Справа №295/68/17
Категорія 87
2-а/295/13/17
20.02.2017 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Стрілецька О.В.,
розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом, поданим представником позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2, до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Представник позивача ОСОБА_2 звернувся з позовом в інтересах ОСОБА_1, в якому просить визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, та просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплачувати пенсію позивачу, починаючи з 01.04.2011 року, врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія, грошову допомогу для вирішення соціально- побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію, разову премію, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень та УБОЗі, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки №9/2461/29/01-2016 від 25.11.2016 року, виданої Відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Житомирській області.
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що ОСОБА_1 з 01.04.2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Крім того, зазначив, що при призначенні позивачу пенсії безпідставно до складу додаткових видів грошового забезпечення, з яких повинно бути нараховано основний розмір пенсії, не включено отримані ним суми грошової допомоги для вирішення соціально- побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації, разової премії, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та УБОЗі, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що призвело до порушення його прав.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач надав до суду заперечення проти позову, вказавши про безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог. Письмові заперечення додані до матеріалів справи (а.с.22-27).
Суд за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
З матеріалів справи вбачається, що позивач з 01.04.2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Судом встановлено, що 22.11.2016 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до відповідача про прийняття додаткових документів, а саме: довідки №9/2461/29/01-2016 від 25.11.2016 року, виданої Відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Житомирській області, та про проведення перерахунку нарахованої пенсії, врахувавши фактично отримані ним у складі грошового забезпечення суми грошової допомоги для вирішення соціально- побутових питань, матеріальної допомогуи на оздоровлення, індексації, разової премії, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та УБОЗі, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.6).
Листом Головного УПФУ в Житомирській області №2409/П-11 від 23.12.2016 року відмовлено в задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії, з урахуванням поданих документів. В обґрунтування відмови зазначено про відсутність посилань у статтях 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на грошову допомогу для вирішення соціально- побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію, разову премію, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень та УБОЗі, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому підстав для перерахунку немає.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї ж статті вказаного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів Українии "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналізуючи вище згадані норми, Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що додаткові види грошового забезпечення відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.
В матеріалах справи міститься копія довідки, видана Відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Житомирській області, яка свідчить про нарахування позивачу грошової допомоги для вирішення соціально- побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, разової премії, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та УБОЗі, із зазначених сум cплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням сум грошової допомоги для вирішення соціально- побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, разової премії, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та УБОЗі, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно довідки є неправомірною, в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
З приводу позовної вимоги про врахування при проведенні перерахунку пенсії індексації, суд зазначає наступне.
Вимога щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з урахуванням індексації задоволенню не підлягає, оскільки індексація заробітної плати військовослужбовцям не обкладається єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до пункту 2.2.7 Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1170 від 22.12.2010 року.
Зі змісту довідки №9/2461/29/01-2016 від 25.11.2016 року, виданої Відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Житомирській області про грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.04.2009 року по 31.03.2011 року вбачається, що з нарахованої позивачу індексації не утримувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Щодо часу, з якого позивач має право на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Судом встановлено, що довідка №9/2461/29/01-2016 від 25.11.2016 року, видана Відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Житомирській області про складові грошового забезпечення не подавалась позивачем відповідачу при призначенні пенсії у 2011 році та не могла бути подана з огляду на те, що така довідка видана пізніше.
Позивач звернувся з заявою про проведення перерахунку пенсії 22.11.2016 року, тобто позивач набув право на перерахунок пенсії із врахуванням показників довідки №9/2461/29/01-2016 від 25.11.2016 року з моменту звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надання вказаної довідки про складові грошового забезпечення.
З урахуванням вимог статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок і виплату пенсії позивачу необхідно здійснити з врахуванням виплачених сум грошової допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, разової премії, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та УБОЗі, починаючи з 01.12.2016 року.
В задоволенні вимог про перерахунок пенсії з 01.04.2011 року по 30.11.2016 року слід відмовити.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб"єкта владних повноважень, що виступив стороною у справі, або якщо стороною у справі виступила його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд стягує з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в сумі 551,21 грн .
Керуючись ст. ст. 8, 9, 11, 17, 71, 183-2 КАС України, суд,-
Позов задоволити частково.
Визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого позивачу була нарахована пенсія, сум грошової допомоги для вирішення соціально- побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, разової премії, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та УБОЗі, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1, починаючи з 01.12.2016 року, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого позивачу була нарахована пенсія, суми грошової допомоги для вирішення соціально- побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, разової премії, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та УБОЗі, отриманих ним згідно довідки №9/2461/29/01-2016 від 25.11.2016 року, виданої Відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Житомирській області.
В задоволенні вимог про включення при проведенні перерахунку індексації, отриманої позивачем - відмовити.
В задоволенні позовних вимог про проведення перерахунку пенсії за період з 01.04.2011 року по 30.11.2016 року відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Стрілецька