справа № 361/3350/16-а
провадження № 2-а/361/9/17
22.02.2017
Іменем України
22 лютого 2017 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого-судді Дутчака І.М.,
за участю секретаря Павлової О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У червні 2016 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, у якому, враховуючи уточнення позовних вимог (а. с. 24-26, 56-57), просив визнати неправомірними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - Управління ПФУ) щодо зменшення суми нарахованої йому індексації пенсії, починаючи з вересня 2015 року, та зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплачувати йому пенсію з нарахуванням суми індексації, визначеної з базового місяця - грудня 2013 року, відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року в розмірі, що становить 179,36 грн., починаючи з вересня 2015 року.
В обґрунтування позову зазначав, що з 01 вересня 2015 року та з 01 травня 2016 року у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму був підвищений розмір його пенсії в частині підвищення виплати особам, прирівняним до інвалідів війни, до 429,60 грн. і 452 грн., тому розмір його пенсії повинен був збільшитися відповідно на 50 грн. і 22,40 грн. Однак фактично жодного підвищення пенсії не відбулося, ні у вересні 2015 року, ні у травні 2016 року.
У своїй відповіді від 11 квітня 2016 року Управління ПФУ повідомило його, що розмір індексації зменшений на суму підвищення, з чим він не згоден, вважає, що такі дії відповідача є незаконними.
До вересня 2015 року фіксована індексація складала 179,36 грн., зменшення її з вересня 2015 року на 50 грн. та з травня 2016 року на 22,40 грн., призвело до того, що, не дивлячись на підняття соціальних стандартів, розмір його пенсії фактично не збільшився.
Оскільки підвищення розміру його пенсії не відбулося, зменшення відповідачем суми індексації на суму підвищення виплати особам, прирівняним до інвалідів війни, є незаконним.
Позивач ОСОБА_3 та його представник ОСОБА_5 у суді позов підтримали, дали аналогічні пояснення, просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача Кендюх Т.В. у суді позов не визнала, та пояснила, що згідно із п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У зв'язку зі збільшенням з 01 вересня 2015 року та з 01 травня 2016 року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що стало підставою для перерахунку складової пенсії позивача - підвищення особам, прирівняним до інвалідів війни, суму індексації було визначено як різницю між сумою індексації та підвищенням складової пенсії. Дії відповідача є правомірними. Просила суд у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач ОСОБА_3 з 23 травня 1994 року перебуває на обліку в Управлінні ПФУ та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Станом на 31 серпня 2015 року розмір пенсії ОСОБА_3 складав 4255,84 грн., з яких 179,36 грн. - індексація, яка проводилася відповідно до базового місяця - грудня 2013 року.
З 01 вересня 2015 року у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 949 грн. до 1074 грн. відповідачем Управлінням ПФУ проведено перерахунок пенсії позивача ОСОБА_3, зокрема складової пенсії - підвищення інвалідам війни ІІ групи, яке збільшилося на 50 грн. із 379,60 грн. до 429,60 грн., у зв'язку з чим розмір індексації пенсії позивача зменшився на 50 грн. та становив 129,36 грн.
З 01 травня 2016 року у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 1130 грн. Управлінням ПФУ проведено перерахунок складової пенсії ОСОБА_3 - підвищення інвалідам війни ІІ групи, яке збільшилося на 22,40 грн. із 429,60 грн. до 452 грн., у зв'язку з чим розмір індексації пенсії зменшився ще на 22,40 грн. та складав уже 106,96 грн.
Загальний розмір пенсійної виплати позивача після здійснення вказаних перерахунків не зменшився та становив зазначену вище суму 4255,84 грн.
Листами від 05 лютого та 11 квітня 2016 року Управління ПФУ надало ОСОБА_3 відповіді на його заяви, у яких роз'яснило йому порядок здійснення перерахунку нарахованої пенсії, зокрема роз'яснило порядок обчислення розміру індексації.
Не погоджуючись зі зменшенням Управлінням ПФУ розміру індексації пенсії, позивач ОСОБА_3, вважаючи, що порушуються його права, звернувся до суду з цим позовом.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За змістом ч. 2 ст. 6 цього Закону порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
17 липня 2003 року постановою Кабінету Міністрів України № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Відповідно до ч. 2 вказаного Закону, п. 2 Порядку і ндексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.
Згідно із п. 4 цього Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії.
У п. 5 Порядку визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Виходячи зі змісту наведеної норми, для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Судом встановлено, що призначена позивачу пенсія нараховувалась відповідачем із урахуванням підвищень та індексації грошових доходів до прожиткового мінімуму, у зв'язку з чим відбувався перерозподіл складових пенсійної виплати, а саме нараховувалась доплата до прожиткового мінімуму, але зменшувалась сума індексації. Загальний розмір пенсійної виплати позивача при цьому не зменшувався.
З'ясувавши обставини справи, суд дійшов висновку про помилковість доводів позивача та відповідно про відсутність правових підстав для задоволення позову. Обчислення розміру індексації пенсії ОСОБА_3 відповідачем Управлінням ПФУ здійснено згідно із вимогами чинного законодавства.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 11, 69 - 72, 86, 159 - 163 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_3 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Дутчак І. М.