ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
23 лютого 2017 року № 826/20295/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Балась Т.П., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської
районної у м. Києві державної адміністрації
третя особа Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків
Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації
про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації, третя особа: Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, про визнання дій щодо відмови позивачу у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни протиправними та зобов'язання встановити статус інваліда війни та видати посвідчення встановленого зразка.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 січня 2017 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 14 лютого 2017 року оголошено ухвалу про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Від відповідача надійшли письмові заперечення з приводу заявленого позову, відповідно до змісту яких відповідач просить відмовити у задоволенні позову, оскільки надані позивачем документи не підтверджують безпосереднє залучення до складу формувань Цивільної оборони, яке було утворено на підприємстві, на якому працював позивач.
Від третьої особи надійшло повідомлення щодо розгляду справи без участі представника, та зазначено про підтримання позову та задоволення позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 є інвалідом другої групи та відповідно до посвідчення НОМЕР_1, виданого 19 липня 2011 року має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Крім того, згідно з вкладкою №671917 до зазначеного посвідчення, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
У жовтні 2016 року позивач звернувся до управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації із заявою про видачу посвідчення інваліда війни та додатковими документами.
Листом управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації від 09 листопада 2016 року № 260-260/ОП/0-299-4144 відмовило позивачу у наданні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення з підстав ненадання ОСОБА_1 документів, які б підтверджували факт його залучення до формувань Цивільної оборони.
Вважаючи таке рішення відповідача протиправним та у зв'язку із цим зобов'язання вчинити певні дії, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з цим позовом.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон) до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону встановлено, що до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно із пунктом 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302 (далі - Положення) «Посвідчення інваліда війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Пунктом 7 Положення визначено, що «Посвідчення інваліда війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім'ї загиблого» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.
Згідно з експертним висновком Київської регіональної міжвідомчої експертної комісії від 25 жовтня 2005 року захворювання, виявлені у ОСОБА_1, пов'язані з виконанням ним робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
У довідці, виданої позивачу Київським управлінням «Гідромеханізація» Тресту «Укргідромеханізація» 28 січня 1991 року №26-к, зазначено, що ОСОБА_1 приймав участь в роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи з 1987 року по 1988 рік в якості майстра на території 30-ти кілометрової зони.
Відповідно до довідки Київського управління «Гідромеханізація» Тресту «Укргідромеханізація» від 29 жовтня 1992 року №266-к, ОСОБА_1 працював у зоні відчуження в період: 15.07.1987 - 01.08.1987, 03.08.1987 - 16.08.1987, 15.09.1987 - 30.09.1987, 01.10.1987 - 16.10.1987, 01.11.1987 - 16.11.1987, 01.12.1987 - 15.12.1987, 01.01.1988 - 18.01.1988, 01.02.1988 - 15.02.1988. Перебування позивача у зазначені періоди в зоні відчуження (в місті Чорнобиль) підтверджується також маршрутним листом, виданим ВАТ «Гідромеханізація» 09 червня 2005 року №159/4.
Як вбачається з інформаційної довідки Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної Державної адміністрації від 21 жовтня 2016 року № 01.1-14/1852-9 у відповідності до вимог, чинних на момент аварії на Чорнобильській АЕС, нормативно-правових актів з питань Цивільної оборони, в першу чергу - Положення про Цивільну оборону СРСР, затверджене постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111-1976 року; наказу заступника Міністра оборони СРСР - начальника ЦО СРСР від 06.06.1975 року № 90 (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами) та від 29.06.1976 року № 92 (Настанова про організацію та ведення Цивільної оборони в районі (сільському на сільськогосподарському об'єкті народного господарства), Розпорядження ЦО СРСР від 26.04.1986 року, начальника ЦО УРСР від 28.04.1986 року, начальника Цивільної оборони Київської області - голови Київської обласної Ради народних депутатів трудящих за 1986 рік (від 29.04.1986 року № 01, від 30.04.1986 року № 2, від 04.05.1986 року № 16, від 19.05.1986 року № 52 та ін.), Цивільна оборона організовувалась за територіально-виробничим принципом в усіх населених пунктах та на всіх об'єктах народного господарства, а до складу її невоєнізованих формувань зараховувались в обов'язковому порядку громадяни СРСР, в тому числі - чоловіки у віці від 16 до 60 років, за винятком інвалідів та осіб, що мали мобілізаційні приписи та жінки від 16 до 55 років, за винятком вагітних жінок та жінок, які мають малолітніх дітей.
При цьому жоден нормативний документ з питань цивільної оборони не містить однозначної вимоги щодо обов'язковості видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони.
З огляду на викладене, факт залучення до складу формувань цивільної оборони не потрібно встановлювати, оскільки відповідно до норм законодавства, що діяло на момент аварії на Чорнобильській АЕС на всіх без виключення підприємствах, установах та організаціях, до складу цивільної оборони в обов'язковому порядку зараховувалось все працездатне населення, при цьому, факт того, що позивач став інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, підтверджується наявними доказами у справі.
Виходячи з наведеного, позивачем були подані документи на підтвердження того, що він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони та отримав інвалідність внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а отже ОСОБА_1 має право на встановлення статусу інваліда війни із видачею відповідного посвідчення.
Враховуючи, що зобов'язання відповідача встановити позивачу статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення буде втручанням у дискреційні повноваження відповідача, суд, приходить до висновку про необхідність зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації повторно розглянути заяву позивача щодо встановлення статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення з урахуванням висновків суду, викладених в цій постанові.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Керуючись статтями 69-71, 158, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації у видачі ОСОБА_1 посвідчення інваліда війни.
3. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації повторно розглянути звернення ОСОБА_1 щодо встановлення йому статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни, з урахуванням висновків суду.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Т.П. Балась