Справа № 273/145/17
Провадження № 2-а/273/15/17
іменем України
27 лютого 2017 року суддя Баранівського районного суду Житомирської області Новицький Є. А. , розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Барановському районі Житомирської області про визнання неправомірної відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити відповідний перерахунок та виплату недосплачених сум пенсії, -
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними та протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Барановському районі Житомирської області щодо відмови у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст. ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 90 % від суми заробітної плати, з урахуванням усіх складових заробітної плати, які зазначені у довідці №11669/31/6-2-38 від 16.11.2016 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої Головним територіальним управлінням юстиції Житомирської області за період з 01.12.2007 року по 30.11.2009 року. Крім того, просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Барановському районі Житомирської області виконати постанову негайно, в порядку встановленому для виконання судових.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначила, що знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Барановському районі Житомирської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Під час роботи в Головному територіальному управлінні юстиції Житомирської області вона щорічно отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та премії за рахунок коштів спеціального фонду, з яких утримувались страхові внески. Однак при розрахунку пенсії як державному службовцю, пенсійним органом не були враховані фактично отримані в складі заробітної плати вказані виплати, що призвело до зменшення розміру її пенсії. Вказала, що 31.01.2017 року звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, з урахуванням виплачених виплат, а саме - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премії за рахунок коштів спеціального фонду, проте управління Пенсійного фонду України в Барановському районі Житомирської області було відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку, оскільки інші виплати, які зазначені в довідці, не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому при розрахунку пенсії не враховуються.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Від управління Пенсійного фонду України в Барановському районі Житомирської області надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Письмові заперечення приєднані до справи.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку і отримує пенсію за віком, як державний службовець.
31.01.2017 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, як державному службовцю, відповідно до поданих документів до сум заробітку, з яких обчислюється пенсія суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів та премії.
Відповідно до листа управління Пенсійного фонду України в Барановському районі Житомирської області №2/В-8 від 01.02.2017 року позивачу роз'яснено, що врахувати вказані виплати для перерахунку розміру пенсії суперечить чинному законодавству та для перерахунку розміру пенсії немає підстав.
Зі змісту довідки Головного територіального управління юстиції Житомирської області №11669/31/6-2-38 від 16.11.2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що за період із 01.12.2007 року по 30.11.2009 року позивач отримувала інші виплати: 5234,50 грн. - матеріальна допомога на оздоровлення; 2737,70 грн. - матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; 1065,15 грн. - індексація; 12918,70 грн. - премія за рахунок коштів спеціального фонду, на які було нараховано виплати на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям встановлені Законом України "Про державну службу".
Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 року №19-11 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за №1161/15852 передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшувалась на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» №108/95 ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону «Про державну службу» № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція зі спірного питання викладена в постанові від 20 лютого 2012 року Верховним Судом України у справі № 21-430а11 та від 03.06.2014 року.
Індексація заробітної плати згідно висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №708/0/4/-143 є складовою частиною заробітної плати є додатковою заробітною плати.
З огляду на викладене, сума індексації заробітної плати, премії, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а відтак позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
В силу ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії позивачу слід провести з 01.02.2017 року.
Відповідно до ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
В силу ч. 1 ст. 94 КАС України суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 551,20 грн. сплаченого ним судового збору.
Керуючись ст. ст. 6, 17-19, 94, 99, 100, 104, 183-2, 256, 267 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці», суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Барановському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням 5234,50 грн. - матеріальної допомоги на оздоровлення; 2737,70 грн. - матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; 1065,15 грн. - індексації; 12918,70 грн. - премії за рахунок коштів спеціального фонду, на які було нараховано виплати на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Барановському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 % від суми заробітної плати, з урахуванням усіх складових за останні 24 календарні місяці роботи, у тому числі з урахуванням 5234,50 грн. - матеріальної допомоги на оздоровлення; 2737,70 грн. - матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; 1065,15 грн. - індексації; 12918,70 грн. - премії за рахунок коштів спеціального фонду, на які було нараховано виплати на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи із 01.02.2017 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Барановському районі Житомирської області виконати постанову негайно у межах суми стягнення за один місяць.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідент. код НОМЕР_1) грошові кошти в розмірі 551,20 грн. в рахунок відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Баранівський районний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя Є.А. Новицький