21 лютого 2017 року Чернігів Справа № 825/204/17
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Житняк Л.О.,
за участі секретаря Стасюк Т.В.,
представника позивача Хобти Ю.М.,
відповідача Лисенко Н.Б.,
представника третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Куликівські аграрні інвестиції" до Приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу Лисенко Наталії Борисівни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4, Товариство з обмеженою відповідальністю "Горбів Агро", Куликівська районна державна адміністрація Чернігівської області про визнання протиправним та скасування рішення,
01.02.2017 Приватне підприємство "Куликівські аграрні інвестиції" (далі - ПП "Куликівські аграрні інвестиції") звернулося до суду з адміністративним позовом до Приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу Лисенко Наталії Борисівни (далі - Приватний нотаріус Лисенко Н.Б.), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 (далі - ОСОБА_4, Товариство з обмеженою відповідальністю "Горбів Агро" (далі - ТОВ "Горбів Агро"), Куликівська районна державна адміністрація Чернігівської області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу Лисенко Наталії Борисівни від 09.11.2016 № 32302053.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що оскільки договір оренди на сьогоднішній день є чинним, то на один об'єкт оренди зареєстровано право оренди за двома особами, внаслідок чого має місце подвійна реєстрація прав оренди на земельну ділянку за різними правонабувачами, що протирічить положенням чинного законодавства. Відповідач не перевірив наявність/відсутність суперечностей між заявленими правами та вже зареєстрованими правами на земельну ділянку, чим допустив прийняття передчасного, а тому не законного рішення, яке, на думку позивача, підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнав, надавши свої письмові заперечення в яких вказав, що реєстрація договору оренди, на яку посилається позивач, не була проведена повністю, оскільки реєстраційна картка та обмінний файл не були оформлені, а дані про договір оренди не були внесені до Поземельної книги. При цьому зазначив, що дія наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 №174, на який посилається позивач, зупинена з 18.06.2007. Також позивачем не надано суду доказів використання ним цієї земельної ділянки та доказів, які б підтверджували його намагання на протязі 2008-2016 років внести інформацію про договір оренди земельної ділянки як до бази даних автоматизованої системи Державного земельного кадастру (ДЗК), так і до Державного земельного кадастру, в тому числі і шляхом оскарження бездіяльності державного кадастрового реєстратора. Крім того, відповідач вказує, що відповідно до даних Державного земельного кадастру на момент винесення оскаржуваного рішення, земельна ділянка не мала будь-яких користувачів (орендарів), а тому рішення, що є предметом даного спору, прийнято ним у відповідності до чинного законодавства.
Представник ТОВ "Горбів Агро" в судовому засіданні просив у задоволенні позовних вимог відмовити, підтримавши пояснення відповідача та посилаючи на обставини, викладені в своїх письмових запереченнях.
Третя особа ОСОБА_4 до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Причини неявки суду не повідомив.
Представник Куликівської районної державної адміністрації Чернігівської області до суду також не з'явився. Причини неявки суду не повідомив.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
01.03.2008 між Приватним підприємством "Куликівські аграрні інвестиції" (позивачем) та громадянином ОСОБА_4 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 3,79 га з кадастровим номером НОМЕР_1 строком на 10 років, який 03.03.2008 зареєстровано у Куликівському районному відділі Чернігівської регіональної філії ДП "Центр Державного земельного кадастру" (ДЗК) при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у державному реєстрі земель вчинено запис за № 040883500018 (а.с.9). Вказана земельна ділянка була передана громадянином ОСОБА_4 позивачу в особі директора ОСОБА_5 згідно акту про передачу та прийом земельної ділянки від 01.03.2008 (а.с.9 на звороті).
Дійсність вказаної реєстрації підтверджується також листом Відділу Держгеокадастру у Куликівському районі Чернігівській області від 17.02.2017 № 9-28-99.1-310/2-17, з якого вбачається, що відповідно до книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, в розділі 4 за № 040883500018 від 03.03.2008 зареєстровано договір оренди землі між Приватним підприємством "Куликівські аграрні інвестиції" та громадянином ОСОБА_4 на земельну ділянку площею 3,79 га, кадастровий номер: НОМЕР_1, термін договору оренди - 10 років (а.с.81-82).
