ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
22 лютого 2017 року Справа № 913/1316/16
Провадження №1н/913/1316/16
За позовом заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого виконувати функції держави у спірних правовідносинах Міністерства освіти і науки України, м. Київ
до 1-го відповідача Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області
2-го відповідача - Фермерського господарства "Плюс Агро", м. Сватове Луганської області
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:
- Державний професійно-технічний навчальний заклад "Сватівський професійний аграрний ліцей", с. Хомівка Сватівського району Луганської області
- Гончарівська сільська рада Сватівського району Луганської області, с. Гончарівка Сватівського району Луганської області
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
- Свистунівська сільська рада Сватівського району Луганської області, с. Свистунівка Сватівського району Луганської області
- ОСОБА_2, м. Сватове Луганської області
про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Державного земельного агентства у Луганській області, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, повернення земельної ділянки
Суддя Зюбанова Н.М.
Секретар судового засідання-помічник судді Антонова І.В.
В засіданні брали участь:
прокурор відділу прокуратури Луганської області Безденежна А.В.
від позивача - представник не прибув;
від 1-го відповідача - Волков М.М., представник за довіреністю від 01.12.2016 № 013758; Фоменко М.Д., представник за довіреністю від 01.12.2016 № 013758; Джафарова В.М., представник за довіреністю від 06.02.2017 № 31-12-0.6-487/2-17;
від 3-ої особи: ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" - Євдокієнко В.М., директор;
Суть спору: про визнання незаконним наказу Головного управління Державного земельного агентства у Луганській області від 20.05.2015 № 596-сг, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок № 0083 та 0084 від 11.12.2015, зобов'язання відповідача повернути земельну ділянку Державному професійно-технічному навчальному закладу "Сватівський професійний аграрний ліцей".
Як свідчать позовні матеріали, має місце звернення до суду прокуратури Луганської області, а правове регулювання участі прокурора у розгляді справ у господарському суді регулюється ст. 29 ГПК України, згідно з якою прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами.
При оцінці питання правомірності звернення з позовом у цій справі до суду заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України, суд керується наступним законодавством.
Так, відповідно до ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Згідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена.
Підставою звернення з цією позовною заявою до суду заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України є те, що вилучення з користування ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" земельної ділянки сільськогосподарського призначення зачіпає інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, якій також заподіяно шкоду цими діями.
Ухвалою від 30.11.2016 суд підтвердив підстави представництва заступником прокурора Луганської області інтересів держави в особі органу, уповноваженого виконувати функції держави у спірних правовідносинах Міністерства освіти і науки України за позовною заявою від 23.11.2016 № 08-582вих-16 та порушив провадження у справі № 913/1316/16.
Ухвалою від 26.01.2017 на підставі ст. 24 ГПК України суд залучив до участі у справі 2-го відповідача Фермерське господарство "Плюс Агро", директором та єдиним засновником якого згідно даних Безкоштовного запиту з ЄДР є ОСОБА_2
Позивач - Міністерство освіти і науки України за листом від 12.01.2017 № 9.1-11-7 підтримує прокурора та просить суд позовні вимоги задовольнити.
За листом від 28.12.2016 № 502 третя особа у справі - Гончарівська сільська рада Сватівського району Луганської області повідомила суд про те, що вона приймає сторону позивача у справі, оскільки земельна ділянка орієнтовною площею 477,0 га є невід'ємною частиною матеріально-технічної бази ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей", була в користуванні останнього та завжди враховувалася виключно за межами населених пунктів Гончарівської сільської ради Сватівського району луганської області.
Також ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" за листом від 03.01.2017 № 1 наполягає на задоволенні позову, тобто підтримує позивача з тих підстав, що за ліцеєм згідно Статуту закріплена спірна земельна ділянка і вона знаходиться в користуванні держави в особі Міністерства освіти і науки України, до якого підпорядковується ліцей.
Дослідивши обставини справи, вислухавши прокурора, представників позивача та третьої особи, суд встановив, що спір у справі виник з наступних причин.
Так, ДПТНЗ «Сватівський професійний аграрний ліцей» - є навчальним закладом другого атестаційного рівня, управління яким здійснюється Міністерством освіти і науки України та Управлінням освіти і науки Луганської ОДА, про що зазначено у п. 5.1 Статуту вказаного ліцею.
