"01" березня 2017 р.Справа № 916/2883/16
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого Діброви Г.І.
суддів Лисенко В.А., Разюк Г.П.
секретар судового засідання - Бендерук Є.О.
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1 - за довіреністю від 11.10.2016 року №418;
від відповідача - ОСОБА_2 - за довіреністю від 10.01.2017 року № 03;
розглянувши апеляційну скаргу Одеського обласного комунального підприємства “Видавництво “Чорномор'я”, м. Одеса
на рішення господарського суду Одеської області від 14.12.2016 року
по справі № 916/2883/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Інфокс”, м. Київ в особі філії “Інфоксводоканал”, м. Одеса
до Одеського обласного комунального підприємства “Видавництво “Чорномор'я”, м. Одеса
про стягнення 140 156 грн. 42 коп.
У жовтні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю “Інфокс”, м. Київ в особі філії “Інфоксводоканал”, м. Одеса звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Одеського обласного комунального підприємства “Видавництво “Чорномор'я”, м. Одеса, в якій просило суд стягнути з Одеського обласного комунального підприємства “Видавництво “Чорномор'я”, м. Одеса на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Інфокс”, м. Київ в особі філії “Інфоксводоканал”, м. Одеса 140 156 грн. 42 коп. заборгованості за скиди у період з 01.07.2013 року по 20.12.2015 року наднормативно забруднених стічних вод у систему каналізації м. Одеса, а також відшкодувати позивачу за рахунок відповідача судові витрати.
Рішенням господарського суду Одеської області від 14.12.2016 року у справі №916/2883/16 (суддя Петренко Н.Д.) позов задоволено, стягнуто з Одеського обласного комунального підприємства “Видавництво “Чорномор'я”, м. Одеса на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Інфокс”, м. Київ в особі філії “Інфоксводоканал”, м. Одеса 140 156 грн. 42 коп. заборгованості за скиди наднормативно забруднених стічних вод у систему каналізації м. Одеса у період з 01.07.2013 року по 20.12.2015 року, а також відшкодовано позивачу за рахунок відповідача судові витрати.
Одеське обласне комунальне підприємство “Видавництво “Чорномор'я”, м. Одеса з рішенням суду не погодилось, тому звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати рішення господарського суду Одеської області від 14.12.2016 року у справі №916/2883/16 повністю і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Інфокс”, м. Київ в особі філії “Інфоксводоканал”, м. Одеса до Одеського обласного комунального підприємства “Видавництво “Чорномор'я”, м. Одеса про стягнення заборгованості відмовити повністю.
Апеляційна скарга мотивована порушенням місцевим господарським судом норм матеріального і процесуального права та неповним з'ясуванням всіх обставин справи. Зокрема, Одеське обласне комунальне підприємство “Видавництво “Чорномор'я”, м. Одеса посилається на те, що місцевим господарським судом не було взято до уваги, що планова перевірка була здійснена без підготовлених належним чином документів та з порушеннями проведення процедури планових перевірок.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги з мотивів, що викладені письмово, представник позивача надав усні заперечення щодо апеляційної скарги.
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду вважає за необхідне розглянути апеляційну скаргу, оскільки для з'ясування фактичних обставин справи достатньо матеріалів, що знаходяться в справі № 916/2883/16 та наданих представниками сторін пояснень.
Апеляційний господарський суд, у відповідності до статті 101 Господарського процесуального кодексу України, на підставі встановлених фактичних обставин повторно розглядає матеріали господарської справи та викладені в скарзі доводи щодо застосування судом при розгляді справи норм матеріального та процесуального права, що мають значення для справи, при цьому суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права України, фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, правових норм, які підлягають застосуванню, та матеріалів справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга Одеського обласного комунального підприємства “Видавництво “Чорномор'я”, м. Одеса не підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Одеської області від 14.12.2016 року у справі №916/2883/16 є обґрунтованим та правомірним, виходячи з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України «Про питну воду та питне водопостачання» від 10.01.2002 року №2198-17, «Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання і водовідведення в населених пунктах України», затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу України від 27.06.2008 року №190, «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання і водовідведення» затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу України від 05.07.1995 року №30, „Правилами прийому стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, затвердженими рішенням виконкому Одеської міської ради від 14.06.2007 року №632, технічними умовами, існуючими ГОСТ, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», іншими нормативними актами, прийнятими в установленому законом порядку.