При цьому судом також враховано, що Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 5,86 га, виданий ОСОБА_4 на підставі розпорядження Куликівської районної державної адміністрації від 24.01.2008 № 27, було зареєстровано 22.02.2008 в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010883500005 (а.с.10).
Звернувшись у грудні 2016 року до державного реєстратора за реєстрацією на підставі додаткового договору права оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 з третьою особою ОСОБА_4, позивач отримав від державного реєстратора рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 28.12.2016 № 33234410, оскільки 09.11.2016 рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за № 32302053 приватним нотаріусом Чернігівського районного нотаріального округу Лисенко Н.Б. було зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 за ТОВ "Горбів Агро" згідно договору оренди землі від 03.09.2016 № Д623 (а.с.14, 52).
Вказані рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 28.12.2016 № 33234410 та рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 09.11.2016 № 32302053 позивач також обґрунтував доданою до матеріалів справи копію Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (а.с.15).
Вважаючи дії відповідача щодо проведення реєстрації права оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 за ТОВ "Горбів Агро" такими, що прямо порушують права позивача, він звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Закон України від 01.07.2004 № 1952 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Як встановлено ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон) права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої Законом, за умов якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Так, згідно п.2 ч.1 ст.10 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державними реєстраторами прав на нерухоме майно, в тому числі й на земельні ділянки є нотаріуси.
При цьому суд враховує, що для нормативного регулювання нотаріальної діяльності Законом України від 04.07.2012 № 5037-IV Закон України "Про нотаріат" було доповнено ст.46-1 та визначено, що нотаріус є спеціальним суб'єктом, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" і який має печатку такого реєстратора. Під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва нотаріус має доступ та користується Державним реєстром речових прав на нерухоме майно. Також зміни були внесені і до окремих положень Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5.
Отже, в спірних правовідносинах приватний нотаріус Чернігівського районного нотаріального округу Лисенко Наталія Борисівна діяла саме як державний реєстратор.
Згідно ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться на підставі заяви правоволодільця (правонабувача), сторін (сторони) правочину, за яким виникло речове право, або уповноважених ними (нею) осіб. Державна реєстрація обмеження права на нерухоме майно проводиться на підставі заяви особи, на користь якої встановлено обмеження, якщо інше не передбачено договором або законом. У разі подання заяви про державну реєстрацію прав фізична особа повинна пред'явити документ, що посвідчує особу, а в разі подання заяви представником фізичної чи юридичної особи - документ, що підтверджує його повноваження діяти від імені цих осіб. За ст.19 Закону підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є, в тому числі договори про оренду.
У відповідності до ст20 Закону документи, що встановлюють виникнення, припинення, перехід прав на нерухоме майно і подаються для державної реєстрації прав на нерухоме майно, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом, Цивільним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами.
Тексти документів, що подаються для державної реєстрації прав, мають бути написані розбірливо, найменування юридичних осіб - без скорочення та із зазначенням їх місцезнаходження. Такі ж вимоги містяться і в Порядку ведення Поземельної книги, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №1 021 від 01.09.2009 (п.13-3).
Законом України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі підлягає державній реєстрації, а право оренди виникає з моменту такої реєстрації (ст.20). Стаття 18 цього Закону встановлює, що договір оренди набирає чинності з моменту державної реєстрації.
Особливості внесення записів та виключення таких до/з Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі було врегульовано до 2009 року Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України від 04.05.1999 № 43, зареєстрованим Міністерством юстиції України 04.06.1999 за № 354/3647 з наступними змінами, де п.3.3визначено, що порядок ведення книги записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі встановлюється наказом Держкомзему України.
Відповідно, з 2009 року особливості внесення записів та виключення таких регулюються Порядком ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 № 1021, який діяв до 2013 року.
Так, п.10 Порядку № 1021 передбачалося, що записи до розділів Книги записів вносяться при видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку, якими є державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі, договір суборенди землі та договір про внесення змін до договорів оренди землі та суборенди землі.
Як було встановлено судом, право оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 зареєстровано у Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі за № 040883500018 від 03.03.2008 у повній відповідності до п.3.3 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України від 04.05.1999 № 43, зареєстрованим Міністерством юстиції України 04.06.1999 за № 354/3647, що і підтверджується листом Відділу Держгеокадастру у Куликівському районі Чернігівській області від 17.02.2017 № 9-28-99.1-310/2-17.
