Рішення від 20.02.2017 по справі 914/1007/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.02.2017р. Справа№ 914/1007/16

За позовом: Львівської міської ради, м. Львів,

до відповідача: Приватного підприємства «Спорт - Рекреація», м. Львів,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Фізична особа - ОСОБА_1, м. Львів,

про: розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки.

Суддя Синчук М.М.

при секретарі Х. Карась

За участю представників:

позивача: ОСОБА_2- представник за довіреністю;

відповідача: ОСОБА_3 - представник за довіреністю.

третьої особи: ОСОБА_1

Представникам сторін та третій особі роз'яснено права та обов'язки передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало.

На розгляд господарського суду Львівської області подано позов Львівської міської ради до Приватного підприємства «Спорт - Рекреація» про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки.

Рішенням господарського суду Львівської області від 14.06.2016 р. р. в справі №914/1007/16 у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 30.08.2016 р. рішення господарського суду Львівської області від 14.06.2016 р. у справі № 914/1007/16 залишено без змін, а апеляційну скаргу Львівської міської ради від - без задоволення.

Постановою Вищого господарського суду України від 27.12.2016 р. рішення господарського суду Львівської області від 14.06.2016 р. у справі №914/1007/16 скасовано, касаційну скаргу Львівської міської ради 24.06.2016 р. задоволено, а матеріали справи скеровано на новий розгляд до господарського суду Львівської області.

Згідно автоматизованого перерозподілу, справу 914/1007/16 передано судді Синчуку М.М. для розгляду по суті.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 16.01.2017 р. справу №914/1007/16 прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 23.01.2017 р.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що внаслідок розгляду заяви відповідача, Управлінням архітектури Львівської міської ради видано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими громадськими приміщеннями та підземною автостоянкою, що не відповідає умовам укладеного договору оренди земельної ділянки, адже у договорі чітко передбачено для яких цілей передавалася земельна ділянка - благоустрій існуючих озер з будівництвом тимчасового збірно-розбірного закладу харчування; у договорі є обмеження щодо режиму використання ділянки в прибережних захисних смугах навколо водойми забороняється будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних).

Ухвалою суду від 23.01.2017 р. розгляд справи відкладено на 20.02.2017 р.

Представник позивача, через канцелярію суду, 23.01.2017 р. подав заяву від 20.01.2017 р. №2801/вих.-138 про зміну предмету позову, згідно якої просить суд: розірвати договір оренди земельної ділянки від 10.04.2014 р., укладений між ЛМР та ПП «Спорт - рекреація», зареєстрований у ЛМР за №С - 2633; зобов'язати ПП «Спорт - Рекреація» повернути ЛМР земельну ділянку у м. Львові на вул. Зеленій, 273 загальною площею 0,2200 га, кадастровий номер 4610136800:04:003:0051.

Відповідно до ч. 4 ст. 22 ГПК України до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

В судове засідання 13.02.2017 р. представник позивача з'явився, надав усні пояснення у справі. Підтримав подану заяву від 20.01.2017 р. №2801/вих.-138 про зміну предмету позову. На виконання вимог ухвали суду від 16.01.2017 р., через канцелярію суду, надав письмові пояснення від 20.01.2017 р. №2801/вих. - 139 у справі.

В судове засідання 13.02.2017 р. представник відповідача з'явився. На виконання вимог ухвали суду від 16.01.2017 р., через канцелярію суду, надав пояснення від 09.10.2017 р. б/н до відзиву на позовну заяву.

В судовому засіданні 13.02.2017 р. розгляд справи відкладено на 20.02.2017 р.

В судове засідання 20.02.2017 р. представник позивача з'явився. Позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

В судове засідання 20.02.2017 р. представник відповідача з'явився, щодо позову заперечив в повному обсязі, просить суд в задоволенні позову відмовити повністю.

20.02.2017 р. через канцелярію суду, фізичною особою ОСОБА_1 подано клопотання про залучення її до участі у справі №914/1007/16 в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. Клопотання мотивоване наступним. Земельну ділянку на вул. Зеленій, 273 у м. Львові, ще у 2006 році передано в оренду для благоустрою існуючих озер з будівництвом тимчасового збірно-розбірного закладу харчування. При продовженні договору жодних змін щодо умов оренди не було. На даний момент, на першому озері знаходяться дві десятиповерхівки, на чотири залито фундаменти. Знищується земельна зона, без будь-яких дозволів, засипаються озера. Друге озеро, практично наполовину засипане, на генеральному плані Львова - зелена зона».

