іменем України
22.02.2017 Справа № 905/3509/16
за позовом заступника керівника Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави, в особі Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області, смт. Велика Новосілка, Великоновосілківського району, Донецька область та Донецької обласної державної адміністрації, м. Краматорськ, Донецька область
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
про розірвання договору та зобов'язання вчинити певні дії.
Суддя Говорун О.В.
Прокурор - Хряк О.О., посвідчення № 028256 від 15.08.2014.
Представники:
від позивача 1 - не з'явився;
від позивача 2 - не з'явився;
від відповідача - не з'явився.
Заступник керівника Красноармійської місцевої прокуратури Донецької області в інтересах держави (далі - прокурор), в особі Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області (далі - позивач 1) та Донецької обласної державної адміністрації (далі - позивач 2) звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про розірвання договору оренди водного об'єкту та зобов'язання відповідача повернути державі водний об'єкт.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що 16.05.2008 між позивачем 1 та відповідачем був укладений договір оренди водного об'єкта загальнодержавного значення, однак відповідач, в порушення умов укладеного договору оренди, не уклав договір оренди земель водного фонду. Виходячи з наведеного, прокурор звернувся до суду з зазначеними позовними вимогами.
Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Позивач1 надав письмові пояснення, в яких зазначає, що 16.05.2008 відповідачу передано водний об'єкт загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди, який розташований за межами населеного пункту на території Великоновосілківської селищної ради, в басейні ріки Мокрі Яли загальною площею водного дзеркала 14,7га об'ємом 175 тис.м3 терміном на 10 років. Повноваження щодо надання водних об'єктів у тимчасове користування на умовах оренди перейшли від районної державної адміністрації до обласної державної адміністрації. На теперішній час, відповідачем договір оренди землі під водним об'єктом не укладений.
Позивач1 надав до суду клопотання в якому просить розглянути справу без участі його представника.
Позивач2 письмових пояснень по суті заявлених позовних вимог не надав, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідач у відзиві на позов заперечив щодо задоволення позовних вимог зазначивши, що ним належним чином виконувались всі умови договору оренди, істотних порушень умов договору, які є підставою для розірвання договору оренди, з боку відповідача не було. На даний час, з ініціативи відповідача, триває процес погодження дозвільних документів на земельну ділянку для отримання її в оренду. Крім того, в порушення умов укладеного договору, відповідача не було повідомлено не менше як за місяць про дострокове розірвання договору.
Суд, заслухавши прокурора та відповідача, дослідивши письмові докази у судовому засіданні, встановив наступні факти та відповідні ним правовідносин.
06.07.2007 відповідач звернувся до позивача 1 з заявою про надання в оренду водного об'єкту, який розташований на території Великоновосілківської селищної ради в басейні річки Мокрі Яли, площею 14,7 га терміном на 10 років для риборозведення (а.с.18).
Відповідно до розпорядженням голови Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області від 16.05.2008 №228 "Про передачу водного об'єкту в тимчасове користування на умовах оренди суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_1.", відповідачу передано в тимчасове користування на умовах оренди водний об'єкт загальнодержавного значення, розташований за межами населеного пункту на території Великоновосілківської селищної ради в басейні річки Мокрі Яли, загальною площею водного дзеркала 14,7 га та об'ємом 175 тис. куб.м. при нормальному підпірному рівні води для риборозведення терміном на 10 років (а.с.16).
16.05.2008 між позивачем1 та відповідачем був укладений договір оренди водного об'єкту загальнодержавного значення №29/08-18 (далі - договір оренди) (а.с.20-21).
Згідно з п.1.1 договору оренди, орендодавець на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 16.05.2008 № 228 передає, а орендар приймає в тимчасове користування на умовах оренди водний об'єкт загальнодержавного значення площею водного дзеркала 14,7 га об'ємом 1785 тис.м3 розташований на території Великоновосілківської селищної ради в басейні ріки Мокрі Яли, для риборозведення.
Відповідно до п.2.1 договору оренди, за використання водного об'єкту орендар сплачує орендну плату за водне дзеркало у розмірі 100 грн за 1 га водного дзеркала в рік, що складає 1470грн в рік, встановлену сторонами за домовленістю. Плата за оренду водного об'єкту надходить до державного бюджету рівними частками не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим кварталом.
Згідно з п. 3.5.2 договору оренди, у разі не укладення орендарем у шестимісячний термін договору оренди земель водного фонду орендодавець має право розірвати договір достроково.
Пунктами 5.3.3 та 5.3.4 договору оренди встановлено, що дія договору може бути припинена на підставі рішення господарського суду та у випадках, передбачених п.п. 3.5.1, 3.5.2 даного договору.
Згідно з п.6.1 договору оренди, розірвання договору оренди по п.п.3.5.1., 3.5.2 здійснюються за умовами попередження орендаря в письмовій формі не менш як за 1 місяць.
Відповідно до п.5.1 договору оренди, договір дійсний з моменту підписання до 16.05.2018.