Відповідно до частини 1 статті 67 Господарського кодексу України, відносини підприємств з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності виконуються на підставі договорів.
Як вбачається з матеріалів справи, між Комунальним підприємством «Одесводоканал» (правонаступником якого є позивач по даній справі) (водоканал) і Одеським обласним комунальним підприємством “Видавництво “Чорномор'я”, м. Одеса (абонент) було укладено договір на послуги водопостачання та водовідведення (промгрупа) від 01.11.2000 року №4451/3 з додатковими угодами до нього, відповідно до умов якого водоканал зобов'язався надавати послуги з подачі питної води на об'єкти абонента, а також з приймання стічних вод, які скидаються абонентом в систему комунальної каналізації згідно дислокації об'єктів абонента, які визначені в додатку №1, а абонент своєчасно оплачувати надані йому послуги водопостачання та водовідведення, експлуатувати та утримувати водопроводні та каналізаційні мережі, прилади та пристрої на них в належному стані згідно з Правилами, переліченими у пункті 2.1. договору.
В силу приписів статей 901, 903 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором. Оплатний характер послуги зумовлений, насамперед, наявністю прямої на це вказівки у визначенні договору про надання послуг.
Розділом 2 договору з урахуванням змін, внесених додатковою угодою від 15.12.2005 року до договору від 01.11.2000 року №4451/3 встановлено права і обов'язки сторін. Згідно з пунктом 2.3.3. абонент зобов'язаний виробляти скидання стоків, якість яких не перевищує гранично-допустимих концентрацій, встановлені «Правилами приймання стічних вод». Пунктом 2.4 в редакції додаткової угоди водоканал має право вимагати від абонента своєчасної та в повному обсязі оплати наданих послуг.
Пунктом 5.3. договору визначено строк його дії на п'ять років до 01.11.2005 року, з правом подовження на наступні п'ять років, якщо до кінця місяця після закінчення строку його дії жодна сторона не заявить про його зміни або припинення.
Додатковою угодою від 30.08.2010 року № 1110/3 до договору від 01.11.2000 року №4451/3 сторони в тексті договору змінили свої найменування з “водоканал” і “абонент” на “виробника” та “споживача” відповідно (пункт 1.) Пунктом 2.1. передбачили, що сторони зобов'язані керуватися діючими нормативними актами: Законом України “Про питну воду та питне водопостачання”, Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу України від 27.06.2008 року №190, “Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення”, затверджених наказом Держитлокомгоспу України від 05.07.1995 року № 30, “Правилами приймання стічних вод підприємств, установ та організацій в систему каналізації м. Одеси”, затвердженими рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 14.06.2007 року №632, технічними умовами, існуючими ГОСТами, Законом України “Про житлово-комунальні послуги”, іншими нормативними актами, прийнятими в установленому законом порядку.
В розділі 2.3. додаткової угоди від 30.08.2010 № 1110/3 сторони погодили, що виробник має право вимагати своєчасної та повної оплати послуг, наданих споживачу (пункт 2.3.1.), перевіряти технічний стан систем водопостачання-водовідведення споживача, контролювати якість стічних вод, стан приладів обліку води та стоків (пункт 2.3.3.).
За умовами пункту 2.4.2 додаткової угоди від 30.08.2010 № 1110/3 споживач зобов'язався проводити скид стоків, якість яких не перевищує гранично допустимі концентрації, встановлені місцевими “Правилами приймання стічних вод”, своєчасно та в повному обсязі оплачувати послуги водопостачання і водовідведення, скид ненормативно-очищених стоків, здійснювати інші платежі, передбачені “Правилами водокористування” та “Правилами приймання стічних вод” та умовами договору (пункт 2.4.15.) у відповідності з визначеними у пункті 3.3. тарифами.
Пунктом 4.5. додаткової угоди від 30.08.2010 № 1110/3 сторони визначили загальну позовну давність по вимогам, пов'язаним з виконанням договору сторони визначили в 5 (п'ять) років.
Згідно з пунктом 7.2. додаткової угоди від 30.08.2010 № 1110/3 межа по каналізації за відсутності акта розмежування балансової належності і експлуатаційної відповідальності за станом мереж і споруд водоканалізаційного господарства споживача і виробника визначається в крапці підключення каналізаційного випуску споживача (враховуючи контрольний колодязь) до внутрішньоквартальної або вуличної мережі, яка обслуговується виробником.
