"14" лютого 2017 р.Справа № 921/86/17-г/7
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
розглянув справу
за позовом Гусятинського районного центру зайнятості вул. Тернопільська, 16, смт. Гусятин, Тернопільська область, 48200
до Гусятинської селищної ради пров. Героїв Майдану, 1, смт. Гусятин, Тернопільська область, 48201
про cтягнення 3 741,94 грн. виплаченого матеріального забезпечення (допомоги по безробіттю) безробітному ОСОБА_1 у зв'язку з його поновленням на роботі.
За участю представника позивача: ОСОБА_2, довіреність №2 від 03.01.2017р.
Суть справи:
Гусятинський районний центр зайнятості звернувся з позовом до Гусятинської селищної ради про cтягнення 3 741,94 грн. виплаченого матеріального забезпечення (допомоги по безробіттю) безробітному ОСОБА_1 у зв'язку з його поновленням на роботі.
Ухвалою господарського суду від 24.01.2017р. порушено провадження у справі, призначено розгляд справи на 14.02.2017р. та зобов'язано сторони подати: позивача - чітку копію персональної картки №190616093000011, докази набрання чинності рішення Гусятинського районного суду №596/2005/16-ц від 20.10.2016р., результати розгляду звернення відповідача, викладеного у листі №695 від 20.12.2016р. (при наявності); відповідача - обгрунтований відзив на позов; копію рішення Гусятинської селищної ради від 06.12.2016р.
Позивач подав витребувані судом матеріали. Щодо результатів розгляду заяви відповідача про відстрочення платежу, представник позивача пояснила, що Гусятинський районний центр зайнятості не надавав відповіді на лист №695 від 20.12.2016р., а в телефонному режимі пояснив, що такі дії не відносяться до їх повноважень. Підтримала позовні вимоги та просить їх задоволити.
Відповідач подав відзив на позовну заяву №б/н від 13.02.2017р., в якій визнав позовні вимоги та просить розглядати спір без участі його представника.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, судом встановлено:
- розпорядженням селищним головою Гусятинської селищної ради №143 від 23.08.2016р. звільнено ОСОБА_1 з посади директора комунального підприємства «Водоканал-сервіс» та розірвано із ним контракт за порушення ним чинного законодавства та умов контракту;
- ОСОБА_1 звернувся 30.09.2016р. у Гусятинський районний центр зайнятості із заявою про надання йому статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю;
- згідно витягу із наказу Гусятинського районного центру зайнятості від 03.10.2016р. №НТ161003, ОСОБА_1 надано статус безробітного з 30.09.2016р.;
- наказом Гусятинського районного центру зайнятості від 07.10.2016р. №НТ161007 ОСОБА_1 призначено допомогу по безробіттю з 07.10.2016р. по 01.10.2017р., та розпочато її виплату з 07.10.2016р.;
- наказом Гусятинського районного центру зайнятості від 07.10.2016р. №НТ161007 ОСОБА_1 розпочато виплату допомоги по безробіттю з 07.10.2016р.;
- рішенням Гусятинського районного суду Тернопільської області від 20.10.2016р. у справі №596/2005/16-ц задоволено позов ОСОБА_1 до Гусятинської селищної ради та визнано незаконним і скасовано розпорядження Гусятинського селищного голови №143 від 23.08.2016р. "Про звільнення з посади директора Комунального підприємства «Водоканал-сервіс» ОСОБА_1 та розірвання із ним контракту"; поновлено ОСОБА_1 на посаді директора Комунального підприємства «Водоканал-сервіс».
Рішення набрало законної сили 31.10.2016р.
Відповідно до ч. 3 ст. 35 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, факти встановлені рішенням суду у справі №596/2005/16-ц мають преюдиційне значення та не потребують доказування у даній справі.
На виконання рішення Гусятинського районного суду Тернопільської області від 20.10.2016р. у справі №596/2005/16-ц та постанови державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про відкриття виконавчого провадження від 25.10.2016р. ВП №52736330, розпорядженням Гусятинського селищного голови №215 від 03.11.2016р. поновлено з 23.08.2016р. на посаді директора КП «Водоканал-сервіс» ОСОБА_1 та зобов'язано головного бухгалтера КП «Водоканал-сервіс» нарахувати і виплатити йому компенсацію за час вимушеного прогулу із 23.08.2016р. по 03.11.2016р.
Згідно витягу із наказу Гусятинського районного центру зайнятості від 03.11.2016р. №НТ161103, припинено реєстрацію ОСОБА_1 як безробітного у зв'язку із поновленням на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.