Як зазначає у позові прокурор, навчальний заклад створений у 1928 році, втім, будь-якого документального підтвердження цього факту не надано, тому суд виходить з відомостей, зазначених в архівній довідці Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти в Луганській області за листом від 23.10.2003 № 21/205, а саме: організація відповідного училища механізації у с. Хомівка Сватівського району Луганської області відбулася у 1953 році, яке неодноразово реорганізовувалось, зокрема, у 1990 році отримало найменування - Хомівське ПТУ № 114, у подальшому перейменоване в Середнє професійне технічне училище № 114 , реорганізоване у 2006 році в ДПТНЗ «Сватівський ПАЛ».
Матеріалами справи підтверджено, що за весь час існування цього освітнього закладу за даними державної статистичної звітності у нього знаходились на обліку земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею 512 га, у т. ч. 477 га сільськогосподарських угідь.
Так, згідно довідки з державної статистичної звітності про наявність земель за даними форми 6-зем у ДПТНЗ «Сватівський ПАЛ» станом на 01.01.2015 наявні земельні ділянки, які враховуються в Гончарівській сільській раді Сватівського району Луганської області, а саме в межах населеного пункту площею 21,5665 га та за межами населеного пункту 477,0 га, з яких: рілля - 453 га, пасовища 24 га (арк. справи 32, т. 1).
Згідно довідки з державної статистичної звітності про наявність земель за даними форми 6-зем у ДПТНЗ «Сватівський ПАЛ» станом на 17.09.2015 наявні земельні ділянки лише в межах населеного пункту Гончарівської сільської ради Сватівського району Луганської області площею 21,3169 га (арк. справи 35, т. 1).
Вказане зменшення кількості землі відбулось у зв'язку з прийняттям 1-им відповідачем оспорюваного прокуратурою наказу Головного управління Держземагентства у Луганській області від 20.05.2015 № 596-сг, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх в оренду гр. ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства.
Як вбачається з позовної заяви та додаткових пояснень прокурора, нормативно-правовою підставою позову він зазначає ст. 21 ЗК України, ст. 21 Закону України «Про землеустрій» та ч. 5 ст. 116 ЗК України (в частині недотримання ст. 149 Кодексу).
За ст. 21 ЗК України підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам є порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.
Стаття 21 Закону України «Про землеустрій» визначає, що організацію і планування землеустрою на загальнодержавному і місцевому рівнях здійснюють ВР України, КМ України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених законом.
Посилаючись на цю норму земельного законодавства, прокурор зазначає, що внесення відомостей до державного земельного кадастру на земельну ділянку можливо на підставі суворо визначеного переліку документів із землеустрою, у зв'язку з чим одночасна розробка двох і більше видів документацій із землеустрою на одну земельну ділянку не можлива.
Втім, суд констатує, що ст. 21 Закону України «Про землеустрій» не містить вказаної заборони, а лише визначає, хто здійснює організацію і планування землеустрою.
Щодо порушення ч. 5 ст. 116 ЗК України, то за правовою позицією прокурора останнє полягає у тому, що при передачі спірних земельних ділянок гр. ОСОБА_2 1-ий відповідач не дотримався умови про необхідність припинення права користування ними в порядку, визначеному законом, зокрема, ст. 149 ЗК України.
Підсумовуючи наведене, прокурор стверджує, що 1-ий відповідач позбавив навчальний заклад права користування земельною ділянкою, гарантоване законом.
1-ий відповідач за листом від 19.12.2016 проти позову заперечує з посиланням на те, що з моменту існування ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" правовстановлюючі документи на оформлення права на земельні ділянки у вказаного учбового закладу відсутні.
Головне управління Держгеокадастру у Луганській області наголошує, що при винесенні оспорюваного наказу від 20.05.2015 № 596-сг зміни цільового призначення земельної ділянки не відбувалось, оскільки його було встановлене вперше. Відповідно до Статуту ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" не відноситься до будь-яких сільськогосподарських науково-дослідних установ та не має сільськогосподарського підприємства.
Прокуратура Луганської області за листом від 13.01.2017 № 08-11 доводи 1-го відповідача відхиляє та посилається у тому числі на факт існування довідки з державної статистичної звітності про наявність земель за даними форми 6-зем у ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" станом на 01.01.2015, про яку вказано вище.
Оцінивши обставини справи, доводи сторін та прокурора, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, виходячи з наступного.