Відповідно до ст. 27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. У справах щодо майна господарських організацій, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, господарський суд залучає орган державної влади, що здійснює управління корпоративними правами, до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Судом розглянуто клопотання фізичної особи ОСОБА_1 та залучено її до участі у справі №914/1007/16 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.

В судовому засіданні 20.02.2017 р. третя особа надала усні пояснення по справі, підтримала заявлені позивачем позовні вимоги.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Вислухавши представників сторін, третьої особи, проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне.

10.04.2014 р. між Львівською міською радою (орендодавець) та Приватним підприємством “Спорт-рекреація” (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір оренди), відповідно до п.1 якого орендодавець на підставі ухвал Львівської міської ради “Про затвердження Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м. Львові” №1675 від 26.07.2012, “Про затвердження нормативно-грошової оцінки земель м. Львова (зі змінами) №2712 від 18.06.2009, “Про порядок застосування відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова” №37 від 16.12.2010, “Про нарахування та сплату орендної плати за землю і земельного податку до міського бюджету м. Львова у 2014 році” №3034 від 26.12.2013 та ухвали “Про затвердження ПП “Спорт-Рекреація” проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання земельних ділянок на вул. Зеленій, 273” №2934 від 21.11.2013 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у м. Львові на вул. Зелена, 273 для благоустрою існуючих озер з будівництвом тимчасового збірно-розбірного закладу харчування. 28.11.2014 до договору оренди вносилися зміни. (Том 1, а.с. 15-18, 19-22)

Відповідно до п.2 договору оренди кадастровий номер земельної ділянки 4610136800:04:003:0051, загальна площа - 0,2200 га, у тому числі тверде покриття - 0,0146 га, інше - 0,2054 га.

Договір оренди землі від 14.04.2016 підписаний та скріплений печатками сторін, зареєстрований у Львівській міській раді за №С-2633, про що у книзі записів реєстрації Договорів оренди землі С-3 вчинено запис.

Договір оренди укладено на 5 (п'ять) років терміном до 21.11.2018 (п.8 договору).

Цільове призначення земельної ділянки (категорія земельної ділянки згідно ст.19 ЗК України) - землі житлової та громадської забудови, категорія земельної ділянки за функціональним призначенням - землі комерції (п.16 договору).

Пунктом 17 договору заборонена самовільна забудова земельної ділянки.

Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю проведена Перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ПП «Спорт - Рекреація», за наслідками якої складено ОСОБА_3 перевірки від 17.06.2016 року, відповідно до якого порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності не виявлено. Даного акту відповідачу чи його представнику не вручалось (Том 2, а.с. 95-97).

Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю проведена Перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ПП «Спорт - Рекреація», за наслідками якої складено ОСОБА_3 перевірки від 12.08.2016 року, відповідно до якого порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності не виявлено. Даний акт підписувався представником забудовника. (Том 2, а.с. 22-23).

Також була проведена перевірка Департаментом Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області від 23.06.2016 р. щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради при видачі ПП «Спорт - Рекреація» містобудівних умов та обмежень на будівництво багатоквартирного житлового будинку на спірній земельній ділянці. При цій перевірці досліджувалось правомірність видання відповідних дозвільних документів і порушень не встановлено. Зокрема контролюючий орган також посилається на наявність затвердженої Львівською міською радою містобудівної документації - детального плану території. (Том 2, а.с. 98-99)

Згідно п.26 договору на земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб, а саме згідно Висновку управління архітектури №2-1556/2401 від 14.01.2007 р. (Том 1, а.с. 30), та згідно обмеження Львівського міського управління земельних ресурсів №40/01-15/1976 від 23.05.2007. (Том 1, а.с. 31)

Права та обов'язки сторін визначені пунктами 28-31 договору, зокрема, пунктом 30 договору оренди земельної ділянки від 10.04.2014 передбачено, що орендар земельної ділянки має право за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження; орендар зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.

Згідно п.43 договору такий набирає чинності після підписання та державної реєстрації.

