Справа № 815/587/17
23 лютого 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду - Потоцька Н.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Проспект Шевченко, 29-А» до Приморського відділу державної виконавчої служби м. Одеса Головного територіального управління юстиції в Одеській області (старший державний виконавець Саламаха В.В.) про визнання дій протиправними та скасування рішення постанови про накладення штрафу,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Проспект Шевченко, 29-А» до Приморського відділу державної виконавчої служби м. Одеса Головного територіального управління юстиції в Одеській області (старший державний виконавець Саламаха В.В.) в якому позивач просить:
- визнати неправомірними дії Приморського відділу державного виконавчої служби міста Одеса Головного територіального управління юстиції в Одеській області (Старший державний виконавець Саламаха В.В.) щодо винесення постанови про накладення штрафу від 12.12.2016р. у виконавчих провадженнях №48232169, №48232327, №48232390, №48232488;
- скасувати постанови старшого державного виконавця Приморського відділу державного виконавчої служби міста Одеса Головного територіального управління юстиції в Одеській області про накладення штрафу на об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Проспект Шевченко, 29-А» від 12.12.2016 винесені у виконавчих провадженнях №48232169, №48232327, №48232390, №48232488.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Адміністративний процес ініціюється через подання адміністративного позову. Адміністративний позов, згідно з пунктом 6 коментованої статті, є зверненням до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно - правових відносинах. Тільки адміністративний позов, поданий відповідно до правил адміністративного судочинства, може бути підставою для відкриття провадження у адміністративній справі.
У відповідності до ч. 3 ст.106 КАС України до позовної заяви також додається документ про сплату судового збору.
У відповідності до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно приписів ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою встановлено ставку судового збору 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За подання до адміністративного суду позову не майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, встановлено ставку судового збору 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Приписами ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідні процесуальні дії за які передбачено сплату судового збору, суди здійснюють тільки після пред'явлення платником платіжного документа про сплату належної суми судового збору з підтвердженнями зарахування суми судового збору на казначейський рахунок згідно виписки з казначейського рахунку.
Крім того, суддя звертаю увагу, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя № R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.
Європейський суд з прав людини у справах «Толстой та Милославський проти Сполученого Королівства»(Tolstoy and Miloslavsky v. the United Kingdom) від 13 липня 1995 року, "Ейрі проти Ірландії" (Airey v. Ireland) від 28 жовтня 1998 року та «Креуз проти Польщі» (Kreuz v. Poland) від 19 червня 2001 року зазначив, що він ніколи не виключав можливості того, що інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовувати накладення фінансових обмежень на доступ особи до суду; що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод про виконання зобов'язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає просто відсутність втручання, але й може вимагати вчинення позитивних дій у різноманітних формах з боку держави; не означає воно й беззастережного права на отримання безкоштовної правової допомоги з боку держави у цивільних спорах і так само це положення не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах. Тобто, вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Позивач не надав до суду платіжне доручення у встановленому приписами Закону України «Про судовий збір» порядку.
Крім того, у відповідності до ч. 3 ст.106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
В поданому до суду адміністративному позові відсутня копія для відповідача по справі.
Також приписами ч. 2 ст. 106 КАС України встановлено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Позивач не подав до суду оскаржуваних постанов.
Також суд звертає увагу позивача, що приписами ст. 181 КАС України, встановлені особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду: у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів; у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
З урахуванням викладеного, суддя приходить до висновку, що поданий адміністративний позов не відповідає приписам КАС України.
Позивачу необхідно у встановленому КАС України порядку надати до адміністративного позову:
- квитанцію про сплату судового збору з урахуванням приписів Закону України «Про судовий збір»;
- копію адміністративного позову для відповідача;
- докази, які є предметом розгляду у спірних правовідносинах;
- відомості щодо отримання оскаржуваних постанов, для вирішення судом питання строку звернення до суду.
Ухвала про залишення адміністративного позову без руху, доставлена на адресу позивача 14.02.2017 року.
Однак, у встановлений строк позивачем не були усунені визначені в ухвалі від 01.02.2017 р. недоліки.
Згідно приписів п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо: позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Керуючись п.1 ч. 3 ст. 108, 160 КАС України суддя, -
Адміністративний позов об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Проспект Шевченко, 29-А» до Приморського відділу державної виконавчої служби м. Одеса Головного територіального управління юстиції в Одеській області (старший державний виконавець Саламаха В.В.) про визнання дій протиправними та скасування рішення постанови про накладення штрафу - повернути позивачеві.
Копію ухвали разом із заявою та всіма додатками до неї надіслати позивачеві негайно.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання ухвали апеляційної скарги.
Суддя Потоцька Н.В.