22 лютого 2017 р. Справа № 818/226/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/226/17
за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_3
до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м.Суми" Виконавчого комітету Сумської міської ради
про зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1, діючи в своїх інтересах та в інтересах малолітньої ОСОБА_3, (далі - позивач, ОСОБА_1) звернулась до суду з позовом до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м.Суми" Виконавчого комітету Сумської міської ради (далі - відповідач, ЦНАП у м. Суми), в якому просить:
- зобов'язати Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" виконавчого комітету Сумської міської ради здійснити зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1, та здійснити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2;
- зобов'язати Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" виконавчого комітету Сумської міської ради здійснити зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1, та здійснити реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 25.01.2017 управлінням "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" виконавчого комітету Сумської міської ради відмовлено ОСОБА_1 разом з її донькою ОСОБА_3 у реєстрації за їх фактичним місцем проживання, а саме за адресою: АДРЕСА_2, у зв'язку із відсутністю згоди власника житла. Позивач вважає відмову протиправною та зазначає, що не має можливості з об'єктивних причин надати повний перелік документів, зокрема згоду ОСОБА_4 на здійснення реєстрації місця проживання в її квартирі, оскільки власник житла помер.
На переконання позивача, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 мають право бути зареєстровані за місцем фактичного проживання. Також позивач звертає увагу на те, що відсутність реєстрації за місцем фактичного проживання позбавляє її права отримувати пільги, у тому числі субсидію на оплату житлово-комунальних послуг.
У судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали, просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, 22.02.2017 подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Заслухавши позивача та її представника, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 25.01.2017 ОСОБА_1 звернулась до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м.Суми" Виконавчого комітету Сумської міської ради з проханням зареєструвати її місце проживання та місце проживання її доньки ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2.
Відповідачем відмовлено позивачу у реєстрації місця проживання за вказаною адресою у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 не надала згоди власника житла (а.с. 22).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" вільний вибір місця проживання чи перебування - це право громадянина України, на вибір адміністративно - територіальної одиниці, на території якої вони хочуть проживати чи перебувати. Місцем проживання фізичної особи Законом визначено адміністративно - територіальну одиницю, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік (тобто більше 183 днів у календарному році).
Згідно ст. 11 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання та місця перебування особи здійснюється відповідним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації.
Суд зазначає, що механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» (надалі по тексту - Постанова №207).
Відповідно до п.3 реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради. Також встановлено, що реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.
Згідно п.18 Постанови №207 для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:
1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують: право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.
Так, судом встановлено та не заперечувалось позивачкою та представником позивача, що звертаючись до відповідача із заявою про реєстрацію місця проживання не було надано документи, що підтверджують право на проживання в житлі. В обґрунтування зазначених доводів позивач та представник посилаються на відсутність зазначених документів, оскільки колишній власник квартири ОСОБА_4 померла.
Суд вважає зазначені доводи такими, що не можуть свідчити про протиправність прийнятої відмови у проведенні реєстрацію місця проживання, виходячи з наступного.
Так, з матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 та її малолітня донька ОСОБА_3 фактично проживають за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 20, 21).
Квартира АДРЕСА_2, належить на праві приватної спільної часткової власності ОСОБА_4 (а.с. 19). ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 померла.
Оскільки, ОСОБА_4 не була родичем позивачів, а тому відповідно у ОСОБА_1, ОСОБА_3 відсутні документи що підтверджують право на проживання в житлі.
Відповідно до п.11 Постанови КМУ №207 орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації. Рішення про відмову реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її повертається особі або її представнику.
Отже, суд вважає, що відмовляючи в проведенні реєстрації місця проживання відповідач діяв у відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч.6 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Отже, оскільки позивачами до суду не надано жодних доказів протиправності відмови відповідача про проведення реєстрації місця проживання, а тому позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_3 до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м.Суми" Виконавчого комітету Сумської міської ради про зобов'язання вчинити дії не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_3 до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м.Суми" Виконавчого комітету Сумської міської ради про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складений та підписаний 23.02.2017.
Суддя О.А. Прилипчук