Так, правове регулювання правовідносин сторін здійснюється Земельним кодексом України, Законом України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 № 973-IV, а також Законом України «Про землеустрій» від 22.05.2003 № 858-IV.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство" від 19.06.2003 № 973-IV (у редакції змін на час виникнення спору) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих ним для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
У відповідності до даних Безкоштовного запиту з ЄДР Фермерське господарство "Плюс Агро" (2-ий відповідач) було зареєстроване 16.02.2016. Директором та єдиним засновником цього фермерського господарства виступив ОСОБА_2 (третя особа у справі).
Порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства на час прийняття оспорюваного рішення згідно ст. 7 цього спеціального Закону було врегульовано наступним чином: для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.
Втім, у відповідності до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» з 1 січня 2013 року центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальні органи передають у власність або у користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності.
Також згідно з ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до постанови КМ України 14.01.2015 № 5, наказу Комісії з реорганізації Держземагентства України від 29.04.2015 № 18, враховуючи наказ Держгеокадастру України від 29.05.2015 № 89, Головне управління Держземагентства у Луганській області реорганізовано шляхом приєднання до новоутвореного Головного управління Держгеокадастру у Луганській області. Останню юридичну особу утворено 28.04.2015, про що у ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зроблено запис.
Як свідчать матеріали справи, до Головного управління Держземагентства у Луганській області 22.05.2014 звернувся ОСОБА_2 із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 477,0000 га для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Гончарівській та Свистунівській сільських радах Сватівського району Луганської області.
На виконання Методичних рекомендацій щодо порядку реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб, затв. наказом Держземагентства України від 09.04.2013 року №142 Головним управлінням було направлено до Відділу Держземагентства у Сватівському районі Луганської області лист від 28.05.2014 року за №23-12-0.51-3550/2-14 про надання інформації щодо зазначеної земельної ділянки.
За інформацією Відділу Держземагентства у Сватівському районі Луганської області (копія листа від 28.05.2014 №1187 - арк. справи 29, т. 2) витребувана земельна ділянка за даними статистичної звітності форми 6-зем врахована по Гончарівській сільській раді, а за даними публічної кадастрової карти України розташована за межами населених пунктів Гончарівської та Свистунівської сільських рад Сватівського району Луганської області; правовий статус - земля державної власності; категорія земель - зазначена земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення; склад угідь - згідно форми 6-зем станом на 27.05.2014 гр. 5 - 453 га, рілля, гр. 12 - 24 га, пасовища; згідно форми 6-зем станом на 27.05.2014 рядок 12 Сільськогосподарські науково дослідні установи, ДПТНЗ «Сватівський професійний аграрний ліцей», земельні ділянки використовуються без правовстановлюючих документів.
Наказом Головного управління від 02.06.2014 № 452-сг гр. ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 477,0 га в оренду для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Гончарівській та Свистунівській сільських радах Сватівського району Луганської області (арк. справи 27, т. 1).
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянину ОСОБА_2 в оренду для ведення фермерського господарства розроблено ПП «Обласний центр впровадження «Агроцентрнаука».
20.05.2015 Головним управлінням було прийнято наказ про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 451,5053 га в оренду строком на 25 років, який мотивований посиланням на наступні статті ЗК України - 151, 22, 31, 93, 116, 122, 123, 124, 125, 126, абз.16 ч. 2 ст. 134, ст. 186 ЗК України (арк. справи 28, т. 1).
На підставі затвердженого проекту землеустрою відділом Держземагенства у Сватівському районі Луганської області до Державного земельного кадастру України внесено відомості про земельні ділянки та їм присвоєно наступні кадастрові номери: НОМЕР_2 - площею 72,4354 га; НОМЕР_3 - площею 92,5559 га; НОМЕР_4 - площею38,1383га; НОМЕР_5 - площею 142,5658 га; НОМЕР_6 - площею 15,7632 га; НОМЕР_7 - площею 31,1636 га; НОМЕР_8 - площею 11,2144 га; НОМЕР_9 - площею 3,6663 га; НОМЕР_10 - площею 0,6267 га; НОМЕР_11 - площею 2,9943 га; НОМЕР_12 - площею 3,4530 га; НОМЕР_13 - площею 1,3813 га; НОМЕР_14 - площею 1,2403 га; НОМЕР_15 - площею 2,0212 га; НОМЕР_16 - площею 9,2996 га; НОМЕР_17 - площею 20,0987 га; НОМЕР_18 - площею 2,8873 га.
У ході засідання судом досліджено вказані норми земельного законодавства та встановлено відповідність оспорюваного наказу приписам закону.
