Постанова від 23.02.2017 по справі 161/14758/16-а,2-а/161/886/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2017 року Львів № 876/1540/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Богаченка С. І.,

суддів - Рибачука А. І., Старунського Д. М.,

з участю секретаря - Андрушківа І. Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28 листопада 2016 року у справі № 161/14758/16-а за позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

07 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив визнати протиправними дії відповідача щодо зміни базового місяця для нарахування індексації пенсії, що призвело до скасування щомісячного нарахування та виплати фіксованої індексації в сумі 368,21 грн і ненарахування доплати до пенсії в розмірі 28,40 грн, зобов'язати відповідача відновити нарахування та виплату індексації до пенсії наростаючим підсумком без зміни базового місяця, встановленого на момент призначення пенсії, та доплати до пенсії в сумі 28,40 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що базовим місяцем для індексації його пенсії є місяць призначення пенсії, а наступні перерахунки його пенсії, здійснені на виконання рішень судів, що набрали законної сили, лише відновили його право на отримання пенсії у відповідному розмірі та не є підставою для зміни базового місяця для індексації та припинення виплати останньої.

Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28 листопада 2016 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії відповідача щодо зміни базового місяця з відміною щомісячного нарахування та виплати позивачу фіксованої індексації та доплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2013 року № 327. Зобов'язано відповідача відновити ОСОБА_1 індексацію пенсії наростаючим підсумком без зміни базового місяця індексації з 07 травня 2016 року та виплатити недоотримані кошти. В решті позову відмовлено.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, відповідачем подало апеляційну скаргу, в якій, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що позивачу правомірно зменшено розмір фіксованої індексації, а в подальшому припинено її виплату, оскільки після проведених перерахунків пенсії позивача розмір такої збільшився, що має наслідком зміну базового місяця для індексації його доходів.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце його проведення, тому відповідно до частини першої статті 41 та частини четвертої статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за їхньої відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Волинської області з 25 червня 2008 року та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу».

Станом на 01 травня 2016 року розмір його пенсії становив 3603,25 грн, у тому числі 3106,64 грн основного розміру, 368,21 грн фіксованої індексації та 28,40 грн і 100,00 грн доплати.

На виконання виконавчого листа від 15 квітня 2016 року № 161/17859/15-а, виданого Луцьким міськрайонним судом Волинської області, відповідачем здійснено перерахунок та виплату пенсії позивача з 24 травня 2015 року, у зв'язку з чим її розмір становив 3603,25 грн, у тому числі 3239,3 грн основного розміру, 263,95 грн фіксованої індексації та 100,00 грн доплати.

На виконання виконавчого листа від 04 травня 2016 року № 161/14597/15-а, виданого Луцьким міськрайонним судом Волинської області, відповідачем здійснено перерахунок та виплату пенсії позивача з 21 серпня 2015 року, у зв'язку з чим її розмір становить 3798,33 грн, у тому числі 3798,33 грн основного розміру.

03 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача про надання довідки про розмір отриманої ним пенсії після проведених перерахунків та просив роз'яснити причини непроведення індексації пенсії, відновити її нарахування та виплату.

Листом від 17 жовтня 2016 року № 259/Б-01 Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області повідомило позивача, що після поведеного перерахунку його пенсії з 24 травня 2015 року на суму підвищення розміру останньої зменшено розмір фіксованої індексації, а після проведеного перерахунку пенсії з 21 серпня 2015 року виплату фіксованої індексації припинено, оскільки розмір пенсії підвищено на суму, що перевищує фіксовану індексацію.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції керувався тим, що відповідачем необґрунтовано змінено позивачу базовий місяць для індексації пенсії з червня 2008 року на серпень 2015 року, оскільки згідно з інформацією, наданою Державним комітетом статистики України, індексація за серпень 2015 року на даний час не проводиться, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в межах шестимісячного строку звернення до суду.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (частина п'ята статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Відповідно до статті 3 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно з статтею 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначеної правової норми постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Відповідно до абзацу 3 пункту 4 Порядку у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Таким чином, пенсія, яку позивач отримує, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись та виплачуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з пунктом 5 Порядку у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що при підвищенні розміру пенсії змінюється подальша індексація отриманого доходу, а саме: якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, здійснюється нарахування та виплата індексації в розмірі різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу, а в разі підвищення грошового доходу на суму, що перевищує індексацію, що склалась у місяці підвищення доходу, остання не нараховуються, а відповідний місяць є базовим для подальшого обчислення індексації доходу.

Як видно з матеріалів справи, на виконання рішень судів, що набрали законної сили, Луцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області двічі було здійснено перерахунок та виплату пенсії позивача.

При перерахунку пенсії позивача з 24 травня 2015 року, розмір останньої збільшився на суму, що не перевищував суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, відтак, йому було нараховано та виплачено різницю між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Здійснюючи перерахунок пенсії з 21 серпня 2015 року на виконання виконавчого листа від 04 травня 2016 року № 161/14597/15-а, виданого Луцьким міськрайонним судом Волинської області, розмір пенсії позивача збільшився на суму, що перевищував індексацію, що склалась у місяці підвищення доходу, а тому відповідачем індексація не нараховувалась.

Враховуючи викладене, суд вважає правомірними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо зменшення позивачу розміру індексації та її невиплати у зв'язку з здійсненими перерахунками його пенсії, що призвели до збільшення розміру такої.

Що стосується позовної вимоги про зобов'язання відповідача відновити нарахування та виплату підвищення до пенсії в розмірі 28,40 грн, то суд вважає за необхідне зазначити, що така доплата здійснювалась відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2009 року № 198 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка втратила чинність 19 листопада 2013 року.

Отже, суд дійшов висновку про правомірність нарахування та виплати позивачу індексації та підвищення до пенсії після проведених перерахунків, що свідчить про безпідставність позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення, що судом першої інстанції враховано не було.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області задовольнити.

Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28 листопада 2016 року у справі № 161/14758/16-а - скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: С. І. Богаченко

Судді А. І. Рибачук

Д. М. Старунський

Повний текст постанови виготовлено 27 лютого 2017 року.