"01" лютого 2017 р. м. Київ К/800/26218/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)
СуддівКравцова О.В.
Стрелець Т.Г.
секретар судового засідання Носенко Л.О.,
за участі представників: політичної партії "Успішна країна" - Герасимової О.А., Міністерства юстиції України - Чекригіна О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у касаційному порядку у залі суду адміністративну справу за позовом політичної партії "Успішна країна" (далі - ПП "Успішна країна", Партія) до Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання винити дії за касаційною скаргою Міністерства юстиції України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 червня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2016 року
У травні 2016 року ПП "Успішна країна" пред'явила позов до Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчини дії.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
12 грудня 2015 року відбувся позачерговий VIII З'їзді ПП "Успішна країна", на якому було прийнято рішення про зміну керівних органів партії, зокрема Голови Партії, та про затвердження нової програми ПП "Успішна країна", яке оформлено протоколом № 8 З'їзду Партії.
19 грудня 2015 року на виконання вимог статті 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" (в редакції, що діяла на час подання документів) ПП "Успішна країна" у тижневий строк проінформувала Міністерство юстиції України про зміни у складі керівних органів та програми ПП "Успішна країна".
Проте, лише 04 квітня 2015 року на адресу ПП "Успішна країна" надійшло повідомлення про відмову у взятті до відома інформації про зміни у програмі та у складі керівних органів ПП "Успішна країна", до якого було додано копії Наказу Міністерства юстиції України від 24 березня 2016 року № 834/5 та Правовий висновок щодо відповідності законодавству України та статуту громадського формування інформації про зміни до програми та у складі керівних органів ПП "Успішна країна" від 10 лютого 2016 року.
Згідно із вказаним Наказом ПП "Успішна країна" відмовлено у взятті до відома змін до програми та у складі керівних органів Партії на підставі VIII Позачергового З'їзду Партії від 12 грудня 2015 року.
Правовий висновок щодо відповідності законодавству України та статуту громадського формування, який підготовлено у реєструючому органі Міністерства юстиції України за результатами розгляду документів про взяття до відома змін до програми та у складі керівних органів ПП "Успішна країна", містить у собі інформацію про те, що зміни у складі керівних органів Партії не підлягали взяттю до відома у зв'язку із тим, що до реєструючого органу не було подано документів щодо скликання засідання Ради Партії від 04 листопада 2015 року відповідно до вимог підпункту 5.6.9 Статуту ПП "Успішна країна", чинного на час прийняття З'їздом Партії відповідного рішення.
Також у Висновку зазначено, що на VIII З'їзді ПП "Успішна країна" було прийнято рішення про обрання Почесним Головою Партії, членом партії ОСОБА_7, який, за наявною інформацією, водночас входив до складу керівних органів Голованівської первинної партійної організації "Аграрна партія України", що виключає можливість реєстрації змін у складі керівних органів ПП "Успішна країна".
Крім того, взято до уваги й ті обставини, що згідно з інформацією, розміщеною на веб-сайті Міністерства юстиції України у рубриці "Особи, які переховуються від органів влади", ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1 є особою, що переховується від органів прокуратури.
Позивач вважає, що реєструючий орган при підготовці Правового висновку безпідставно керувався підпунктом 5.6.9 Статуту ПП "Успішна країна", оскільки відповідно до Протоколу VII З'їзду ПП "Успішна країна" від 13 листопада 2015 року були внесені зміни та затверджена нова редакція Статуту ПП "Успішна країна". Зазначені зміни були взяті до відома Міністерством юстиції України, про що видано Наказ № 2667/5 від 21 грудня 2015 року. В свою чергу нова редакція Статуту ПП "Успішна країна" не містила у собі пункту 5.6.9.
На думку позивача, положеннями підпункту 5.6.9 Статуту Партії не можна було користуватися.
Є неправдивою інформація й про те, що ОСОБА_7, який обраний VIII З'їздом ПП "Успішна країна" Почесним Головою партії, водночас входив до складу керівних органів Голованівської первинної партійної організації "Аграрна партія України", оскільки вона спростовується листом Кіровоградської обласної партійної організації "Аграрна партія України" від 12 квітня 2016 року № 18.