Зокрема, щодо обов'язковості проведення земельних торгів, то за ст. 134 ЗК України, яка регулює це питання, не підлягають продажу на конкурентних засадах земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства (абз. 16 п. 2 ст. 134 ЗК України (у редакції на час прийняття наказу).
Окрім зазначеного вище, твердження прокурора про наявність у ДПТНЗ «Сватівський ПАЛ» права користування спірними земельними ділянками обгрунтовані посиланням на наступні факти:
- прийняття головою Сватівської РДА розпорядження № 724 від 05.12.2011 про надання навчальному закладу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 477,0 га, але виготовлений проект ТОВ «Землевпорядна фірма «Лан» затверджено не було;
- виготовлення у 2014 році технічної документація із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок, які перебувають у користуванні ДПТНЗ «Сватівський ПАЛ», але її не було затверджено, оскільки четверта земельна ділянка загальною площею 217,4756 га розташована в межах Свистунівської сільської ради;
-згідно з «Планом землепользования сельского профессионально- технического училища № 4 Сватовского района Ворошиловградской области УССР» виконкомом Сватівської районної ради 26.11.1974 затверджений проект внутрішньогосподарчого землеустрою та перенесений в натурі, у якому зазначено, що навчальний заклад має земельну ділянку загальною площею 520,7 га;
- у подальшому за ДПТНЗ «Сватіський ПАЛ» в межах Гончарівської сільської ради «закріплено» земельну ділянку загальною площею 496,7 га ;
- Луганською філією Інституту землеустрою Української академії аграрних наук у 1993 році розроблено «Проект внутрихозяйственного землеустройства СПТУ-114 Сватовского района Луганской области», згідно з яким у користуванні навчального закладу перебуває земельна ділянка площею 520,0 га;
- відповідно до архівної копії Сватівської РДА рішенням Гончарівської сільської ради від 16.08.1998 № 15 затверджено загальну площу земельної ділянки ПТУ № 114 в розмірі 520 га, у т.ч. рілля - 408 га згідно проекту формування території;
- Державним підприємством «Луганський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» у 2008 році виготовлена технічна документація з бонітування ґрунтів сільськогосподарських угідь ДПТНЗ «Сватівський ПАЛ», розташованих за межами населених пунктів, на території, яка за даними яку було затверджено. Із зазначеної документації вбачається, що станом на 01 січня 2008 року загальна площа земель ДПТНЗ «Сватівський ПАЛ» складає 499,0 га в т. ч. 477,0 га сільськогосподарських угідь (з них - 423,0 га - рілля та 24,0 га - пасовищ);
- у 2013 році на замовлення відділу Держземагентства у Сватівському районі Луганської області розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель запасу державної власності, не переданих у власність (користування), розташованих за межами населених пунктів на території Сватівського району Луганської області, згідно з якою за межами Гончарівської сільської ради Сватівського району до земель запасу віднесено 29,069 га земель, до Свистунівської сільської ради - 25,2101 га;
- земельна ділянка навчального закладу є невід'ємною частиною матеріально-технічної бази навчального закладу, основними напрямами діяльності якого є, поміж іншого, вирощування зернових, технічних та інших культур, вирощування яких унеможливлюється відсутністю земельної ділянки сільськогосподарського призначення;
- ДПТНЗ «Сватівський ПАЛ» здійснює підготовку працівників за професіями «Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, слюсар з ремонту сільськогосподарської техніки та обладнання», для чого необхідно мати земельні ділянки для вивчення усіх циклів оброблення землі.
Підсумовуючи вказане вище, прокурор вважає, що за матеріалами справи доведено надання навчальному закладу земельної ділянки на підставі діючого на той час законодавства. При цьому прокурор не зазначає, яким саме документом це підтверджується та відповідно до якого саме законодавства ДПТНЗ «Сватівський ПАЛ» отримав землю.
Зокрема, згідно зі ст. 9 та ст. 10 ЗК УРСР (1970 року) обласні ради народних депутатів, їх виконавчі органи та районні ради народних депутатів вирішували питання про надання землі у користування, а також видавали документи на землекористування.
У відповідності до ст. 74 ЗК України (1970 року), яка регулювала правовий режим земель науково-дослідних, учбових і інших сільськогосподарських установ, такі установи використовували надані їм землі відповідно до затверджених у встановленому порядку планів науково-дослідних і учбових робіт, а також планів їх виробничої діяльності.
