43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
"16" травня 2007 р.
Справа № 05/40-40А.
за позовом Контрольно-ревізійного управління в Волинській області, м.Луцьк
до Волинського обласного державного центру з експертизи сортів рослин з державною інспекцією з охорони прав на сорти рослин Волинської області, с.Звиняче Горохівського району
про зобов'язання вчинення дій Суддя Бондарєв С. В.
при секретарі Кулай А.В.
від позивача: Тарасюк А.М. - дов. №015-07/1055 від 01.03.2007р.
від відповідача: Охотинський В.А. - дов. №150 від 06.12.2006р.
Представникам сторін в судовому засіданні були роз'яснені права і обов'язки передбачені ст.ст. 49, 51 КАСУ. Згідно клопотань технічна фіксація судового процесу не здійснюється, ведеться протокол судового засідання. Заяв про відвід складу суду не поступало.
СУТЬ СПОРУ: Позивач - Контрольно-ревізійне управління в Волинській області просить зобов'язати Волинський обласний державний центр з експертизи сортів рослин з державною інспекцією з охорони прав на сорти рослин Волинської області виконати вимоги КРУ від 01.12.2006р. №070-14/5085, в частині вирішення питання щодо стягнення незаконно отриманої в 2006р. дотації в сумі 13400грн. на посіви озимих та ярих зернових культур, мотивуючи тим, що бюджетні установи, якою є відповідач, не підпадають під визначення сільськогосподарського підприємства, яке наведено в Законі України “Про стимулювання розвитку сільськогосподарського виробництва на період 2001-2004 роки», а тому одержання відповідачем дотації є порушенням п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2006р. №239 “Про затвердження Порядку використання у 2006 році коштів державного бюджету, що виділяються на фінансову підтримку виробництва продукції рослинництва шляхом дотування». Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач у запереченні на позов та його представник в судовому засіданні проти позову заперечують, посилаючись на те, що дотація одержана законно на підставі рішення комісії райуправління агропромислового розвитку райдержадміністрації, законність виділення дотацій закладам експертизи, які підпорядковані Державній службі з охорони прав на сорти рослин підтверджується також листом-роз'ясненням Мінагрополітики України від 10.04.2006р. №37-13-1-13/5512; вимоги Закону та порядку стосуються лише тих суб'єктів господарювання, які повністю фінансуються з державного бюджету і є неприбутковими організаціями; фінансування державними коштами відповідача на сільськогосподарську виробничу діяльність здійснювалось лише на 15,1%; відповідач є платником фіксованого сільськогосподарського податку; питома вага доходу (виручки) від реалізації продукції власного виробництва та продуктів її переробки в загальному обсязі валового доходу становить 100%.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного:
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2006р. №239 затверджено Порядок використання у 2006 році коштів Державного бюджету, що виділяються на фінансову підтримку виробництва продукції рослинництва шляхом дотування, яким визначено механізм спрямування частини коштів, передбачених в Законі України “Про Державний бюджет України на 2006 рік» за бюджетною програмою “Фінансова підтримка виробництва продукції тваринництва та рослинництва шляхом дотування з розрахунку на 1га посівів озимих і ярих культур»(далі -дотація).
Згідно п.3 вказаного Порядку для визначення сільськогосподарських підприємств, які мають право на дотацію, управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій утворюють комісії, в які входять також представники державної контрольно-ревізійної служби. Комісія відповідно до п.5 вказаного Порядку розглядає подані документи, встановлює достовірність даних, обстежує посіви, складає акт за результатами перевірки та приймає рішення щодо включення заявника до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на дотацію.
Згідно протоколів засідання комісії для визначення підприємств, які мають право на дотації в 2006 році (протоколи від 27.03.2006р., 22.02.2006р., 22.06.2006р., 08.09.2006р.), а також зведених до них реєстрів, підписаних начальником управління агропромислового розвитку та членами комісій відповідач включений до переліку сільськогосподарських підприємств, що мають право на дотацію, розмір якої визначено в сумі 13400,00грн.
