Справа № 157/397/17
Провадження №2-а/157/1085/17
20 лютого 2017 року місто Камінь-Каширський
Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Антонюк О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
встановив:
У січні 2017 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області (далі - УПФ), в якому просить визнати дії УПФ неправомірними щодо відмови в перерахунку призначеної їй пенсії згідно зі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» від 09.12.2015 року № 1013 (далі - Постанова № 1013), якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям; зобов'язати УПФ провести з 30 листопада 2016 року перерахунок та виплату розміру призначеної їй пенсії згідно зі ст. 37-1 Закону № 3723-XII (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до Постанови № 1013, в розмірі 90% від суми заробітної плати, викладеної в довідці Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації у Волинській області від 30.11.2016 року № 125. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 2001 року перебуває на обліку в УПФ як одержувач пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, отримує пенсію у розмірі 90% заробітної плати. Останнім місцем її роботи було Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації. Страховий стаж на посаді державного службовця становить понад 20 років, загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку - 90%. У зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців відповідно до Постанови № 1013, 15.12.2016 року вона звернулася до УПФ із заявою про проведення перерахунку пенсії, надавши інформацію про заробітну плату з останнього місця роботи, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцем, однак відповідачем було відмовлено в такому перерахунку з посиланням на те, що на час звернення позивачки до УПФ про перерахунок пенсії не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям. Позивачка з посиланням на ст. ст. 8, 22, 38 Конституції України, на рішення Європейського суду з прав людини у справах «Суханов та Ільченко проти України» (заяви № 68385/10 та 71378/10) від 26 вересня 2014 року, постанову Пленуму Вищого адміністративного суду України № 3 від 05 лютого 2016 року та інформаційний лист цього суду від 22 липня 2011 року № 1091/11/13-11, постанову Верховного Суду України від 25 листопада 2014 року (ЄДРСР № 42010782) вважає таку відмову УПФ безпідставною та неправомірною.
У заперечені на позов представник відповідача просить у позові ОСОБА_1 відмовити, мотивуючи тим, що остання перебуває на обліку в УПФ як одержувач пенсії за віком з 2001 року, відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII. Перерахунок пенсії з 01.02.2008 року проведено відповідно до ст. 37 цього Закону та постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» від 31.05.2000 року № 865 (далі - Постанова № 865) згідно поданої заяви та довідки про заробітну плату на посаді начальника відділу обслуговування інвалідів управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації. Для перерахунку пенсії було взято заробітну плату на момент виникнення права на перерахунок, тобто на лютий 2008 року, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію. 30.11.2016 року позивачкою надано інформацію про заробітну плату станом на 01.12.2015 року на посаді начальника відділу обслуговування інвалідів управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації № 125 від 30.11.2016 року. З 01 січня 2015 року питання перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям було врегульовано ст. 37 Закону № 3723-XII, відповідно до якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2015 року, були внесені зміни до Закону № 3723-XII, зокрема статтю 37-1 викладено в новій редакції. Так, на момент звернення державного службовця, відповідно до даної статті, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок здійснення перерахунку пенсії державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям був врегульований пунктом 4 Постанови № 865. Пунктом 2 Постанови № 1013 були внесені зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України, зокрема й до Постанови № 865, з якої вилучено пункт 4 та викладено в новій редакції абзац перший пункт 5 та пункт 6, які стосувалися проведення перерахунку пенсій державних службовців. Окрім того, пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний Банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Оскільки такого закону не прийнято, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Щодо проведення перерахунку пенсій у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відсутні нормативно-правові акти, які б визначали умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям. При цьому, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року зміни до ст. 37 Закону № 3723-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Постановою № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку зі зміною заробітної плати. З 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723-XII.
Позивачка та представник відповідача належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду і ними заявлені клопотання про розгляд справи за їх відсутності, тому відповідно до ч. 4 ст. 122, ч. ч. 6, 8 ст. 128 КАС України, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову належить відмовити, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала в Управлінні соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації на посаді начальника відділу обслуговування інвалідів управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації. З 2001 року вона перебуває на обліку в УПФ як одержувач пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII.