На виконання положень вказаного пункту сторони визначили контрольний колодязь по каналізації, в якому здійснюватиметься відбір проб для контролю якості стічних вод.
Додатковою угодою 2013 року до договору від 01.11.2000 року № 4451/3 визначено, що до складу послуг з централізованого водовідведення (прийому стічних вод), які виробник надає споживачу, входять: холодне та гаряче водопостачання, зливові, ненормативно-відчищені, стічні води, стічні води артезіанських свердловин та шахтних колодязів, що скидаються відповідачем.
Відповідно до пункту 9.4 Правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, затверджених рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 14.06.2007 року №632 підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення Водоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу. Водоканал здійснює раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю та кількістю стічних вод, що скидаються. Плановий відбір проб здійснюється Водоканалом один раз в два місяця. Позаплановий відбір проб здійснюється Водоканалом раптово по мірі необхідності при наявності інформації про порушення Правил.
Згідно з пунктом 5.31 “Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України”, затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу від 27.06.2008 року №190 виробник має право шляхом обстеження на місці перевіряти подані споживачем дані про кількість та якість стічних вод, що скидаються до централізованих мереж водовідведення, відповідно до умов договору.
Товариством з обмеженою відповідальністю “Інфокс”, м. Київ в особі філії “Інфоксводоканал”, м. Одеса 06.06.2014 року, 15.08.2014 року, 13.10.2014 року та 15.12.2014 року були здійснені разові відбори проб стічних вод на одному з об'єктів споживача - газетного комбінату “Видавництво “Чорномор'я” за адресою площа ОСОБА_3, 1. Відбори проводились в присутності представника споживача - головного енергетика Одеського обласного комунального підприємства “Видавництво “Чорномор'я” ОСОБА_4
За результатами лабораторних досліджень перелічених вище відборів стічних вод виявлено наднормативне перевищення концентрацій азот амонійних солей, завислих речовин, заліза, сульфідів.
Пунктом 7.8 “Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України”, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 26.04.2002 року за № 403/6691 передбачено, що з метою контролю якості стічних вод підприємств водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
У пункті 4.9 “Правил прийому стічних вод” визначено формулу, за якою розраховується забруднення у концентраціях, а пунктом 4.10. “Правил прийому стічних вод” визначено, що період, за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, установленим разовим аналізом, складає два календарних місяці (місяць, в якому відібрана проба, та попередній місяць). Плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих підприємством за цей період з даного об'єкта.
З матеріалів справи вбачається, що плата за скид стічних вод з кількома забрудненнями, що перевищують допустимі концентрації забруднюючих речовин становила за період з 06.04.2014 року по 06.06.2014 року - 3383 грн. 42 коп., з 15.06.2014 року по 15.08.2014 року - 2338 грн.72 коп., з 13.08.2014 року по 13.10.2014 року - 20168 грн. 48 коп., з 15.10.2014 року по 15.12.2014 року - 61801 грн. 34 коп.
Відповідно до пункту 7.10 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України від 19.02.2002 року №37, при виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал згідно з Господарським процесуальним кодексом України направляє підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на підприємстві).
Акти аналізу стічних вод з розрахунками наднормативних викидів, здійснені у відповідності до пункту 4.9. “Правил приймання стічних вод” були надіслані Одеського обласного комунального підприємства “Видавництво “Чорномор'я” та прийняті без зауважень щодо методу відбору, консервування і зберігання проб.
Судова колегія зазначає, що відповідач, підписавши акти без зауважень та заперечень, визнав факт забруднення і наднормативного перевищення концентрацій вказаних речовин. В судовому засіданні представник відповідача зазначав про невідповідність даних актів нормам чинного законодавства та обставинам справи, проте таке твердження не знайшло свого підтвердження у матеріалах справи і не доведено відповідачем належними та допустимими доказами у розумінні статей 33, 34, 36 Господарського процесуального кодексу України.
Крім того, листами від 17.01.2013 року № 15, від 28.01.2015 року № 44 Одеське обласне комунальне підприємство “Видавництво “Чорномор'я”, м.Одеса підтвердило невідповідність якості стічних вод газетного комбінату “Видавництво “Чорномор'я” нормативним показникам та просило позивача здійснювати розрахунки за додаткову очистку стічних вод за “Правилами прийому стічних вод”.
