Справа № 758/15955/16-а
03 січня 2017 року суддя Подільського районного суду м.Києва Богінкевич С. М. , розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, однак з порушенням вимог чинного законодавства, які ставляться до його форми та змісту, а тому підлягає залишенню без руху для усунення недоліків, виходячи з наступних підстав.
Стаття шоста КАС України визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Статті 105 та 106 КАС України встановлюють обов'язкові вимоги до змісту та форми позовної заяви, обов'язок дотримання яких покладається на позивача.
Так, відповідно до ст. 106 КАС України, у позовній заяві зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; 4) зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо; 6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Незважаючи на вимоги вищезазначених норм КАС України, позивачем в своєму позові не викладено обставин, якими він обґрунтовує свої вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії та виплатити її за минулий час, а саме - за який саме період, зважаючи на ту обставину, що згідно ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.
Також у порушення вищевказаних вимог, позивач не зазначив конкретний зміст позовних вимог в частині розміру нарахованої доплати до пенсії та додаткової пенсії, яку просить стягнути з відповідача, тому позивачу слід конкретизувати зміст позовних вимог в цій частині.
Позивач має пропонувати суду лише ті способи захисту його прав, що містяться у законі. Водночас особа може обрати й інші вимоги, що випливають із законів, які визначають порядок реалізації відповідних прав чи свобод, тобто містять норми матеріального права. Також треба брати до уваги інші статті КАС які можуть вказувати на вид вимог, що можна заявити до суду.
Крім того, слід зазначити, що у своїй позовній заяві позивач просить «визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі пенсійного посвідчення та зобов'язати його видати», однак не зрозуміло положеннями якої норми КАС України передбачено вказаний обов'язок відповідача, враховуючи, що доказів відмови останнього до матеріалів позову не додано.
У порушення вищевикладених вимог чинного законодавства, позивачем не надано докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, а саме: рішення Подільського районного суду м.Києва від 22.07.2016 року, докази звернення до відповідача з вимогою про видачу пенсійного посвідчення відповідно до вимог Порядку обліку, зберігання, оформлення та видачі пенсійних посвідчень та відмови відповідача у його видачі.
Також частиною 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою за одну вимогу сплачується судовий збір - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №10 від 17 жовтня 2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» якщо сплата судового збору згідно з вимогами закону є обов'язковою, то наслідком недотримання цієї умови є залишення позовної заяви без руху, а у разі, якщо документ, що підтверджує сплату судового збору, не буде поданий у строк, установлений судом, - визнання заяви неподаною та її повернення позивачеві або залишення заяви без розгляду.
Закон України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25 грудня 2015 року №928-VIII визначає, що з 01 січня 2016 року розмір мінімальної заробітної плати складає 1 378 гривень.
З матеріалів поданого адміністративного позову вбачається наявність трьох вимог немайнового характеру та однієї - майнового.
Також слід зазначити, що судом не можуть бути взяті до уваги посилання позивача у підтвердження підстав звільнення його від сплати судового збору на те, що він подав позов про відшкодування шкоди, заподіяної незаконним рішенням, діями чи бездіяльністю органу державної влади, оскільки дану обставину не встановлено та не підтверджено належними доказами.
Крім того, позивачем невірно зазначено ім'я (найменування) відповідача, оскільки такої юридичної особи не існує.
Враховуючи вищевикладене, позов не може вважатися таким, що відповідає вимогам чинного законодавства, які ставляться до його форми та змісту.
Відповідно до положень ст. 108 КАС України у випадку, якщо позивачем не дотримано якоїсь із вимог до позовної заяви, зазначеної у ст. 106 і відсутність певної інформації не дає можливості суду вирішити питання про відкриття провадження в адміністративній справі та виконати обов'язок з повідомлення про це осіб, які беруть участь у справі, суд залишає позовну заяву без руху і надає позивачеві термін для виправлення виявлених недоліків в адміністративному позові.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 106, 108 КАС України,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху та надати позивачеві строк 5 днів для усунення недоліків вказаних в ухвалі, який обраховується з дня отримання позивачем ухвали.
Ухвалу може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва, шляхом подачі апеляційної протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяС. М. Богінкевич