29.09.2015 укладено договір про внесення змін до договору оренди водних об'єктів загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди від 16.05.2008 № 29/08-18, відповідно до якого змінено орендодавця з Великоновосілківської районної державної адміністрації на Донецьку обласну державну адміністрацію (а.с.22).
На виконання умов договору оренди позивач1 передав, а відповідач прийняв для риборозведення водний об'єкт загальнодержавного значення площею 14,7 га водного дзеркала об'ємом 175 тис.м3, в оренду, що підтверджується актом приймання-передачі водного об'єкту в натурі (на місцевості) в оренду від 16.05.2008 (а.с.23).
Прокурор в позовній заяві зазначив, що підставою для розірвання договору оренди водного об'єкту є суттєве порушення відповідачем умов договору, внаслідок не укладання відповідачем договору оренди земель водного фонду.
Відповідно до ч.1 ст.6 Водного кодексу України (в редакції, що діяла на момент укладання договору оренду, далі - ВК України), води (водні об'єкти) є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування.
Частиною 5 статті 51 ВК України, встановлено, що орендодавцями водних об'єктів загальнодержавного значення є Кабінет Міністрів України та місцеві державні адміністрації.
На момент укладання договору оренди водного об'єкту, порядок передачі земельних ділянок в оренду був врегульований ст. 124 Земельного кодексу України, відповідно до ч.1 якої, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно з ч.4 ст.59 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент укладання договору оренду), громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для
сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Статтею 85 Водного кодексу України встановлено, що порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством. У тимчасове користування землі водного фонду надаються за погодженням з постійними користувачами земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів можуть надаватися підприємствам, установам, організаціям, об'єднанням громадян, релігійним організаціям, громадянам України, іноземним юридичним та фізичним особам для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, а також для проведення науково-дослідних робіт. Користування цими ділянками у зазначених цілях здійснюється з урахуванням вимог щодо охорони річок і водойм від забруднення, засмічення та замулення, а також з додержанням правил архітектури планування приміських зон та санітарних вимог у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтями 123, 124 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок у користування, передача в оренду земельних ділянок юридичним особам здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок, які розробляються у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №677 "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок".
Відповідно до ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Здійснивши аналіз умов договору оренди водного об'єкту та зазначеного вище законодавства, суд приходить до висновку, що відсутність договору оренди землі, не може розцінюватись як порушення відповідачем умов договору (п.3.5.2.), виходячи з наступного.
Пунктом 3.5.2. договору оренди водного об'єкту передбачено, що саме орендодавець право у разі не укладання орендарем у шестимісячний термін договору оренди земель водного фонду.
Ані позивач1, ані позивач2 на розірванні договору оренди водного фонду не наполягають.
Матеріли справи не містять документів на підтвердження здійснення будь-яких дій органами державної влади, як осіб до повноважень яких віднесено передання земельної ділянки державної власності в користування, направлених на укладання договору оренди землі. Також, відсутні і будь-які відомості щодо звернення як позивача1 (з моменту укладання договору оренди водного об'єкту і до підписання додаткової угоди щодо зміни орендодавця) так і позивача2 (починаючи з моменту укладання додаткової угоди про зміну орендодавця за договором оренди водного об'єкту) до відповідача з пропозицією укласти договір оренди землі в порядку передбаченому законодавством.
Отже, враховуючи вищевикладене, прокурором не доведено, що відповідач ухиляється та/або відмовляється від укладання договору оренди землі.
Договір оренди землі укладається за наявності волевиявлення двох сторін, а тому відсутність такого договору не може свідчити про його не укладання лише відповідачем, а отже негативні наслідки, у виді розірвання договору, не повинні стосуватись інтересів лише відповідача.
Доказів на підтвердження ухилення відповідача від здійснення оплати за користування водним об'єктом суду не надано.
Суд зауважує, що розірвання договору оренди водного об'єкту може призвести до порушення майнових інтересів держави, оскільки держава не буде отримувати кошти від оренди свого майна. Враховуючи, що користування землею водного фонду має бути відповідним чином оформлене, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права держави в цьому випадку є зобов'язання суб'єктів земельних правовідносин укласти договір оренди землі.
Крім того, в матеріалах справи не міститься попередження орендаря в письмовій формі не менш як за 1 місяць щодо розірвання договору оренди, як того вимагає п.6.1 договору оренди.
Таким чином, доказів на підтвердження наявності істотних порушень договору оренди водного об'єкту вчинених відповідачем суду не надано.
Враховуючи зазначене вище, суд приходить до висновку про недоведеність та необґрунтованість позовних вимог, а отже і про відсутність підстав для задоволення позову.
Згідно з ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Водночас, судом зазначається, що, на підставі ст.38 ГПК України, господарський суд витребовує докази за наявності відповідного клопотання, у разі неможливості самостійно надати докази сторонами.
Відповідно до ч.1 ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.
Судові витрати розподілити відповідно до ст.49 ГПК України.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 82-85 ГПК України, господарський суд
В задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів, через господарський суд, який розглянув справу.
Повний текст рішення складений 27 лютого 2017 року.
Суддя О.В. Говорун