За період з 01.07.2013 року по 20.12.2015 року (без врахування періодів, за які плата за скиди наднормативно забруднених стічних вод нараховувалась за показниками разових відборів проб) позивач виставив відповідачу рахунки на оплату послуг за скиди наднормативно забруднених стічних вод у розмірі 2-кратних тарифів, встановлених постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.02.2012 року № 89, 13.09.2013 року № 152, 13.06.2014 року № 657, 26.03.2015 року № 900 “Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення філії “Інфоксводоканал” Товариства з обмеженою відповідальністю “Інфокс”.
Для доведення якості стічних вод до нормативної Товариство з обмеженою відповідальністю “Інфокс”, м. Київ в особі філії “Інфоксводоканал”, м. Одеса проводило додатковий комплекс заходів з очищення стічних вод Одеського обласного комунального підприємства “Видавництво “Чорномор'я”, м. Одеса перед випуском їх у водойми.
Загальна сума заборгованості відповідача за скиди наднормативно забруднених стічних вод за період з 01.07.2013 року по 20.12.2015 року становила 152759 грн. 91 коп., що підтверджено карткою платника. Відповідачем частково сплачено дану заборгованість на суму 12603 грн. 49 коп., що також свідчить про існування забруднення та наднормативне забруднення стічних вод.
У зв'язку з несплатою іншої частини заборгованості у сумі 140 156 грн. 42 коп. Товариство з обмеженою відповідальністю “Інфокс”, м. Київ в особі філії “Інфоксводоканал”, м. Одеса і звернулось до господарського суду з відповідним позовом.
Відповідно до частини 2 статті 217 Господарського кодексу України у сфері господарювання застосовуються таки види санкцій: відшкодування збитків, штрафні санкції, оперативно-господарські санкції. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинення ним правопорушення у сфері господарювання. (частина 1 статті 218 Господарського кодексу України).
Статтею 235 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Відповідно до статті 236 Господарського кодексу України встановлено види господарсько-оперативних санкцій, в числі яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо. Перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у частині першій цієї статті, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.
У відповідності до частини 2 статті 237 Господарського кодексу України порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.
При цьому, як було зазначено вище за умовами укладеного договору абонент зобов'язаний здійснювати скидання стоків, якість яких не перевищує гранично допустимі концентрації, встановлені Правилами приймання стічних вод.
Дослідивши наявний в матеріалах справи розрахунок, наданий суду позивачем, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду, що позивач, керуючись місцевими Правилами приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, затверджених рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 14.06.2007 року №632 правомірно здійснив розрахунок вартості приймання стічних вод з понаднормативним забрудненням.
Доводи апеляційної скарги не прийняті судовою колегією до уваги, оскільки не підтверджені матеріалами справи та не впливають на правомірність прийнятого господарським судом рішення. Зокрема, розглянуті та відхилені доводи апеляційної скарги щодо незаконності проведення планових перевірок, оскільки можливість проведення позапланових перевірок та частота їх проведення узгоджуються з нормами чинного законодавства. Посилання відповідача на відсутність у позивача документів на проведення перевірок мають формальний характер і не впливають на наявність факту забруднення та понаднормативного скиду стічних вод, за який до останнього і була застосована відповідальність, передбачена вимогами чинного законодавства України та умовами договору.
Виходячи з вищевикладеного, відповідно до статті 47 Господарського процесуального кодексу України, судове рішення прийняте суддею за результатами дослідження усіх обставин справи. Тому судова колегія Одеського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що відповідно до вимог статті 43 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду Одеської області від 14.12.2016 року у справі №916/2883/16 ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають суттєве значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права України, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за апеляційний перегляд судового рішення покладаються на скаржника.
Керуючись статтями 49, 99, 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд
Апеляційну скаргу Одеського обласного комунального підприємства “Видавництво “Чорномор'я”, м. Одеса на рішення господарського суду Одеської області від 14.12.2016 року у справі №916/2883/16 залишити без задоволення, рішення господарського суду Одеської області від 14.12.2016 року у справі №916/2883/16 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, направляється сторонам по справі в триденний строк та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України через Одеський апеляційний господарський суд у двадцятиденний строк.
Головуючий суддя ОСОБА_5
Судді ОСОБА_6
ОСОБА_7