Гусятинським районним центром зайнятості видано наказ №42 від 04.11.2016р. про повернення Гусятинською селищною радою коштів, які були виплачені районним центром зайнятості як допомога по безробіттю ОСОБА_1
Виплачену ОСОБА_1 допомогу по безробіттю за період з 07.10.2016р. по 03.11.2016р. в сумі 3 741,94 грн. підтверджено Довідкою №1226 від 07.11.2016р., яка видана Гусятинським районним центром зайнятості, із даними про призначення та виплату допомоги по безробіттю за підписом директора та головного бухгалтера, зокрема за жовтень виплачено 3 741,94 грн.
Гусятинським районним центром зайнятості направлено на адресу Гусятинської селищної ради витяг із наказів районного центру зайнятості, довідку про доходи та претензію №06/1677 від 07.11.2016р. про повернення виплачених ОСОБА_1 коштів в сумі 3 741,94 грн. у десятиденний строк з дня отримання претензії.
У відповідь на претензію, Гусятинською селищною радою направлено на адресу Гусятинського районного центру зайнятості лист №695 від 20.12.2016р. із проханням відстрочити виконання претензії, який залишено без задоволення.
Суд, на підставі ст. 43 ГПК України, оцінивши подані сторонами докази, наведені в процесі розгляду справи представником позивача доводи, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення. При цьому, суд виходив із наступного:
- правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття";
- згідно ч.1 ст.1, ч.1 ст.7 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, одним із видів такого забезпечення за Законом, зокрема, є: допомога по безробіттю;
- статус безробітного надається особі працездатного віку до призначення пенсії, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи, з першого дня реєстрації у центрі зайнятості на підставі заяви (ч. 1 ст. 43 ЗУ "Про зайнятість населення" , п. 5 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. № 198, далі Порядок);
Відповідно до п.2 ч.1 ст.31 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", п. 37 підп. 1 Порядку, Центр зайнятості припиняє реєстрацію особи як безробітної та виплату їй допомоги по безробіттю, зокрема, з дня поновлення зареєстрованого безробітного на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.
Повернення виплачених безробітному коштів здійснюється відповідно до ч.1 ст.34 та ч.4 ст.35 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", якими передбачено право Фонду стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду та обов'язок роботодавця відшкодувати суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, а саме Державна служба зайнятості України через її територіальні органи, яким є Бережанський районний центр зайнятості (ч.6 ст.10 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Положення про Державну службу зайнятості, затверджене Указом Президента України від 16.01.2013р., Положення про Державну службу зайнятості, затверджене Наказом Міністерства соціальної політики України від 20.01.2015р. №41 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 03.07.2015р. №697).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", до роботодавців, зокрема, належать: установи утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, та які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Отже, Гусятинська селищна рада є роботодавцем ОСОБА_1 та зобов'язана виконати вимогу, передбачену ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" щодо відшкодування позивачу 3 741,94 грн. допомоги по безробіттю, виплачених безробітному ОСОБА_1
Слід зазначити, що відповідач не заперечує проти суми виплаченої допомоги, та ним не оскаржувалось рішення Гусятинського районного суду Тернопільської області від 20.10.2016р. у справі №596/2005/16-ц, згідно якого ОСОБА_1 поновлено на роботі.
Відповідно до ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, при цьому, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають до задоволення як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи та не спростовані відповідачем належними та допустимими доказами.
Судовий збір в сумі 1 600,00 грн. покладається на відповідача, згідно ст.49 ГПК України та Закону України "Про судовий збір".
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 22, 32-34, 43, 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Гусятинської селищної ради (пров. Героїв Майдану, 1, смт. Гусятин, Тернопільська область, 48201, ідентифікаційний код 04396391) на користь Гусятинського районного центру зайнятості (вул. Тернопільська, 16, смт. Гусятин, Тернопільська область, 48200, ідентифікаційний код 21144803) 3 741 (три тисячі сімсот сорок один) грн. 94 коп. виплаченого матеріального забезпечення (допомоги по безробіттю) безробітному ОСОБА_1 у зв'язку з його поновленням на роботі.
3. Стягнути з Гусятинської селищної ради (пров. Героїв Майдану, 1, смт. Гусятин, Тернопільська область, 48201, ідентифікаційний код 04396391) в доход Державного бюджету України 1 600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення через місцевий господарський суд.
Повне рішення складено "22" лютого 2017р.
Суддя М.С. Стадник