Позивач просить розірвати вищевказаний договір оренди земельної ділянки, загальною площею 0,2200га, зареєстрований у Львівській міській раді за №С-2633.

10.04.2014 р. між Львівською міською радою (орендар) та Приватним підприємством “Спорт-рекреація” (орендодавець) укладено договір оренди земельної ділянки кадастровий №4610136800:04:003:0052, загальною площею 1,2642 га, що знаходиться у м. Львові на вул. Зелена, 273 для благоустрою існуючих озер з будівництвом тимчасового збірно-розбірного закладу харчування. 28.11.2014 до договору оренди вносилися зміни. (Том 1, а.с. 99-100, 101-102, 103-104)

Договір зареєстровано у Львівській міській раді за №С-2632, про що у книзі записів реєстрації Договорів оренди землі С-3 вчинено запис.

29.12.2014 р. право оренди за даним договором зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, що підтверджується відповідним Витягом.

За актом приймання-передачі об'єкта оренди б/н і дати, підписаного і скріпленого печатками сторін, орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне володіння і користування вказану земельну ділянку площею 1,2642 га. (Том 1 а.с. 25)

17.06.2015 р. Виконавчий комітет Львівської міської ради прийняв рішення №378, яким дозволив розроблення проекту внесення змін до раніше розробленої містобудівної документації - детального плану території у межах вул. Зеленої, вул. Пасічної, вул. Пирогівки, вул. Проектованої, 4, відповідно до державних будівельних та інших норм, стандартів і правил, генерального плану м.Львова та положень затвердження містобудівної документації. (Том 1, а.с. 105-106)

06.08.2015 р. укладено договір №1112-15 між ПП “Спорт-рекреація” та Державним підприємством ДІПМ “Містопроект” на виготовлення містобудівної документації у межах вул. Зеленої, вул. Пасічної, вул. Пирогівки, вул. Проектованої, 4. (Том 1, а.с. 107-109)

13.11.2015 р. Виконавчий комітет Львівської міської ради прийняв рішення №677, яким затвердив проект внесення змін до раніше розробленої містобудівної документації - детального плану території у межах вул. Зеленої, вул. Пасічної, вул. Пирогівки, вул. Проектованої, 4. (Том 1, а.с. 118)

20.11.2015 р. Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради видало ПП “Спорт-рекреація” містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки площею 0,22га на вул. Зеленій, 273 для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими громадськими приміщеннями. (Том 1, а.с. 36-38)

Враховуючи розроблену та затверджену містобудівну документацію, 19.02.2016 р. ПП «Спорт - Рекреація» звернулось до Управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради з заявою про надання містобудівних умов та обмежень земельних ділянок з метою їх забудови. (Том 1, а.с. 34)

22.04.2016 р. Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради видало ПП “Спорт-рекреація” містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки площею 1,2642 га на вул. Зеленій, 273 для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими громадськими приміщеннями №2 на генеральному плані та підземною автостоянкою №8 на генплані. (Том 1, а.с. 88-89)

19.05.2016 р. Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради видало ПП “Спорт-рекреація” містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки площею 1,2642 га на вул. Зеленій, 273 для будівництва багатоквартирних житлових будинків №№3, 4, 5 з підземною автостоянкою. (Том 1, а.с. 90-92)

Також, враховуючи містобудівну документацію, були внесені відповідні відомості до відомостей про земельні ділянки, що містяться в Державному земельному кадастрі.

Відповідно до витягів від 17.06.2016 року номер НВ-4603630692016 та НВ-4603630582016 вбачається, що до розділу «Цільове призначення земельної ділянки площею 0,2200 га» додано « 02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку». Також було внесено відповідні зміни до відомостей, що містяться в Державному реєстрі прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом від 05.01.2017 року № 77768200. (Том 2, а.с. 24-29, 30-35)

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької діяльності та інших видів діяльності.

Згідно статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Тобто правовідносини сторін з приводу користування земельною ділянкою врегульовуються не лише договором, а й вимогами земельного законодавства.

Відповідно до ч.5 ст. 20 Земельного Кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. Тобто законодавець передбачає можливість користувачу земельної ділянки самостійно визначати види використання такої ділянки.