Також безпідставно у Правовому висновку зроблено посилання на те, що ОСОБА_7 є особою, яка переховується від органів досудового слідства та суду, оскільки, ці обставини, відповідно до вимог чинного законодавства не є підставою для відмови у взятті до відома інформації про зміни у складі керівного органу партії.
Водночас, посилання на ці обставин, на думку позивача, є порушенням статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованого Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР, згідно з якою кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Крім того, відповідно до статті 14 цієї ж Конвенції користування правами та свободами, визнаними у цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження або за іншою ознакою.
Тому, на переконання позивача, включення до Правового висновку відповідної інформації, як на одну з підстав для прийняття рішення про відмову у взятті до відома інформації про зміни у складі керівного органу партії, є перевищенням Міністерством юстиції України повноважень та свідчить про упереджене ставлення до ПП "Успішна країна".
Не дотримано відповідачем й порядку та строків розгляду документів про зміни до програми та у складі керівних органів ПП "Успішна країна".
ПП "Успішна країна" просила:
- визнати протиправними дії, які полягають у відмові у взятті до відома змін до програми та у складі керівних органів ПП "Успішна країна", скасувати Наказ Міністерства юстиції України від 24 березня 2016 року № 834/5 "Про відмову у взятті до відома змін до програми та у складі керівних органів ПП "Успішна країна";
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України, яка полягає у затягуванні розгляду та прийняття до відома змін до програми та у складі керівних органів ПП "Успішна країна";
- зобов'язати Міністерство юстиції України здійснити державну реєстрацію змін у відомостях про ПП "Успішна країна" (код ЄДРПОУ 37882413), що містяться в Єдиному державному реєстрі, а саме у складі керівних органів та програмі ПП "Успішна країна", які були прийняті на VIII Позачерговому З'їзді ПП "Успішна країна" 12 грудня 2015 року, та внести відомості про державну реєстрацію змін до відомостей про ПП "Успішна країна" (код ЄДРПОУ 37882413) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Єдиного реєстру громадських формувань.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 червня 2016 року, залишеною без зміни ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2016 року, позов ПП "Успішна країна" задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано Наказ Міністерства юстиції України від 24 березня 2016 № 834/5 "Про відмову у взятті до відома змін до програми та у складі керівних органів політичної партії "Успішна країна".
Зобов'язано Міністерство юстиції України здійснити державну реєстрацію змін у відомостях про ПП "Успішна країна" (код ЄДРПОУ 37882413), що містяться в Єдиному державному реєстрі, а саме зміни у складі керівних органів та у програмі ПП "Успішна країна", які були прийняті на VIII З'їзді ПП "Успішна країна" 12 грудня 2015 року, та внести відомості про державну реєстрацію змін до відомостей про ПП "Успішна країна" (код ЄДРПОУ 37882413) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Єдиного реєстру громадських формувань.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій представник Міністерства юстиції України Сторчак С.П. подав касаційну скаргу, в якій вказав на те, що оскаржувані рішення у справі судами прийняті з порушенням норм матеріального права. Просить їх скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позову ПП "Успішна країна" відмовити.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 12 грудня 2015 року відбувся VIII Позачерговий З'їзд ПП "Успішна країна", на якому прийнято рішення про зміну керівних органів Партії, зокрема про обрання нового Голови Партії, та затверджено програму ПП "Успішна країна".
Рішення оформлено протоколом № 8 VIII Позачергового З'їзду ПП "Успішна країна".
На виконання вимог статті 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" (в редакції, що діяла на момент подачі документів), ПП "Успішна країна" у тижневий строк, зокрема 19 грудня 2015 року проінформувала Міністерство юстиції України про зміни у складі керівних органів та програми Партії.