На звернення ОСОБА_1 від 30.11.2016 року щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації № 125 від 30.11.2016 року, відповідач листом № 448/М-01 від 13.12.2016 року повідомив про відмову у перерахунку пенсії позивачці посилаючись на те, що з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ (далі - Закон № 889-VІІІ), яким передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (ст. 90 Закону), і не передбачено проведення перерахунку пенсій державним службовцям. Одночасно відповідач у листі повідомив, що з набранням чинності з 01.05.2016 року Закону № 889-VІІІ, Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ втратив чинність. Окрім того, зазначив, що форми довідок про заробітну (затвердженні постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1), які надавалися для проведення перерахунку пенсії, були вилучені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року № 15-2.
Згідно з Законом України № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.2003 року Закон № 3723-XII було доповнено ст. 37-1, якою передбачалося, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» від 31.05.2000 року № 865 в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013 з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Цією ж постановою, яка діє з 15.12.2015 року, а застосовується з 01.12.2015 року, було внесено зміни до Постанови № 865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ.
Також належить звернути увагу і на те, що Постановою № 1013, на яку посилається позивач як на підставу для перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням заробітної плати, регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Таким чином, з 15 грудня 2015 року чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723-XII.
Окрім того, Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, який набрав чинності з 01.05.2016 року, визнано Закон № 3723-ХІІ таким, що втратив чинність, крім окремих положень статті 37, що на цей час застосовуються до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу ХI Закону № 889-VІІІ.
Тобто, стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ, на якій ґрунтуються позовні вимоги позивачки, з 1 травня 2016 року втратила чинність.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIIІ, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Отже, на час підвищення посадових окладів державним службовцям та на час звернення позивачки до пенсійного органу за перерахунком пенсії на підставі статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ, зазначена норма втратила чинність.
Діюче законодавство України не містить положень, які б дозволяли застосовувати нормативно-правові акти, які втратили чинність.
В Рішенні Конституційного Суду України № 1-рп/99 від 9 лютого 1999 року чітко визначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
При цьому Закони № 76-VIII, № 213-VIIІ та № 889-VIІI не визнані неконституційними, а тому підлягають застосуванню.
Право на перерахунок пенсії виникає, за загальним правилом, або у зв'язку зі збільшенням стажу, або збільшенням розміру заробітної плати (що має місце в межах спірних правовідносин) та може бути реалізовано на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу.
На час звернення позивачки з заявою про перерахунок пенсії положення ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ вже втратили чинність, а отже у відповідача не було підстав для їх застосування.
Таким чином, підстави для перерахунку пенсії позивачки згідно зі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) і Постановою № 865, у зв'язку зі збільшенням заробітної плати, - відсутні, а тому в задоволенні позову належить відмовити.
Окрім того, суд звертає увагу на те, що на час призначення позивачці пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, в цьому законі була відсутня ст. 37-1, якою передбачалося право на перерахунок пенсії державного службовця. Закон № 3723-ХІІ статтею 37-1, якою передбачалося право на перерахунок, було доповнено Законом України № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.2003 року, який набрав чинності з 04.02.2003 року.
Посилання позивачки на правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену, зокрема, у рішенні від 27.05.2013 року у справі «Суханов та Ільченко проти України» є помилковим, оскільки в цьому рішенні Європейський Суд вказав, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, право на яку було встановлено законом, однак жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Натомість, в даному випадку Законом України від 28.12.2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» скасовано таке право (на перерахунок вже призначених пенсій державних службовців).
З огляду на вищенаведене, інші доводи позивачки не спростовують висновок суду про безпідставність її позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 70, 71, 72, 79, 94, 158-163 КАС України, суд
постановив:
У позові ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії як державному службовцю, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Камінь-Каширський районний суд Волинської області. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий: О. В. Антонюк