Тобто, відповідачем проведено реєстрацію договору оренди землі від 03.09.2016 № Д623 (а.с.42-45) всупереч тому, що в 2008 році дана земельна ділянка вже була передана позивачу в оренду. Договір від 01.03.2008 достроково не припинявся, недійсним не визнавався, а відтак на сьогоднішній день є чинним. Такі обставини вказують на існування реєстрації права оренди за двома особами, внаслідок чого має місце подвійна реєстрація прав оренди на земельну ділянку за різними правонабувачами.
При цьому суд звертає увагу, що алгоритм взаємодії органів державної реєстрації прав та органів, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру закріплені у положеннях Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Закону України "Про Державний земельний кадастр".
На виконання ст.30 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та ст.28-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про інформаційну взаємодію органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, та органу державної реєстрації прав" від 22.02.2012 № 118.
Зазначеною постановою затверджено Порядок надання інформації про зареєстровані земельні ділянки органу державної реєстрації прав та про зареєстровані речові права на земельні ділянки органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, та Порядок надання органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, органу державної реєстрації прав доступу до перегляду кадастрових карт (планів).
З аналізу вищевикладеного вбачається, що на державного реєстратора з метою недопущення існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку та уникнення подвійної реєстрації покладено обов'язок запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 22.09.2015 (справа №21-760а15).
Відтак, ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень" встановлено, що у державній реєстрації права може бути відмовлено в разі, якщо: заявлене право не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; нерухоме майно або більша за площею його частина перебуває в іншому реєстраційному (кадастровому) окрузі; із заявою про державну реєстрацію звернулася особа, яка відповідно до цього Закону не може бути суб'єктом права власності на даний об'єкт нерухомого майна або представником такого суб'єкта; подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію права власності відповідно до правочину про відчуження нерухомого майна було подано після державної реєстрації обмежень, вчинених щодо цього майна; заявлене право власності або інше речове право вже зареєстроване.
Аналогічні підстави відмови містить і п.13-4 Порядку ведення Поземельної книги.
Отже, відповідачем при проведенні державної реєстрації речового права за договором оренди землі, укладеним між ТОВ "Горбів Агро" та власником земельної ділянки, належним чином не перевірено наявність реєстрації права оренди на цю земельну ділянку, внаслідок чого здійснено повторну реєстрацію договору оренди однієї і тієї ж земельної ділянки, що суперечить приписам ст.24 Закону, оскільки в такій реєстрації повинно бути відмовлено.
Тобто дії відповідача щодо державної реєстрації прав оренди за договором з іншою юридичною особою та власником земельної ділянки є незаконними, а державна реєстрація цих прав підлягає скасуванню, оскільки зумовлює ситуацію використання однієї і тієї ж земельної ділянки різними юридичними особами за різними договорами оренди.
Щодо посилань відповідача на проведення процедури реєстрації договору оренди від 01.03.2008 не в повному обсязі та посилань представника ТОВ "Горбів Агро" щодо нечинності вказаного договору, суд зазначає, що реєстрація вказаного вище договору оренди на момент розгляду справи в суді є чинною, як і сам договір, не скасована, у визначеному законом порядку недійсною не визнана, а отже такі посилання судом до уваги не приймаються. Крім того, на противагу зазначених посилань відповідача, суд зазначає, що дослідження таких питань виходить за межі даного адміністративного позову, та може бути досліджено лише в порядку іншого судового процесу. Також є безпідставним посилання відповідача на необхідність дослідження факту користування позивачем спірною земельною ділянкою та сплати податків, оскільки також виходить за межі позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, позов Приватного підприємства "Куликівські аграрні інвестиції" до Приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу Лисенко Наталії Борисівни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4, Товариство з обмеженою відповідальністю "Горбів Агро", Куликівська районна державна адміністрація Чернігівської області про визнання протиправним та скасування рішення належить задовольнити.
Судові витрати по справі згідно ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу Лисенко Наталії Борисівни від 09.11.2016 № 32302053.
Стягнути з Приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу Лисенко Наталії Борисівни (АДРЕСА_1 свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю від 21.09.2012 №8873) на користь Приватного підприємства "Куликівські аграрні інвестиції" (вул.Гончарівка, 142, с.Дроздівка, Киликівський район, Чернігівська область, 16331, код 35493447) 1 600,00 грн (одна тисяча шістсот гривень) судових витрат.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Л.О. Житняк