Зазначеним спростовується твердження позивача про те, що відповідач незаконно одержано дотацію, оскільки протоколи комісії не скасовувались в установленому порядку.
Крім того, суд не погоджується з позивачем в тім, що відповідач не відноситься до сільськогосподарських підприємств, які мають право на дотацію.
Згідно п.4 Порядку заявку на отримання дотації мають право подавати до комісії, зазначеної в пункті 3 цього Порядку, усі сільськогосподарські підприємства незалежно від організаційно-правової форми і форми власності, що засіяли озимі і ярі культури та вирощують сільськогосподарські культури на зрошуваних землях.
Відповідно до статті 62 Господарського кодексу України підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
Згідно із Законом України від 18.01.2001 р. N 2238-III “Про стимулювання розвитку сільського господарства на період 2001 - 2004 років»(зі змінами та доповненнями) сільське господарство (сільськогосподарське виробництво) - вид господарської діяльності з виробництва продукції, яка пов'язана з біологічними процесами її вирощування, призначеної для споживання в сирому і переробленому вигляді та для використання на нехарчові цілі. Продукція сільського господарства (сільськогосподарська продукція) - продукція, що виробляється в сільському господарстві та відповідає кодам 01.11 - 01.42 та 05.00.1 - 05.00.42 Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97. Сільськогосподарське підприємство (включаючи селянське (фермерське), рибальське та рибницьке господарства) - юридична особа, основним видом діяльності якої є вирощування та переробка сільськогосподарської продукції, виручка від реалізації якої становить не менше 50 відсотків загальної суми виручки (з 1 січня 2004 року 75 %).
Згідно довідки головного управління статистики у Волинській області №1785 про включення Волинського обласного державного центру експертизи сортів рослин з державною інспекцією з охорони прав на сорти рослин Волинської області до ЄДРПОУ його види діяльності відповідають кодам: 01.13.0 та 01.11.0 -вирощування фруктів…, зернових та технічних культур.
Довідками Горохівської ДПІ стверджується, що відповідач в 2006-2007р.р. являється платником фіксованого сільськогосподарського податку.
Статтею 2 Закону України від 17.12.98 р. N 320-XIV “Про фіксований сільськогосподарський податок»визначено, що платниками фіксованого сільськогосподарського податку є сільськогосподарські підприємства різних організаційно-правових форм, передбачених законами України, селянські та інші господарства, які займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції, в яких сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, перевищує 75 відсотків загальної суми валового доходу підприємства.
З огляду на вищевикладене, сільськогосподарські підприємства характеризуються наступним:
- основним видом економічної діяльності - сільськогосподарське виробництво, коди якого підтверджуються довідкою управління статистики;
- наявністю у сільгосппідприємства об'єкту оподаткування - площ сільськогосподарських угідь, їх грошової оцінки, що підтверджується довідкою органів земельних ресурсів;
- перевищенням 75 відсотків питомої ваги доходу (виручки) від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки в загальному обсязі валового доходу підприємства.
Крім того, Мінагрополітики України як головний розпорядник цих дотаційних коштів, листом від 10.04.2006р. №37-13-1-13/5512 підтвердив правомірність включення закладів експертизи, підпорядкованих Державній службі з охорони прав на сорти рослин, до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на дотацію на гектар посіву озимих та ярих культур під урожай 2006 року.
Керуючись Законами України “Про стимулювання розвитку сільського господарства на період 2001 - 2004 років», “Про фіксований сільськогосподарський податок», Постановою КМУ “Про затвердження Порядку використання у 2006 році коштів державного бюджету, що виділяються на фінансову підтримку виробництва продукції рослинництва шляхом дотування», ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
постановив:
В позові відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Львівського апеляційного господарського суду України.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.
Дата виготовлення
повного тексту постанови
18.05.2007р.
Суддя