20 лютого 2017 р. Справа № 876/9850/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Матковської З.М.,
при секретарі судового засідання: Нефедової А.О.,
за участі представника апелянта: Іванейко Я.Я.,
представників позивача: Романика Ю.З., Лучко П.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24.11.2016р. по справі № 813/3675/16 за позовом Публічного акціонерного товариства "Електро" до Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
25 жовтня 2016 року Публічне акціонерне товариство "Електро" звернулося в суд з позовною заявою до Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Личаківської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області № 0010191201 від 11.08.2016 року про застосування штрафу у розмірі 76190, 81 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.11.2016р. по справі № 813/3675/16 позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Електро" задоволено в повному обсязі, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області № 0010191201 від 11.08.2016 року.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції Личаківська ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволені позову.
Представник апелянта в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог ПАТ "Електро"відмовити в повному обсязі.
Представники позивача в судовому засіданні заперечили проти вимог апеляційної скарги, просили залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача та представників сторін, дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що така не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 29 липня 2016 року Личаківською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за листопад, грудень 2015 року ПАТ «Електро».
В ході вказаної перевірки перевіряючим органом встановлено порушення ПАТ «Електро» п. 201.10. ст. 201 Податкового Кодексу України, в частині дотримання термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям платникам податку на додану вартість, що зазначено в акті № 68/13-06-12-01/132486 від 29 липня 2016 року.
Матеріалами справи підтверджується, що ПАТ «Електро» було подано заперечення на акт камеральної перевірки від 29.07.2016 року, за наслідками розгляду яких, висновки в даному акті були залишені без змін.
На підставі вказаного акту № 68/13-06-12-01/132486 від 29 липня 2016 року, Личаківською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення № 0010191201 від 11.08.2016 року, яким до ПАТ «Електро» застосовано штраф на загальну суму 76190,81 грн.
За наслідками адміністративного оскарження вказаного рішення, податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга позивача - без задоволення.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, у листопаді 2015 року ПАТ «Електро» виписано та зареєстровано з порушенням термінів реєстрації податкову накладну № 16 від 17.11.2015 року на суму ПДВ 444825,69 грн. зареєстровано 13.12.2015 року.
У грудні 2015 року - позивачем виписано та зареєстровано з порушенням термінів реєстрації податкові накладні № 1//05 від 01.12.2015 року на суму ПДВ 500,00 грн. зареєстровано 18.12.2015 року; № 50 від 21.12.2015 року на суму ПДВ 316582,43 грн. зареєстровано 13.01.2016 року.
Згідно із п. 120-1.1. ст. 120-1 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Поруч із цим, до 01.01.2016 року ст. 120-1 Податкового кодексу України містила пункт 120-1.3, який був виключений відповідно до Закону України від 24.12.2015 року №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».
Відповідно до п. 120-1.3 ст. 120-1 Податкового кодексу України, в редакції від 20.09.2015 року, порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Таким органом є Міністерство фінансів України, яке до 01.01.2016 року не затвердило вказаний порядок.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції, що оскільки Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» виключено необхідність застосування контролюючими органами Порядку застосування штрафних санкцій, як наслідок лише з 01.01.2016 року останні мають повноваження застосовувати та нараховувати штрафні санкції, які передбачені п.120-1.1 ст. 120-1 Податкового Кодексу України без застосування такого Порядку.
Згідно ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Зі змісту Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1/99-рп слідує, що ч.1 ст. 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно - правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Враховуючи наведене, зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права платника, що виникло за фактом складення податкової накладної, слід визначити із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення відповідного права.
Як підтверджується матеріалами справи, податкові накладні 16 від 17.11.2015 року, № 1//05 від 01.12.2015 року та № 50 від 21.12.2015 року ПАТ «Електро» виписано у листопаді та грудні 2015 року, таким чином застосування контролюючим органом норм законодавства, які вступили в дію з 01.01.2016 року не є правильним, оскільки такі висновки не узгоджуються з приписами ст. 58 Конституції України та суперечать загальному поняттю змісту правовідносин, за яким зміст правовідносин не може змінюватися разом із зміною законодавчих норм, а склад правопорушення та відповідальність за його вчинення визначаються за змістом тих законодавчих норм, які були чинними на час вчинення відповідного правопорушення та не можуть бути змінені разом із зміною законодавчих норм (зокрема, в разі втрати чинності нормативно-правовим актом або набрання чинності новим нормативно-правовим актом, який регулює ті самі суспільні відносини).
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційного суду вважає правильним висновок суду першої інстанції, щодо підставності позовних вимог ПАТ «Електро» та скасування податкового повідомлення-рішення Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області № 0010191201 від 11.08.2016 року.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не складають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому апеляційну скаргу Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 160 ч.3, ст. ст. 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення , а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24.11.2016р. по справі № 813/3675/16 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.І. Запотічний
Судді О.І.Довга
З.М.Матковська
Повний текст ухвали виготовлений 23.02.2017 року.