За змістом глави 15 Земельного кодексу України користувачами земельних ділянок є особи, яким земля надана у постійне користування або в оренду.

Як встановлено судом, ПП «Спорт-Рекреація» є користувачем земельної ділянки площею 0,2200 га за адресою м. Львів, вул. Зелена, 273 і відповідно (ч.5 ст. 20 ЗК України) має право визначати види використання таких ділянок в межах категорії - земель житлової та громадської забудови з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

10.04.2014 р. між сторонами у справі було укладено два договори оренди земельних ділянок, загальною площею - 1,4842га, з подальшими змінами, з ідентичними умовами, за винятком ідентифікуючих ознак переданих в оренду земельних ділянок

Згідно п. 15 вказаних договорів, земельні ділянки передаються в оренду для благоустрою існуючих озер з будівництвом тимчасового збірно - розбірного закладу харчування (мета використання). Водночас пункт 16 договорів оренди визначає цільове призначення земельних ділянок (категорія земельної ділянки згідно ст. 19 Земельного кодексу України) як землі житлової та громадської забудови.

Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 17.06.2015 року № 378 надано дозвіл на розроблення проекту внесення змін до раніше розробленої містобудівної документації - детального плану території у межах вул. Зеленої, вул. Пасічної, вул. Пирогівки, вулиці Проектованої, 4 відповідно до державних будівельних та інших норм, стандартів і правил, генерального плану м. Львова та положень затвердженої містобудівної документації.

На підставі вказаного рішення Приватним підприємством «Спорт - Рекреація» (відповідач у справі) спільно з іншими землекористувачами було укладено договір з ДП «Державний інститут проектування міст «Містопроект» (Виконавець) та Управлінням архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради (Замовник) на виготовлення містобудівної документації - внесення змін до раніше розробленої містобудівної документації - детального плану території у межах вул. Зеленої, вул. Пасічної, вул. Пирогівки, вулиці Проектованої, 4. За виконання вказаних робіт землекористувачами було сплачено кошти в загальній сумі 87 717,60 грн, з яких 43 857,80 грн сплачено ПП «Спорт - Рекреація».

З дотримання встановленої процедури, зокрема після проведення громадських слухань, рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 13.11.2015 року № 677 затверджено проект внесення змін до раніше розробленої містобудівної документації - детального плану території у межах вул. Зеленої, вул. Пасічної, вул. Пирогівки, вулиці проектованої 4.

Враховуючи розроблену та затверджену містобудівну документацію, 19.02.2016 р. ПП «Спорт - Рекреація» звернулось до Управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради з заявою про надання містобудівних умов та обмежень земельних ділянок з метою їх забудови. (Том 1, а.с. 34)

Також, враховуючи містобудівну документацію, були внесені відповідні відомості до відомостей про земельні ділянки, що містяться в Державному земельному кадастрі.

Відповідно до витягів від 17.06.2016 року номер НВ-4603630692016 та НВ-4603630582016 вбачається, що до розділу «Цільове призначення земельної ділянки» додано « 02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку». Також було внесено відповідні зміни до відомостей, що містяться в Державному реєстрі прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом від 05.01.2017 року № 77768200. (Том 2, а.с. 24-29, 30-35)

Частина 5 ст. 20 Земельного Кодексу України надає право землекористувачу самостійно визначати конкретний вид використання земельної ділянки, в межах певної категорії земель. При цьому законодавець робить виняток лише для земель сільськогосподарського призначення та земель оборони. Тільки в цих випадках власник землі або землекористувач не може самостійно визначати конкретний вид використання земельної ділянки в межах відповідної категорії.

В пункті 30 договору оренди землі, з врахуванням змін до договору, вказується, що орендар має право за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому порядку жилі, виробничі, культурно - побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження. З вказаного пункту договору вбачається, що на вказаній земельній ділянці можливе будівництво не тільки гідротехнічних споруд (як дозволяється на землях водного фонду), а й інших будівель, в тому числі й житлових, за умови отримання дозволу та проведення будівельних робіт у відповідності до встановленого законом порядку.

