає нотаріальний округ, реєструє приватну нотаріальну Діяльність, веде та зберігає реєстраційні справи приватних нотаріусів, уносить зміни в реєстраційне посвідчення та анулює його, контролює дотримання вимог щодо організації робочого місця приватного нотаріуса, та запропоновано розглянути можливість розміщення робочого місця приватного нотаріуса у Локачинському районі Волинської області.
Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_1 проживає в м. Луцьк та має на вихованні малолітню дитину 2014 року народження, а тому у неї немає можливості розміщення робочого місця (придбання чи оренди приміщення) в іншому населеному пункті та постійного їздити до нього.
Згідно зі статтею 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Згідно з пунктом 14 частини першої ст.92 Конституції України організація і діяльність нотаріату визначається виключно законами України.
Згідно ст. 2 Закону України «Про нотаріат» правовою основою діяльності нотаріату є Конституція України, Закон України «Про нотаріат», інші законодавчі акти України.
Статтею 13-1 Закону України «Про нотаріат» визначено поняття нотаріальний округ. Так, нотаріальний округ - територіальна одиниця, в межах якої нотаріус здійснює нотаріальну діяльність і в межах якого знаходиться державна нотаріальна контора, в якій працює державний нотаріус, або робоче місце (контора) приватного нотаріуса.
Нотаріальні округи визначаються відповідно до адміністративно-територіального устрою України. У містах з районним поділом округом діяльності нотаріуса є вся територія міста. У разі зміни адміністративно-територіального поділу України, в результаті якого розташування робочого місця (контори) приватного нотаріуса увійшло до іншого нотаріального округу, нотаріальна діяльність відповідних нотаріусів повинна бути зареєстрована в цьому нотаріальному окрузі.
Нотаріус не вправі здійснювати нотаріальну діяльність за межами свого нотаріального округу, за винятком заміщення інших нотаріусів у випадках, передбачених цим Законом.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що вказаний спеціальний Закон не передбачає порядок та умови визначення територіальним управлінням юстиції нотаріального округу для осіб, які мають намір зареєструвати приватну нотаріальну діяльність.
Згідно ст. 24 Закону України «Про нотаріат», яка врегульовує порядок реєстрації приватної нотаріальної діяльності, назва нотаріального округу, в якому особа буде займатися нотаріальною діяльністю, зазначається у заяві на реєстрацію приватної нотаріальної діяльності. Такої ж вимоги до заяви на сертифікацію робочого місця (контори) приватного нотаріуса законом не передбачено.
Відповідно до частини 2 вказаної статті робоче місце (контора) приватного нотаріуса повинно розташовуватись в межах визначеного для нього нотаріальною округу. Вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса встановлюються Міністерством юстиції України.
Так, наказом Міністерства юстиції України від 23.03.2011 року №888/5 затверджено Положення про вимоги робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за організацією нотаріальної діяльності (далі - Положенні № 888/5), яке встановлює єдиний підхід до організації нотаріальної діяльності для покращення якості обслуговування населення, вільного доступу до приміщення, що є робочим місцем приватного нотаріуса (контори), неухильного забезпечення дотримання нотаріальної таємниці при вчиненні нотаріальних дій, суворої схоронності нотаріальних документів, печатки та штампів приватного нотаріуса, спеціальних бланків нотаріальних документів та архіву нотаріуса.
При цьому, ні в Законі України «Про нотаріат», ні в Положенні № 888/5 про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за організацією нотаріальної діяльності, та Положенні про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, не передбачено умови та порядок визначення територіальним управлінням юстиції нотаріального округу для осіб, які мають намір зареєструвати приватну нотаріальну діяльність.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У листі Міністерства юстиції України від 30.01.2009 року №Н-35267-18 вказано, що у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам Закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Таким чином, Закон України «Про нотаріат» має вищу юридичну силу по відношенню до Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 року №1707/5 та Положення №888/5.
Враховуючи викладене, суд вважає протиправною бездіяльність ГТУЮ у Волинській області щодо не проведення перевірки відповідності робочого місця (контори) за заявою позивача.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи із наданих частиною другою статті 162 КАС України суду повноважень, з наведених вище підстав адміністративний позов слід задовольнити повністю шляхом прийняття постанови про визнання протиправною бездіяльності ГТУЮ у Волинській області щодо не проведення перевірки відповідності робочого місця (контори) за адресою АДРЕСА_1 за заявою ОСОБА_1 та зобов'язати ГТУЮ у Волинській області провести перевірку відповідності робочого місця (контори) для реєстрації приватної нотаріальної діяльності за адресою АДРЕСА_1 відповідно до ст. 25 Закону України «Про нотаріат».
Згідно із частиною першою статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань ГТУЮ у Волинській області на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 640 грн., сплачений відповідно до квитанції №0.0.701855672.2 від 08.02.2017 року.
Керуючись статтями 11, 17, 71, 94, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про нотаріат», суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного територіального управління юстиції у Волинській області ГТУЮ у Волинській області щодо не проведення перевірки відповідності робочого місця (контори) за адресою АДРЕСА_1 за заявою ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у Волинській області провести перевірку відповідності робочого місця (контори) для реєстрації приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 відповідно до статті 25 Закону України «Про нотаріат».
Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Волинській області судовий збір в розмірі 640 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 05 березня 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий С.Ф. Костюкевич