Статтями 116, 125, 126 чинного ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права користування земельними ділянками або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Право користування земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Втім, у справі не тільки відсутні будь-які правовстановлюючі документи на земельні ділянки, а саме державні акти на право постійного користування (володіння) землею або на право постійного користування землею (земельною ділянкою), але й немає будь-якої згадки про існування цих документів, а також правової підстави для їх видачі (рішення Сватівської районної ради народних депутатів тощо).
Вказаний факт не заперечується та визнається усіма учасниками процесу.
За таких обставин твердження прокурора про те, що через прийняття 1-им відповідачем оспорюваного наказу відбулось вилучення земельної ділянки, суд оцінює критично, оскільки за відповідною інформацією Відділу Держземагентства у Сватівському районі Луганської області у ДПТНЗ «Сватівський ПАЛ» не знаходилось жодної земельної ділянки ні на праві власності, ні на праві користування, адже ніяких правовстановлюючих документів на оформлення права на земельні ділянки у ДПТНЗ «Сватівський ПАЛ» немає, що підтверджено матеріалами справи.
Окрім цього, звертає увагу на себе той факт, що наказом Державної служби статистики України від 19.08.2015 № 190 скасовано форми державної статистичної звітності №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем, як такі, що не відображали дійсності використання земель. Таким чином, станом на час звернення з позовом та розгляду справи правовий статус земельних ділянок державної власності, за захистом яких звернувся прокурор, не підтверджено.
Щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, то суд погоджується з наступними доводами відповідача - встановлення цільового призначення земельної ділянки відбувається лише за документацією із землеустрою, а не з даних форми 6-зем. Тому зміни цільового призначення земельної ділянки не відбувалось, оскільки при наданні її гр. ОСОБА_2 цільове призначення земельної ділянки встановлювалось вперше.
Твердження прокурора про діяльність навчального закладу на «закріпленій» земельній ділянці площею 512 га, у т. ч. 477 га сільськогосподарських угідь не має жодних правових підстав, оскільки термін «закріплення» не ґрунтується на законі.
Стосовно розпорядження голови Сватівської районної державної адміністрації від 05.12.2011 року за № 724 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні ДПТНЗ «Сватівський професійний аграрний ліцей» (Гончарівська сільська рада)», то за даними Відділу Держземагентства у Сватівському районі Луганської області жодних документів для погодження Відділом проекту землеустрою не надходило.
Як свідчать матеріали справи, всупереч вимогам чинного земельного законодавства ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" мав укласти з землевпорядною організацією договір на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як встановлено у розпорядженні від 05.12.2011 № 724, у той час, як договір від 22.02.2013 № 14 було укладено на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки.
Ці вимоги закріплюються у ст. 6 Закону України «Про землеустрій», де вказано що землеустрій базується на принципі законності.
Розпорядженням голови Сватівської РДА від 28.04.2014 за № 212 «Про втрату чинності розпоряджень голови райдержадміністрації» визнано таким, що втратило чинність, в тому числі розпорядження голови райдержадміністрації від 05.12.2011 року за № 724 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні ДПТНЗ «Сватівський професійний аграрний ліцей» (Гончарівська сільська рада)» (копія розпорядження додається).
Згідно ст. 35 Закону України «Про землеустрій» та п. 2 Порядку проведення інвентаризації земель, затв. постановою КМ України від 23.05.2012 № 513 інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 7 вказаного Порядку вихідними даними для проведення інвентаризації земель є, в тому числі, відомості з Державного земельного кадастру в паперовій та електронній формі, у тому числі Поземельної книги; книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі; файлів обміну даними про результати робіт із землеустрою; копії документів, що посвідчують право на земельну ділянку або підтверджують сплату земельного податку.
За інформацією Відділу Держгеокадастру у Сватівському районі згідно форми 6-зем, рядок 12-сільськогосподарські науково дослідні установи, ДПТНЗ «Сватівський професійний аграрний ліцей» земельні ділянки орієнтовною площею 477,0 га використовувались самовільно. Отже, на момент звернення ДПТНЗ «Сватівський ПАЛ» щодо проведення інвентаризації у райдержадміністрації не було достатніх правових підстав для видання відповідного розпорядження.
Також згідно з п. 6 Порядку під час проведення інвентаризації земель установлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку, не здійснюється.
Стосовно посилання прокурора на п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державний земельний кадастр», де зазначено, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера, то воно не має жодних правових підстав, оскільки право користування до 2004 року у ДПТНЗ «Сватівський ПАЛ» не виникло.
