Справа № 681/212/17
27.02.2017 року Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горщар А.Г.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Полонського відділення поліції Шепетівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області,
про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, приватний підприємець, громадянин України,
за ч.1 ст.130 КУпАП, -
встановив:
За даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВХ № 069815 від 03 лютого 2017 року (далі Протокол), 03 лютого 2017 року о 21.45 годині ОСОБА_1 в м. Полонне по вул. Лесі Українки керував транспортним засобом БМВ державний номерний знак JNM357, в стані алкогольного сп'яніння, який зафіксовано на місці зупинки транспортного засобу за допомогою технічного приладу Драгер Алкотест 6810 з результатом тесту 0,52 %, після чого водій виявив бажання пройти освідування у медичному закладі, де огляд показав стан сп'яніння 0,0%.
Такими діями ОСОБА_1, на думку автора протоколу, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП - керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння.
В судовому засіданні ОСОБА_2 вину у вчинені даного адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що дійсно 03 лютого 2017 року він керував транспортним засобом і був зупинений працівниками поліції, після фіксування Драгером, результат виявився позитивним, а оскільки він не перебував у стані сп'яніння, то виявив бажання пройти освідування у медичній установі, де результат огляду виявився негативним.
Суд заслухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Відповідно до вимог ст.9 КУпАП підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення відповідно до ст.251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
В матеріалах справи про адміністративне правопорушення вчинене ОСОБА_1 відсутні докази порушення ним, вимог ч.1 ст. 130 КУпАП, оскільки до протоколу про адміністративне праворушення додано медичний висновок №29 від 03.02.2017 року складеного о 22 год.45 хв., згідно висновку «Алконт» результат огляду на стан сп'яніння показав результат 0,0%.
У зв'язку із вищенаведеним та аналізом правових норм суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, а тому провадження відповідно до п.1 ст.247 КУпАП підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.,252,280,283, п.3 ч.1 ст.284 КУпАП,-
постановив:
Закрити провадження по даній справі через відсутність події і складу в діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до апеляційного суду Хмельницької області через Полонський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А.Г.Горщар