Україна
Донецький окружний адміністративний суд
20 лютого 2017 р. Справа №805/349/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 12:15
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Зикун Ю.В., за участю представника відповідача Пономарьова А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Маріупольський термічний завод» до Маріупольської об'єднаної Держаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
06 січня 2017 року позивач звернувся до Маріупольської об'єднаної Держаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення. В обґрунтування позовної вимоги зазначив те, що відповідно до вимог Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» позивач звільнений від плати за користування земельними ділянками. Просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0001401200 від 16.09.2016 року.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, через відділ діловодства надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача надав заперечення в якому зазначив, що Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не скасовує обов'язків сплати податку з орендної плати за землі. Просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі, справу розглянути в порядку письмового провадження.
Заслухавши представника відповідача, розглянувши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство «Маріупольський термічний завод» (код ЄДРПОУ 20391907, 02094, м.Київ, вулиця Пожарського, будинок 4, нежиле приміщення 63) зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом 10.02.1998 року.
20 лютого 2015 року позивачем до контролюючого органу подана звітна податкова декларація з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік із визначеними сумами, які підлягають щомісячної сплаті протягом року у розмірі 34267,15 грн., у грудні - 34276,17 грн.
30 серпня 2016 року позивачем до контролюючого органу подана уточнююча податкова декларація з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік якою зменшено податкове зобов'язання на 411313,82 грн. (щомісячно по 34267,15 грн., у грудні - 34276,17 грн.).
22 серпня 2016 року Маріупольською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області проведена документальна позапланова невиїзна перевірка з питань своєчасності сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за землю по декларації за 2015 рік, за листопад 2015 року за результатом якої складено акт №333/106/12-1/20391907.
Перевіркою встановлено порушення вимог п.57.1 ст.57, п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати податкових зобов'язань задекларованих в податковій декларації №9019554729 від 20.02.2015 року по термінам сплати: 02.03.2015 року, 30.03.2015 року, 30.04.2015 року, 30.05.2015 року, 30.06.2015 року, 30.07.2015 року, 30.08.2015 року, 30.09.2015 року.
16 вересня 2016 року на підставі акту перевірки винесене податкове повідомлення-рішення №0001401200, яким за затримку сплати грошового зобов'язання зобов'язано сплатити штраф у розмірі 49691,04 грн.
Спірним питанням у справі, є правомірність нарахування контролюючим органом штрафних санкцій за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в силу Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».
Відповідно до п.286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Як передбачено п. 287.3 ст. 287 цього Кодексу, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельних ділянок за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
У п.56.11 ст. 56 Податкового кодексу України визначено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Однак, статтею 6 Закону України від 02.09.2014 року №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (у подальшому - Закон №1669) передбачено звільнення суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності під час проведення антитерористичної операції.
Водночас, згідно зі ст. 10 Закону № 1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Разом з цим, в матеріалах справи не міститься, а позивачем не надано сертифікату Торгово-промислової палати України.
За таких обставин, відповідач, в силу приписів Закону №1669 не звільнений від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань.
Разом з цим, як вбачається з матеріалів справи, підставою для застосування до позивача фінансових санкцій є подання позивачем уточнюючих розрахунків якими зменшено податкове зобов'язання.
Відповідно до приписів пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
ПАТ «Маріупольський термічний завод», скориставшись наданим йому правом, вніс відповідні зміни до податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік шляхом подання уточнюючого розрахунку.
Положеннями статті 109 Податкового кодексу України передбачено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до виконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
За змістом підпункту 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Специфіка штрафної санкції, передбаченої вищезазначеним підпунктом, полягає в тому, що вона нараховується контролюючим органом на сплачену узгоджену суму грошового зобов'язання залежно від кількості днів затримки.
Таким чином, при поданні уточнюючого розрахунку відсутній об'єкт застосування штрафних (фінансових) санкцій, передбачених пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України , оскільки подання уточнюючого розрахунку не є сплатою узгодженої суми податкового зобов'язання.
Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, відповідачем не доведена правомірність застосування штрафних санкцій, а отже податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.
Судові витрати розподілити відповідно до ст.94 Кодксу адміністративного судочинства України .
Керуючись положеннями статей 2, 9, 69-71, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Маріупольський термічний завод» до Маріупольської об'єднаної Держаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Маріупольської об'єднаної Держаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області №0001401200 від 16.09.2016.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольської об'єднаної Держаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Приватного акціонерного товариства «Маріупольський термічний завод» судовий збір у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.
У судовому засіданні 20 лютого 2017 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Повний текст постанови складено 23 лютого 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кошкош О.О.