За результатами розгляду поданих документів реєструючим органом Міністерства підготовлено Правовий висновок від 23 лютого 2016 року щодо відповідності законодавству України та статуту громадського формування змін до програми та у складі керівних органів ПП "Успішна країна".
Відповідно до вказаного Правового висновку зміни до програми та у складі керівних органів Партії на підставі рішень VIII Позачергового З'їзду Партії від 12 грудня 2016 року не підлягають взяттю до відома.
На підставі цього Правового висновку Міністерством юстиції України видано Наказ від 24 березня 2016 року № 834/5 "Про відмову у взятті до відома змін до програми та у складі керівних органів політичної партії "Успішна країна", копію якого було направлено ПП "Успішна країна".
У Правовому висновку зазначено, що відповідно до підпункту 5.6.9. Статуту Партії зі змінами, затвердженими позачерговим з'їздом політичної партії "Наш Час" 28 листопада 2014 року, та взятими до відома Наказом Державної реєстраційної служби України від 13 січня 2015 року № 8, засідання Ради Партії скликаються Головою Партії, а також за ініціативою більше половини членів Ради. Проте, до реєструючого органу не подано документів щодо скликання засідання Ради Партії від 04 листопад 2015 року згідно з вимогами підпункту 5.6.9. Статуту із змінами. Натомість подано розпорядження Голови Партії від 03 листопада 2015 року про скликання Політичної Ради Партії.
Також зазначено, що відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про політичні партії в Україні" громадянин України може перебувати одночасно в одній політичній партії.
Однак, відповідно до відомостей реєстру політичних партій у Єдиному реєстру громадських формувань ОСОБА_7, який VIII Позачерговим З'їздом Партії 12 грудня 2015 року обраний Почесним Головою Партії, входить до складу керівних органів Голованівської первинної партійної організації "Аграрної партії України".
У зв'язку з цим з поданих до реєструючого органу документів не вбачається можливим встановити чи є ОСОБА_7 членом Партії, а у разі набуття ним такого членства в Партії, чи зупинено (припинено) ним членство в іншій політичній партії, відповідно до частини шостої статті 6 Закону.
Крім того, ще однією підставою для відмови є ті обставини, що ОСОБА_7 є особою, що переховується від органів прокуратури.
Суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, частково задовольняючи позов, виходив із того, що у суб'єкта владних повноважень були відсутні підстави для відмови у прийнятті до відома змін до програми ПП "Успішна країна" та в її складі керівних органів, оскільки до Міністерства юстиції України (департамент державної реєстрації) були надані усі необхідні документи щодо взяття до відома змін до програми та у складі керівних органів ПП "Успішна країна", а отже, орган державної реєстрації повинен був внести відповідні відомості до ЄДРПОУ та реєстру громадських формувань.
Внаслідок безпідставної відмови у взятті до відома змін до програми та у складі керівних органів ПП "Успішна країна" порушені права Партії на здійснення політичної діяльності в Україні, оскільки відомості про нового голову Партії не включені до Єдиного державного реєстру.
Така правова позиція судів першої та апеляційної інстанцій є помилковою й такою, що ґрунтується на помилковому застосуванні норм матеріального права.
Згідно із статтями 6, 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною першою статті 3 Закону України "Про політичні партії в Україні" (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
У пункті 1 Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 08 липня 2011 року №1828/5, визначено, що цей Порядок розроблено відповідно до Законів України "Про професійних творчих працівників та творчі спілки", "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", "Про політичні партії в Україні", "Про організації роботодавців, їх об'єднання, права і гарантії їх діяльності", "Про торгово-промислові палати в Україні", "Про третейські суди", "Про асоціації органів місцевого самоврядування" та інших нормативно-правових актів, що регулюють питання створення, легалізації (реєстрації) та функціонування громадських формувань, згідно з якими легалізація (реєстрація) політичних партій та їх структурних утворень, організацій роботодавців та їх об'єднань, творчих спілок, професійних спілок, їх об'єднань, асоціацій кредитних спілок, торгово-промислових палат, постійно діючих третейських судів, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок та інших громадських формувань є обов'язковою і здійснюється шляхом їх легалізації або реєстрації.