Посилання прокурора на постанову ВР України від 13.03.1992 № 2200-XII щодо збереження установами та організаціями прав на використання земельних ділянок до оформлення ними права землекористування відповідно до ЗК України, то воно також є необгрунтованим, оскільки у цьому нормативному акті йдеться про вже надані у встановленому порядку земельні ділянки.
Рішення виконкому Сватівської райради депутатів трудящих № 315 від 26.11.1974, копію якого долучено до справи у судовому засіданні, про затвердження проекту внутрішньогосподарчого землеустрою СПТУ № 4 нє є за змістом документом про надання земельної ділянки.
За таких обставин у задоволенні вимоги про визнання незаконним наказу Головного управління Державного земельного агентства у Луганській області від 20.05.2015 № 596-сг суд відмовляє.
З огляду на викладене, не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання 1-го відповідача повернути земельну ділянку площею 451,5053 га ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей". Решта землі площею 25,4947 га не надавалась за оспорюваним наказом (заявлено до повернення 477,0 га), тому обґрунтованість цих вимог також не доведена. У ході розгляду справи судом з'ясовано, що передані Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області земельні ділянки (як орендодавцем) громадянину ОСОБА_2 (орендарю), останнім не передавались Фермерському господарству "Плюс Агро", м. Сватове Луганської області.
Щодо позовних вимог про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок № 0083 та № 0084 від 11.12.2015, укладених між Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області (1-им відповідачем) та громадянином ОСОБА_2 (третьою особою), то суд дійшов висновку про припинення провадження у справі у цій частині з огляду на наступне.
Так, матеріалами справи підтверджено, що на підставі затвердженого проекту землеустрою Головне управління 11.12.2015 уклало з гр. ОСОБА_2 вказані договори оренди земельних ділянок для ведення фермерського господарства, площею 421,5053 га строком на 25 років, нормативна грошова оцінка яких становить 9964771,79 грн., орендна плата за які перераховується у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Свистунівської та Гончарівської сільських рад Сватівського району Луганської області та які 28.12.2015 зареєстровані Сватівським районним управлінням юстиції Луганської області у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
У зв'язку з тим, що оспорювані договори укладені з ОСОБА_2, як громадянином, який не може бути залучений до участі у справі як інший відповідач, тобто бути стороною справі, що передбачено ст. ст. 1, 21 ГПК України, тому у цій частині спір не підлягає вирішенню в господарських судах України (п. 1 ст. 80 ГПК України).
Сплачений з цієї частини позову судовий збір у сумі 2756 грн. 00 коп. (за дві позовні вимоги немайнового характеру) у відповідності до ст. 7 Закону України «Про судовий збір» № 3674-УІ від 08.07.2011 повертається за клопотанням заінтересованої сторони.
Враховуючи, що в позовній заяві об'єднано чотири вимоги - одна майнового та три немайнового характеру, у відповідності до Закону України «Про судовий збір» № 3674-УІ від 08.07.2011 по справі сплачено 193879,81 грн. судового збору.
Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати по судовому збору у сумі 191123,81 грн. покладаються на прокуратуру Луганської області.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 29, 44, 49, 80 п. 1, 82-85 ГПК України, суд
1. У позові заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України, м. Київ до 1-го відповідача Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області та 2-го відповідача - Фермерського господарства "Плюс Агро", м. Сватове Луганської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державний професійно-технічний навчальний заклад "Сватівський професійний аграрний ліцей", с. Хомівка Сватівського району Луганської області, Гончарівська сільська рада Сватівського району Луганської області, с. Гончарівка Сватівського району Луганської області; за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Свистунівська сільська рада Сватівського району Луганської області, с. Свистунівка Сватівського району Луганської області, ОСОБА_2, м. Сватове Луганської області в частині вимог про визнання незаконним наказу Головного управління Державного земельного агентства у Луганській області від 20.05.2015 № 596-сг в і д м о в и т и.
2. У частині вимог про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок № 0083 та № 0084 від 11.12.2015, укладених між Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області, ідент.код 39771244 та громадянином ОСОБА_2, ідент.номер НОМЕР_1 провадження у справі п р и п и н и т и.
3. У задоволенні позову про зобов'язання Головне управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області повернути земельну ділянку ДПТНЗ "Сватівський професійний аграрний ліцей" площею 477,0 га в і д м о в и т и.
4. Витрати по судовому збору у сумі 191123 грн. 81 коп. покласти на прокуратуру Луганської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 27.02.2017.
Суддя Н.М.Зюбанова