Постанова від 16.02.2017 по справі 679/1661/16-а

Провадження № 2-а/679/31/2017

Справа № 679/1661/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2017 року Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі: головуючої судді Сопронюк О.В.,

при секретарі Плазій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Нетішин адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату різниці недоотриманої пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно позовної заяви та пояснень представника позивача в судовому засіданні, в лютому 2001 року ОСОБА_1 була призначена пенсія як військовослужбовцю за вислугою років, у зв'язку зі звільненням з органів Міністерства оборони України в запас, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказана пенсія була призначена з урахуванням грошового атестату та обчислена у розмірі 50% від суми грошового забезпечення. В травні 2007 року як учасник бойових дій та внаслідок поранення позивач був визнаний інвалідом війни ІІІ групи з правом на пільги, які встановлені законодавством для інвалідів Вітчизняної війни.

5 вересня 2016 року він звернувся до головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області із заявою про припинення виплати пенсії за вислугою років, у зв'язку з переходом на пенсію за іншим законом та з інших підстав. Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області надало для управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин атестат про зняття його з обліку, в якому вказало, що виплата пенсії, призначеної за вислугою років з 03.02.2001 року, припинена з 01.09.2016 року.

08.09.2016 року ОСОБА_1 подав заяву до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин про призначення нової пенсії за віком. Оскільки позивачу така пенсія призначалася вперше й раніше за нею він не звертався, то відповідно до умов Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при розрахунку розміру його нової пенсії відповідач повинен був застосувати середній заробіток по Україні за три роки, що передують його зверненню за цією пенсією, тобто за 2013-2015 роки. Однак з незрозумілих підстав пенсія була нарахована на умовах переводу з одного виду на іншій як перерахунок через зміну надбавки і застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік, що становить - 1191,91 грн. Різниця між цими двома показниками становить - 2030,94 грн., тому розмір його пенсії безпідставно занижено приблизно на 3967 грн.

02.11.2016 року позивач також звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин із заявою, в якій просив виправити помилки у розрахунку його пенсії, а саме: застосувати середній заробіток по Україні за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2013-2015 роки, а також провести перерахунок нарахованої та виплатити різницю недоотриманої ним пенсії з 08.09.2016 року. Листом №59/Ш-10 від 07.11.2016 року відповідач відмовив йому в цьому, вказавши, що пенсія призначена відповідно до вимог діючого законодавства на підставі переведення з одного виду пенсії на інший.

Представник позивача зазначила, що такі дії відповідача є неправомірними та суперечать чинному законодавству, оскільки Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає, що в порядку переведення з одного виду пенсії на інший враховується та середня заробітна плата, яка визначалась при попередньому призначенні, однак дана норма Закону застосовується лише тоді, коли особі було попередньо призначено один з видів пенсії, що зазначений в ст.9 цього Закону, а саме: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства), пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Пенсія за вислугу років не входить в перелік цих видів пенсії, а була призначена позивачу відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому дії відповідача є необґрунтованими та суперечать чинному законодавству.

На підставі наведеного представник позивача просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин щодо відмови ОСОБА_1 здійснити призначення пенсії за віком, як особі, яка звернулася за призначенням цієї пенсії вперше, відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2013-2015 роки, починаючи з 08.09.2016 року. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 08.09.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013-2015 роки, з урахуванням проведених виплат.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що 03.02.2001 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплату якої припинено 01.09.2016 року на підставі його заяви. З 08.09.2016 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Нетішин та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Оскільки позивачу пенсія вже призначалася, пенсія за віком була йому призначена шляхом переведення з одного виду пенсії на інший. При обрахунку пенсії позивачу було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік відповідно до вимог ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення». Представник вважає, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, тому підстави для задоволення позову відсутні.

Вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 з 03.02.2001 року було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та припинено її виплату з 01.09.2016 року у зв'язку з переходом на пенсію за іншим законом.

Згідно даних довідки МСЕ серії ХМ №106567 від 18.05.2007 року, ОСОБА_1 з 18.05.2007 року встановлена третя група інвалідності, в зв'язку з захворюванням пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби.

08.09.2016 року, маючи достатній вік та необхідний страховий стаж відповідно до вимог ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області з заявою про призначення пенсії за віком.

З 08.09.2016 року позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області та отримує пенсію за віком. При цьому, для обчислення розміру вказаної пенсії позивача було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.

02.11.2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин з письмовою заявою, в якій просив виправити помилку у розрахунку його пенсії, застосувавши середній заробіток по Україні за три роки, що передують року його звернення за пенсією за віком, тобто за 2013 - 2015 роки та провести перерахунок нарахованої пенсії та виплатити різницю недоотриманої пенсії з 08.09.2016 року.

Як вбачається з листа управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області № 59/Ш-10 від 07.11.2016 року, позивачу повідомлено, що з 08.09.2016 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Нетішин та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначено, що згідно до ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту населення" № 327 від 23.04.2012 року, для обчислення пенсії позивачу було враховано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.

Однак, з вказаним погодитись не можна, оскільки дії відповідача суперечать вимогам чинного законодавства України, що випливає з наступного.

Відповідно до ст.ст.1-1,7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Згідно ч.1 ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно ч.2 ст.40 Закону, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно ч.3 ст.45 Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

В даній статті Закону мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені ст.9 зазначеного Закону (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим Законом. Тому положення ч.3 ст.45 Закону в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних відносин не підлягають застосуванню.

Враховуючи наведене, суд вважає, що в даному випадку при обчисленні позивачу розміру пенсії за віком відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2013 - 2015 роки.

Аналогічні правові позиції висловлені Вищим адміністративним судом України у постановах від 01.12.2013 року у справі № К/800/38624/13, від 02.04.2014 року у справі №К/800/45035/13, від 16.01.2014 року у справі № К/800/1384/13.

З огляду на наведені обставини, безпідставними є також посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», оскільки в даному нормативно-правовому акті мова йде виключно про пенсії, призначені до 01.05.2012 року, а позивачу пенсія за віком була призначено у 2016 році.

На підставі вищевикладеного, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013 - 2015 роки, починаючи з 08.09.2016 року.

Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою повного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд приходить до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 08.09.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013 - 2015 роки.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.9, 10, 40, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.11, 71, 94, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013 - 2015 роки, починаючи з 08.09.2016 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 08.09.2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013 - 2015 роки.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Нетішинський міський суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуюча: