43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
"10" травня 2007 р.
Справа № 03/45-11А.
за позовом Підприємця ОСОБА_1
до відповідача Луцької міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних на предмет спору, на стороні відповідача Луцьке міське управління земельних ресурсів, м. Луцьк
про визнання нечинним рішення № НОМЕР_1р. та зобов'язання надати земельну ділянку на умовах оренди
Суддя Сініцина Л.М.
При секретарі Пастушук А.М.
Представники:
від позивача: ОСОБА_2 -представник, дов. в справі
від відповідача: Дячук Р.О. -нач. юрид. відділу, дов. в справі
від третьої особи: Присяжнюк С.Б. -гол. спец., дов. в справі
Згідно статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) в судовому засіданні 10.05.2007р. о 15:30 було оголошено перерву до 10.05.2007р. до 16:30 для подачі третьою особою доказів у справі.
Суть спору: Підприємець ОСОБА_1 просить суд визнати нечинним рішення Луцької міської ради від НОМЕР_1 про відмову в наданні їй земельної ділянки на умовах оренди для будівництва та обслуговування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі наАДРЕСА_1; зобов'язати Луцьку міську раду надати їй земельну ділянку на умовах оренди загальною площею 0,025 га. для будівництва та обслуговування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі по АДРЕСА_1(кадастровий номер НОМЕР_2). Свої вимоги обґрунтувала тим, що 18.08.2003 року спеціалістами відповідних служб, в тому числі міської Ради, управління містобудування та архітектури, управління земельних ресурсів, санепідемстанції, відділу природокористування та охорони навколишнього середовища було вибрано та обстежено земельну ділянку для будівництва торгового закладу з літнім майданчиком розміром 0,25 га. поАДРЕСА_1 в м. Луцьку, про що складено акт та схему розташування земельної ділянки. Місце розташування земельної ділянки та її цільове призначення було погоджено, були видані відповідні висновки. ІНФОРМАЦІЯ_1 року Луцькою міською Радою за №НОМЕР_3 було прийнято рішення, яким погоджено місце розташування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі по АДРЕСА_1в м. Луцьку та зобов'язано її замовити в управлінні архітектури та містобудування АПЗ на розробку проектної документації та дано дозвіл на складення проекту відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування торгівельного закладу площею 0,025 га. з обов'язковим затвердженням в установленому порядку. Їй було виготовлено проект відведення земельної ділянки в НВП «Технічне бюро кадастру», розроблені умови надання земельної ділянки, затверджено висновок держземлевпорядної експертизи відНОМЕР_4. Нею було замовлено проект забудови торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі та дано згоду на облаштування двору та місць відпочинку громадян. ІНФОРМАЦІЯ_11р. прийнято рішення про відмову у наданні земельної ділянки на умовах оренди для будівництва та обслуговування торгового закладу з літнім майданчиком. Причини відмови, зазначенні в рішенні немотивовані, спростовуються всіма наявними доводами, в т.ч. природоохоронних служб, зверненням мешканців сусідніх будинків. Рішенням про відмову в наданні земельної ділянки в оренду грубо порушені її права на вільний вибір трудової діяльності, вона не може реалізувати свій намір здійснювати підприємницьку діяльність в сфері роздрібної торгівлі.
В заяві про уточнення позовних вимог позивач просить визнати нечинним рішення Луцької міської ради №НОМЕР_1р. про відмову в наданні земельної ділянки на умовах оренди позивачу для будівництва та обслуговування торгівельного закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі на АДРЕСА_1та зобов'язати Луцьку міську раду передати для ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,0255 га. в м. Луцьку на АДРЕСА_1в користування на умовах оренди для будівництва та обслуговування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі, посилаючись на те, що в силу статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Згідно ст. 16 ЗУ «Про оренду землі», п. 3 ст. 124 ЗК України, п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 ЗУ «Про місцеве самоврядування»земельна ділянка в оренду із земель державної або комунальної власності надається згідно заяви (клопотання), яка розглядається міською радою в місячний термін і на пленарному засіданні ради -сесії вирішується питання надання земельної ділянки в оренду. Вказане рішення сесії Луцької міської ради не містить жодних посилань на відповідні положення нормативно-правових актів, які б обґрунтовували мотивовані пояснення рішення про відмову у наданні земельної ділянки в оренду, жодних посилань на затверджену документацію із землеустрою, які б обґрунтовували мотивовані пояснення рішення про відмову у наданні земельної ділянки в оренду. Рішення міської ради не відповідає п.9 ст. 123 ЗК України. Зверненням мешканців будинків 21,23,25 поАДРЕСА_1 в підтримку позивача спростовується пояснення Луцької міської ради щодо наявності протестів жителів сусідніх будинків та відсутності соціально-економічної доцільності. Висновками відділу природокористування та охорони навколишнього середовища спростовуються пояснення відповідача, що знищення частини земельної зони прибуткової території погіршить умови проживання мешканців будинків. ІНФОРМАЦІЯ_1р. Луцька міська рада згідно ст. 151 ЗК України прийняла рішення №НОМЕР_3, яким погодила позивачу місце розташування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі наАДРЕСА_1, площею 0,025 га., зобов'язала позивача замовити архітектурно-планувальне завдання та надала дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки з наступним поданням його для розгляду та затвердження у встановленому порядку. Позивач свої зобов'язання виконав в повному обсязі, однак поданий для розгляду та затвердження проект відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1не був розглянутий та затверджений, а було відмовлено у наданні вказаної земельної ділянки в оренду, чим порушено право позивача на отримання земельної ділянки в оренду (користування) передбачене п.2 ст. 13 Конституції України, ст. 93 ЗК України.
Відповідач у запереченні від 07.05.2007р. вважає позовні вимоги безпідставними, такими, що не відповідають законодавству, посилаючись на те, що виключно до компетенції Луцької міської ради відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Відповідно до витягу з протоколу двадцять сьомої сесії міської ради питання (проект рішення) щодо надання земельної ділянки позивачу виносилось на розгляд міської ради. Однак, даний проект рішення не був прийнятий, так як за нього не проголосувала відповідна кількість депутатів. Тому рішення не було прийняте. Депутатом ОСОБА_3 було внесено проект рішення про відмову у наданні земельної ділянки на умовах оренди позивачу. Дане рішення було прийнято. Причини відмови -у зв'язку з категоричними протестами жителів сусідніх будинків (заяви з підписами) та відсутність соціально-економічної доцільності встановлення даного торгівельного павільйону. Рішення прийнято відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»та Земельного кодексу України. Рішенням закріплено та висловлено позицію мешканців міста. До компетенції ради належить розпорядження землями територіальної громади та надання земельних ділянок у користування відповідно до Земельного кодексу України. Своїм рішенням Луцька міська рада не порушила законних інтересів позивача, тому відсутні підстави щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення про надання в оренду позивачу даної земельної ділянки.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у відгуці на позовну заяву від ІНФОРМАЦІЯ_10р. повідомила, що процедура надання земельної ділянки на АДРЕСА_1підприємцю ОСОБА_1проводилась згідно вимог чинного законодавства та у відповідності до п.9 ст. 33 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 118,123,124,151 Земельного кодексу України. Рішенням Луцької міської ради №НОМЕР_3 від ІНФОРМАЦІЯ_1р. підприємцю ОСОБА_1було погоджено місце розташування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі на АДРЕСА_1відповідно до ст. 151 ЗК України. 10.01.2004р. управлінням містобудування та архітектури при розгляді містобудівного обґрунтування, представленого ОСОБА_1, було рекомендовано внести зміни в містобудівельне обґрунтування з визначенням меж благоустрою та влаштуванням дитячих і спортивного майданчиків. Дана рекомендація підприємцем ОСОБА_1була виконана, незважаючи на те, що коригування містобудівельного обґрунтування тягне додаткові фінансові затрати заявників. 15.04.2004р. в Луцьку міську раду звернулись мешканці будинків №21,23,25 наАДРЕСА_1 з клопотанням стосовно підтримання будівництва вищезгаданого об'єкту. В проекті рішення «Про надання земельної ділянки на умовах оренди підприємцю ОСОБА_1для будівництва та обслуговування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі наАДРЕСА_1»підприємця ОСОБА_1(за її згодою) зобов'язувалось в двохмісячний термін облаштувати дитячий та спортивний майданчики між будинками №21 та №23 поАДРЕСА_1. 3 квітня 2004 року проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1неодноразово передавався на розгляд Луцької міської ради та повертався з розгляду на пленарному засіданні Луцької міської ради без прийняття конкретного рішення, чим порушувалась ст. 123 Земельного кодексу України та Закон України «Про звернення громадян». В управлінні земельних ресурсів відсутні дані щодо звернення мешканців квартир багатоповерхових будинків №21,23,25 наАДРЕСА_1 стосовно встановлення меж при будинкових територій будинків та надання земельних ділянок у власність чи користування для їх обслуговування (згідно ст. ст. 41,42 ЗКУ). Станом на 27 квітня 2007 року територія біля будинків №21,23,25 наАДРЕСА_1 та дитячий і спортивний майданчики між будинками №21 та №23 не об лаштовані.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог; представник відповідача позов заперечив з підстав, викладених у запереченні ; представник третьої особи позовні вимоги вважає підставними, обґрунтувавши це поясненнями, викладеними у відгуці на позовну заяву та тим що всі необхідні документи згідно вимог земельного законодавства позивачем були подані в повному об'ємі в установлені строки, зауваження та рекомендації виконані; рішення міської ради є логічно не послідовним і не аргументованими; всі матеріали були погоджені міською радою; був даний дозвіл на розробку проекту; позитивні висновки були зібрані; в лютому 2004р. Управлінням земельних ресурсів надано висновок про можливість надання підприємцю ОСОБА_1земельної ділянки з врахуванням побажань мешканців сусідніх будинків; генеральний план був перероблений; проект відведення пройшов експертизу і був розглянутий на засіданні виконавчого комітету Луцької міської ради; міська рада порушила статтю 123 ЗК України, не винесла рішення в місячний термін, порушила саму процедуру надання земельних ділянок; станом на 2006 рік рішення про відмову в наданні земельної ділянки не виносилось на розгляд погоджувальної депутатської комісії з питань землеустрою та земельного кадастру; одне й те саме скликання міської ради надало дозвіл ї те саме скликання відмовило у наданні землі; є лист управління містобудування і архітектури №НОМЕР_5р. на ім'я ОСОБА_1та Волинської філії «Діпромісто».
Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін та третьої особи, господарський суд,-
Рішенням Луцької міської ради № НОМЕР_1р. «Про відмову у наданні земельної ділянки на умовах оренди підприємцю ОСОБА_1для будівництва та обслуговування торгівельного закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі наАДРЕСА_1»було вирішено відмовити підприємцю ОСОБА_1 у наданні земельної ділянки на умовах оренди для будівництва та обслуговування торгівельного закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі на АДРЕСА_1згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зважаючи на категоричні протести жителів сусідніх будинків та на відсутність соціально-економічної доцільності встановлення даного торгівельного павільйону, що приведе до знищення частини земельної зони при будинкової території та погіршення умови проживання мешканців навколишніх будинків (а.с.6).
Згідно статей 15,16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права тв інтересу.
Надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до п. «в»ст. 12 Земельного кодексу України належить до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку (частина 2 статті 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»). Відмову органів місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки в користування може бути оскаржено в судовому порядку (частина 9 статі 123 Земельного кодексу України).
Відповідно до частин 1,2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Завданням адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи, за заявами підприємця ОСОБА_1 від 04.02.2003р. та від 01.08.2003р. (а.с.7,9) Луцькою міською радою ІНФОРМАЦІЯ_1р. було прийнято рішення №НОМЕР_3 «Про погодження місця розташування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі підприємцю ОСОБА_1наАДРЕСА_1», яким підприємцю ОСОБА_1 погоджено місце розташування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі на земельній ділянці загальною площею 0,025 га. на АДРЕСА_1за рахунок земель комунальної власності; зобов'язано її замовити в управлінні архітектури та містобудування ЛПЗ на розробку проектної документації, а також надано підприємцю ОСОБА_1 дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі на АДРЕСА_1загальною площею 0,025 га. за рахунок земель комунальної власності при виконанні умов, визначених власником землі або землекористувачем, державним інспектором по використанню і охороні земель міста та іншими державними виконавчими органами при погодженні місця розташування об'єкта (а.с.18).
Рішення міською радою прийнято відповідно до статті 151 Земельного кодексу України на підставі матеріалів погодження місця розташування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі підприємця ОСОБА_1 -вибору та обстеження земельної ділянки передбаченої для встановлення та обслуговування торгового павільйону підприємця ОСОБА_1від ІНФОРМАЦІЯ_2р. (а.с.10-11); висновку про наявні обстеження на використання земельної ділянки відІНФОРМАЦІЯ_3р. зробленого Управлінням містобудування та архітектури (а.с.12); висновку №НОМЕР_6 Луцької міської санепідемстанції щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову (а.с.13); листа Відділу природокористування та охорони навколишнього середовища від 15.08.2003р. щодо погодження матеріалів попереднього погодження місця розташування торгового павільйону (а.с.14); висновку сектора археології відділу охорони пам'ятників історії та культури при Волинському краєзнавчому музеї від ІНФОРМАЦІЯ_4р (а.с.15) та листа Луцького міського управління земельних ресурсів № НОМЕР_7р., яким погоджені матеріали погодження місця розташування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі на земельній ділянці на АДРЕСА_1загальною площею 0,025 га. за рахунок земель комунальної власності (а.с.16).
Згідно абзаців 1,2 статті 16 Закону України «Про оренду землі»від 06.10.1998р. з подальшими змінами та доповненнями, особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання); розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводиться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Відповідно до частини 1 та 3 статті 124 Земельного кодексу України (далі ЗК України) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки; передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Статтями 118 і 123 ЗК України передбачено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами та порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам.
На виконання рішення № НОМЕР_3 Луцької міської ради від ІНФОРМАЦІЯ_1р. було розроблено проект відведення земельної ділянки (а.с.19-20) та технічні умови № НОМЕР_8р. підключення торгового павільйону до систем водопостачання і каналізації (а.с.57), технічні умови від 11.12.2003р. щодо організації руху та розміщення автотранспорту (а.с.58), технічні умови на телефонізацію запроектованого торгового павільйону поАДРЕСА_1, 21 від ІНФОРМАЦІЯ_6р. (а.с.59), технічні умови від ІНФОРМАЦІЯ_5р.на відведення зливових вод від торгового павільйону з літнім майданчиком (а.с.60); технічні вимоги з енергозбереження та енергоефективності для розробки проектної документації на будівництво, реконструкцію та розширення об'єктів від ІНФОРМАЦІЯ_7р.(а.с.61); технічні умови товариства “М.Ж.К.» ЛТД відІНФОРМАЦІЯ_8р. (а.с.63) та отримано дозвіл від 22.12.2003р. Луцької міської філії ВАТ “Волиньобленерго» на видачу потужності 15квт для електропостачання торгового павільйону з літнім майданчиком від електромереж М.Ж.К. (а.с.62) і погодження № НОМЕР_9 Відділу природокористування та охорони навколишнього середовища відІНФОРМАЦІЯ_8р. (а.с.64).
10.01.2004р. Управлінням містобудування та архітектури при розгляді містобудівельного обгрунтування розташування ділянки для будівництва торгового павільйону на проспекті АДРЕСА_1, було рекомендовано внести зміни в містобудівельне обгрунтування з визначенням меж благоустрою та влаштування дитячих і спортивних майданчиків, оскільки дане питання виносилось на обговорення депутатської комісії, яка прийняла рішення, що обов'язковою умовою закріплення земельної ділянки за даним павільйоном повинна стати участь замовника у благоустрої дворової території (а.с.27).
Підприємцем ОСОБА_1було виконано робочий проект з врахуванням обов'язкової умови депутатської комісії (а.с.72-106).
Згідно експлікації будівель і споруд, погодженої для розгляду для закріплення земельної ділянки, площа ділянки складає 255,0 м2 , площа забудови - 91,0 м2, площа мощення 164,0м2 , за межею ділянки 906,0 м2. З експлікації вбачається, що підприємцем ОСОБА_1передбачено влаштування двох дитячих майданчиків - для молодшого віку і старшого віку та спортивного майданчику (а.с.56,72).
Крім того, підприємцем ОСОБА_1в січні 2004р. отримано висновок сектора археології відділу охорони пам'ятників історії та культури при Волинському краєзнавчому музеї, яким погоджено відведення земельної ділянки ОСОБА_1для будівництва та обслуговування торгового павільйону площею 0,247га поАДРЕСА_1 (а.с.65); висновок Управління містобудування та архітектури від 13.02.2004р., яким також погоджено відведення земельної ділянки (а.с.66); висновок Луцького міського управління земельних ресурсів №НОМЕР_10р., яким погоджено проект відведення земельної ділянки на умовах оренди підприємцю ОСОБА_1 та визнано за можливе подати підприємцю ОСОБА_1земельну ділянку на умовах оренди терміном на 10 років наАДРЕСА_1 загальною площею 0,0255га для будівництва та обслуговування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі за рахунок земель, не наданих у власність чи користування (а.с.67); експертний висновок Управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Волинській області від 29.04.2004р., яким констатовано, що у проектно - кошторисній документації на торговий павільйон з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі поАДРЕСА_1 порушень вимог пожежної безпеки не виявлено (а.с.68).
Усі кошториси, рахунки на проведення проектних робіт та отримання висновків і дозволів позивачем оплачені (а.с.32-37, 96).
Згідно висновку державної землевпорядної експертизи №НОМЕР_4р. проект відведення земельної ділянки відповідає вимогам земельного законодавства і діючих нормативно - технічних документів і погоджується при умові виправлення зазначених зауважень (а.с.23).
Як вбачається з матеріалів справи зауваження позивачем виправлені, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки наАДРЕСА_1 виконаний із дотриманням вимог статтей 123, 124 Земельного кодексу України, а також в наявності додаткові матеріали - колективне клопотання мешканців будинків 21, 23, 25 наАДРЕСА_1, яким підтримано будівництво, висловлено прохання дозволити підприємцю ОСОБА_1втілити проект в життя (а.с.29).
Рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради №НОМЕР_11р. «Про затвердження проектів відведення земельних ділянок фізичним та юридичним особам»було вирішено затвердити проект відведення земельної ділянки підприємцю ОСОБА_1 площею 0,0255 га. по АДРЕСА_1для будівництва та обслуговування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі; питання про надання земельної ділянки винести на розгляд сесії Луцької міської ради (а.с.134-137).
В проекті рішення "Про надання земельної ділянки на умовах оренди підприємцю ОСОБА_1для будівництва та обслуговування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі наАДРЕСА_1" передбачалось надати підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянку на умовах оренди на 10 років загальною площею 0,0255га наАДРЕСА_1 (кадастровий номер НОМЕР_2) для будівництва та обслуговування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі та зобов'язати підприємця ОСОБА_1в двомісячний термін облаштувати дитячий та спортивний майданчики між будинками № 21 та № 23 наАДРЕСА_1, в місячний термін укласти з міською радою договір оренди земельної ділянки (а.с.31).
Однак, міською радою питання щодо відведення земельної ділянки не вирішувалось.
ІНФОРМАЦІЯ_9р. підприємець ОСОБА_1звернулася із повторною заявою до міського голови з проханням винести повторно на розгляд сесії міської ради питання надання їй на умовах оренди земельної ділянки на АДРЕСА_1для будівництва та обслуговування торгового закладу з літнім майданчиком 255 м2 та зобов'язувалося у двохмісячний термін облаштувати дитячий та спортивний майданчики між будинками 21 та 23 поАДРЕСА_1(а.с.69).
Відповідно до пункту 34 статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. з подальшими змінами та доповненнями виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до закону.
Згідно частини 6 статті 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно -епідеміологічними органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк, і в межах своїх повноважень, визначених цим кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Між тим, рішенням №НОМЕР_1р. тобто, майже через два роки після затвердження проекту відведення земельної ділянки, Луцька міська рада відмовила підприємцю ОСОБА_1у наданні земельної ділянки на умовах оренди (а.с.6).
З пояснення Луцького міського управління земельних ресурсів (а.с.107-108) від ІНФОРМАЦІЯ_10р. та пояснення представника в судовому засіданні вбачається, що з квітня 2004 року проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки наАДРЕСА_1 неодноразово передавався на розгляд Луцької міської ради та повертався з розгляду на пленарному засіданні Луцької міської ради без прийняття конкретного рішення, чим порушувалась стаття 123 Земельного кодексу України; всі необхідні документи згідно вимог земельного законодавства позивачем були подані в повному об'ємі в установлені строки, зауваження та рекомендації виконані; рішення міської ради є логічно не послідовним і не аргументованими; всі матеріали були погоджені міською радою; був даний дозвіл на розробку проекту; позитивні висновки були зібрані; в лютому 2004р. Управлінням земельних ресурсів надано висновок про можливість надання підприємцю ОСОБА_1земельної ділянки з врахуванням побажань мешканців сусідніх будинків; генеральний план був перероблений; проект відведення пройшов експертизу і був розглянутий на засіданні виконавчого комітету Луцької міської ради; міська рада порушила статтю 123 ЗК України, не винесла рішення в місячний термін, порушила саму процедуру надання земельних ділянок; станом на 2006 рік рішення про відмову в наданні земельної ділянки не виносилось на розгляд погоджувальної депутатської комісії з питань землеустрою та земельного кадастру; одне й те саме скликання міської ради надало дозвіл ї те саме скликання відмовило у наданні землі; є лист управління містобудування і архітектури №НОМЕР_5р. на ім'я ОСОБА_1та Волинської філії «Дніпромісто».
Згідно абзаців 1 та 4 статті 15 Закону України «Про звернення громадян»від 02.10.1996р. з подальшими змінами та доповненнями, органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати заяви, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання; рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві, доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Рішення відповідача від ІНФОРМАЦІЯ_11р. прийнято з порушенням норм чинного законодавства, не мотивоване, аргументація відмови в наданні земельної ділянки в оренду не відповідає викладеним вище фактичним обставинам справи. Заперечення відповідача щодо того, що причиною відмови є категоричні протести жителів сусідніх будинків, судом до уваги не приймаються, оскільки додані до заперечення ксерокопії заяв не зареєстровані в Луцькій міській раді, не завізовані, ксерокопії належним чином не засвідчені і не можуть вважатися належним доказом до справи (а.с.123-132). З пояснення представника відповідача в судовому засіданні вбачається, що в секретаріаті Луцької міської ради оригіналів звернень жителів не має. Відповідач не довів доказами та в судовому засіданні категоричні протести жителів сусідніх будинків; відсутність соціально-економічної доцільності встановлення даного торгівельного павільйону, та те що це приведе до знищення частини земельної зони прибудинкової території та погіршить умови проживання мешканців навколишніх будинків. Зазначене не відповідає фактичним обставинам справи. Позивачем подано завізоване, як з'ясовано в судовому засіданні, заступником голови міської ради звернення-прохання мешканців будинків 21,23,25 поАДРЕСА_1 підтримати ОСОБА_1, яка бажає зробити для них корисну справу і дозволити їй втілити проект в життя (а.с.29), а також висновки №НОМЕР_11р. та № НОМЕР_9 відІНФОРМАЦІЯ_8р. Відділу природокористування та охорони навколишнього середовища про можливість відведення земельної ділянки площею 0,025 га. поАДРЕСА_1,21 для розташування торгового павільйону (а.с.14,64); ще 29.04.2004р. Виконавчим комітетом Луцької міської ради за №161 прийнято рішення, яким затверджено проект відведення земельної ділянки площею 0,0255 га по АДРЕСА_1підприємцю ОСОБА_1для будівництва та обслуговування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі та вирішено винести на розгляд сесії Луцької міської ради питання про надання земельної ділянки (а.с.134-137); в судовому засіданні з'ясовано що питання про відмову в наданні ОСОБА_1земельної ділянки не виносилось на розгляд погоджувальної депутатської комісії з питань землеустрою та земельного кадастру, проте питання про надання земельної ділянки вирішувалось на засіданні цієї комісії (а.с.27).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про порушення з боку органів Луцької міської ради прав суб'єкта підприємницької діяльності -підприємця ОСОБА_1на здійснення та реалізацію ним права власності на землю шляхом надання її у користування.
Отже, позовні вимоги підприємця ОСОБА_1 доведені матеріалами справи і підлягають до задоволення в повному обсязі.
Рішення Луцької міської ради №НОМЕР_1р «Про відмову в наданні земельної ділянки на умовах оренди підприємцю ОСОБА_1для будівництва та обслуговування торгівельного закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі наАДРЕСА_1»підлягає визнанню нечинним у зв'язку з невідповідністю його чинному законодавству та фактичним обставинам справи.
Вимога щодо зобов'язання відповідача надати позивачу земельну ділянку підставна. З матеріалів справи вбачається, що відповідно до Висновку Луцького міського управління земельних ресурсів до проекту відведення земельної ділянки на умовах оренди на АДРЕСА_1підприємцю ОСОБА_1 (а.с.67), пояснювальної записки до проекту відведення земельної ділянки підприємцю ОСОБА_1для будівництва та обслуговування торгового закладу (а.с.19-20), умов надання земельної ділянки підприємцю ОСОБА_1(а.с.22); проекту рішення Луцької міської ради (а.с.31), Луцька міська рада має надати підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянку в користування на умовах оренди на 10 років загальною площею 0,0255 га. наАДРЕСА_1. (кадастровий номер НОМЕР_2) для будівництва та обслуговування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі.
Керуючись Конституцією України, Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про оренду землі», «Про звернення громадян», статтями 70,71,86,94,159-163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд -
Позов задоволити повністю.
Рішення Луцької міської ради №НОМЕР_1р. «Про відмову в наданні земельної ділянки на умовах оренди підприємцю ОСОБА_1для будівництва та обслуговування торгівельного закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі наАДРЕСА_1», визнати нечинним.
Зобов'язати Луцьку міську раду надати Підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 0,0255 га. в м. Луцьку на АДРЕСА_1(кадастровий номер НОМЕР_2) в користування на умовах оренди для будівництва та обслуговування торгового закладу з літнім майданчиком для роздрібної торгівлі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20 денний строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього 20 денного строку. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана до адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Л.М.Сініцина
В повному обсязі постанову складено ___05.2007 року.