Як вже вказувалось, виконавчим комітетом Львівської міської ради були прийняті рішення від 17.06.2015 року № 378 та від 13.11.2015 року № 677, якими надано дозвіл на розроблення та затверджено проект внесення змін до раніше розробленої містобудівної документації - детального плану території у межах вул. Зеленої, вул. Пасічної, вул. Пирогівки, вулиці Проектованої 4. Таким чином, Львівська міська рада в особі свого виконавчого органу (які відповідно до ЗУ «Про місцеве самоврядування» створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування) надала дозвіл на будівництво на спірній земельній ділянці житлових будинків. При цьому, рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради затверджено містобудівну документацію - детальний план території.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівна документація це затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій. Згідно вказаної норми до містобудівної документації також належить і детальний план території, поняття якого розкривається в згаданому Законі як містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.

Частина 1 ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачає, що детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.

Відповідно до частини 4 ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Детальний план території визначає:

1) принципи планувально-просторової організації забудови;

2) червоні лінії та лінії регулювання забудови;

3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами;

4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території;

5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування;

6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови;

7) черговість та обсяги інженерної підготовки території;

8) систему інженерних мереж;

9) порядок організації транспортного і пішохідного руху;

10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі;

11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об'єктів (у разі відсутності плану зонування території).

Відповідно після затвердження детального плану території, земельна ділянка повинна використовуватись відповідно до містобудівних умов та обмежень та функціонального призначення, що визначені таким детальним планом території. Використання земельної ділянки в інший спосіб буде порушенням норм Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

В договорі оренди вказується, що орендар зобов'язується виконувати встановлені щодо об'єкта обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором. При цьому, позивач посилається на висновки Львівського міського управління земельних ресурсів щодо використання земельної ділянки від 23.05.2007 року № 40/01-15/1976 та Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради від 14.01.2001 № 2-1556/2401.

Так, відповідно до висновку Львівського міського управління земельних ресурсів щодо використання земельної ділянки від 23.05.2007 року № 40/01-15/1976 на земельних ділянках в прибережних захисних смугах навколо водойм забороняється зокрема будівництво будь - яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних). Однак, межі прибережних смуг і пляжних зон водних об'єктів також визначаються детальним планом території. Це чітко визначено ч. 4 ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Відповідно, після укладення договору оренди був затверджений такий детальний план території, землекористувач при використанні земельної ділянки зобов'язаний дотримуватись містобудівних умов та обмежень, визначених таким детальним планом. В свою чергу затверджений детальний план не визначає жодних прибережних смуг та обмежень їх використання. Затверджений детальний план території передбачає можливість забудови спірної земельної ділянки багатоквартирними житловими будинками. На момент укладення спірних договорів оренди так і на даний момент водойми, які знаходились на земельних ділянках не є водними об'єктами. Перш за все це підтверджується тим, що категорія земельних ділянок була і є визначена як землі житлової та громадської забудови. Якщо ж вказані водойми були водними об'єктами категорія земельних ділянок повинна була бути визначена як землі водного фонду, згідно пункт є частини 1 статті 19 Земельного кодексу України. Крім того, відповідно до ст. 51 Водного кодексу України надання водних об'єкті у користування здійснюється за наявності паспорту водного об'єкту. Однак вказані водойми не є паспортизовані. Доказів зворотнього суду не надано.

Враховуючи наведене, висновки викладені в постанові Верховного Суду України від 22.06.2016 у справі №3-462гс16 не можуть застосовуватись до спірних відносин між ПП «Спорт-рекреація» та Львівською міською радою, у справі №3-462гс16 земельна ділянка належала до земель водного фонду і в даній справі не затверджувалась містобудівна документація щодо спірної земельної ділянки.

Як встановлено судом, спірний договір передбачає можливість зведення жилих, виробничих чи інших будівель, за умови отримання згоди Орендодавця. Тобто, умови договору не містять прямої заборони на будівництво будівель, що підтверджує відсутність на земельних ділянках паспортизованих водних об'єктів.

Відповідно до п.17 спірного договору забороняється не просто забудова, а самовільна забудова земельної ділянки. Відповідачем будівельні роботи проводяться за наявності всіх необхідних дозвільних документів.

Щодо здійснення відповідачем будівництва, зокрема щодо отримання дозвільної документації) було проведено перевірки:

1. Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю проведена Перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ПП «Спорт - Рекреація», за наслідками якої складено ОСОБА_3 перевірки від 17.06.2016 року, відповідно до якого порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності не виявлено. Даного акту відповідачу чи його представнику не вручалось (Том 2, а.с. 95-97).

2. Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю проведена Перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ПП «Спорт - Рекреація», за наслідками якої складено ОСОБА_3 перевірки від 12.08.2016 року, відповідно до якого порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності не виявлено. Даний акт підписувався представником забудовника. (Том 2, а.с. 22-23).

3. Також була проведена перевірка Департаментом Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області від 23.06.2016 р. щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради при видачі ПП «Спорт - Рекреація» містобудівних умов та обмежень на будівництво багатоквартирного житлового будинку на спірній земельній ділянці. При цій перевірці досліджувалось правомірність видання відповідних дозвільних документів і порушень не встановлено. Зокрема контролюючий орган також посилається на наявність затвердженої Львівською міською радою містобудівної документації - детального плану території. (Том 2, а.с. 98-99)

Відповідно до постанови пленуму ВГС України від 17.05.2011 року №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі", у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених Земельним Кодексом України та законами України. У разі встановлення порушень, передбачених статтею 143 ЗК України, зокрема, коли земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням, визначеним умовами договору, та у спосіб, що суперечить екологічним вимогам, суди мають правові підстави для задоволення вимог про розірвання договору оренди на підставі статті 32 Закону України "Про оренду землі".

Враховуючи вищенаведене, зокрема відповідно до ч.5 ст. 20 ЗК України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Вищий господарський суд України у постанові від 27.12.2016 року послався на ч. 2 ст.8 Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідно до якої планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Частини 2 та 3 ст. 2 вказаного Закону передбачають, що інструментом державного регулювання планування територій є містобудівна документація, яка поділяється на документацію державного, регіонального та місцевого рівнів. Містобудівна документація розробляється на паперових і електронних носіях на оновленій картографічній основі в цифровій формі як набори профільних геопросторових даних у державній геодезичній системі координат УСК-2000 і єдиній системі класифікації та кодування об'єктів будівництва для формування баз даних містобудівного кадастру. А відповідно до ч.2. ст.5 Закону вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування. Згідно ч.2 ст.24 Закону встановлення режиму забудови територій, визначених для містобудівних потреб, не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, зміни адміністративно-територіальних меж до моменту вилучення (викупу) земельних ділянок. Однак, враховуючи наведені вимоги ч.2 ст.5 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» власник чи землекористувач (в даному випадку ПП «Спорт - рекреація») фактично позбавлена можливості використовувати спірну земельну ділянку для благоустрою існуючих озер з будівництвом тимчасового збірно - розбірного закладу харчування, адже спорудження вказаного об'єкту буде суперечити затвердженій містобудівній документації, яка є обов'язкова для виконання всіма суб'єктами господарювання. Водночас використання земельної ділянки відповідно до вимог затвердженої містобудівної документації не є порушенням цільового призначення земельної ділянки, адже таким є землі житлової та громадської забудови. Як вже вказувалось, затвердження містобудівної документації щодо спірної земельної ділянки дало підстави внести відповідні зміни до державного реєстру прав на нерухоме майно, доповнивши цільове призначення ділянки пунктом - «для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку».

Відповідно в даному випадку відсутні підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки від 10.04.2014 р., що укладений між Львівською міською радою та Приватним підприємством “Спорт-рекреація”, зареєстрований у Львівській міській раді за №С-2633.

Відповідно до ч.2 ст.4-3 та ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст.43 ГПК України).

Відповідно до п.2.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України “Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції” №18 від 26.12.2011р. якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами, і в такому разі у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування судового рішення з мотивів неповного з'ясування місцевим господарським судом обставин справи.

Матеріалами справи не підтверджено, а позивачем не доведено наявність підстав для розірвання договору оренди земельної ділянки від 10.04.2014 р., що укладений між Львівською міською радою та Приватним підприємством “Спорт-рекреація”, зареєстрований у Львівській міській раді за №С-2633 та повернення земельної ділянки загальною площею 0,2200 га, а тому у задоволенні позову суд відмовляє.

Судовий збір згідно ст.49 ГПК України залишається за позивачем.

На підставі викладеного вище та керуючись ст.ст. 3, 12, 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 24.02.2017 р.

Суддя Синчук М.М.