За приписами пункту 5 цього Порядку реєстрація (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів, взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів, державна реєстрація змін до положень, регламентів, списків третейських суддів постійно діючих третейських судів полягає у перевірці відповідності змісту внесених змін Конституції України, іншим актам законодавства, статуту (положенню) громадського формування, а також відповідності процедури прийняття (ухвалення) змін статуту (положенню) громадського формування, прийнятті рішення про реєстрацію (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів, про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів, про державну реєстрацію змін до положень, регламентів, списків третейських суддів постійно діючих третейських судів, занесенні відомостей до відповідного реєстру, видачі свідоцтва (у разі потреби) або довідки.
Як видно з матеріалів справи станом на день проведення VIII Позачергового З'їзду ПП "Успішна країна", тобто на 12 грудня 2015 року, Статут Партії у новій редакції згідно з протоколом VII Позачергового З'їзду ПП "Успішна країна" від 13 листопада 2015 року № 7, Міністерством юстиції України взятий до відома ще не був (не перевірено відповідність поданого статуту в новій редакції Конституції та іншим актам законодавства), а тому, цим Статутом не можна було керуватися.
До відома Статут Партії у редакції згідно з протоколом VII Позачергового З'їзду ПП "Успішна країна" від 13 листопада 2015 року № 7 був взятий лише відповідно до Наказу Міністерства юстиції України від 21 грудня 2015 року.
Отже, станом на день проведення вказаного З'їзду діяв Статут у попередній редакції, який був взятий до відома згідно з Наказом Міністерства юстиції України від 13 січня 2015 року № 8.
Відповідно до пунктів 5.6.1 та 5.6.2 пункту 5.6 Статуту ПП "Успішна країна" у вказаній вище редакції центральними керівними органами Партії є З'їзд Партії, Рада Партії, Голова Партії.З'їзд Партії є її найвищим керівним органом. Він скликається Радою Партії не рідше одного разу на 2 роки. З'їзд Партії може бути скликаний Головою Партії або Радою Партії за власною ініціативою не менше половини рад регіональних організацій.
У доданому до заяви про взяття до відома змін до програми ПП "Успішна країна" та в її складі керівних органів розпорядженні Голови Партії від 03 листопада 2015 року вказано на проведення засідання Політичної Ради Партії "Успішна країна", яка у відповідності до Статуту у попередній редакції не має таких повноважень, як скликання З'їзду Партії і взагалі такого органу як Політична Рада Партії Статутом у попередній редакції не передбачено.
Згідно з пунктом 5.6.9. Статуту ПП "Успішна країна" у попередній редакції засідання Ради Партії скликаються Головою Партії.
Тому, засідання Ради Партії не є легітимним.
Відповідного документу про скликання З'їзду 12 грудня 2015 року Партією до реєструючого органу подано не було, а отже й проведення вказаного З'їзду є таким що не відповідає частині першій статті 3 Закону України "Про політичні партії в Україні" та Статуту ПП "Успішна країна" у попередній редакції.
За таких обставин, Міністерством юстиції України правильно відмовлено у взяті до відома змін до програми ПП "Успішна країна" та в її складі керівних органів, прийнятих VIII Позачерговим З'їздом Партії 12 грудня 2015 року, протокол № 8, та видано Наказ від 24 березня 2016 року № 834/5 "Про відмову у взятті до відома змін до програми та у складі керівних органів ПП "Успішна країна".
При прийнятті рішення про відмову у взятті до відома змін до програми та у складі керівних органів ПП "Успішна країна" Міністерство юстиції України діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені законами України.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Міністерства юстиції України здійснити державну реєстрацію змін у відомостях про ПП "Успішна країна", що містяться в Єдиному державному реєстрі, а саме у складі керівних органів та програмі ПП "Успішна країна", які були прийняті на VIII Позачерговому З'їзді ПП "Успішна країна" 12 грудня 2015 року, та внести відомості про державну реєстрацію змін до відомостей про ПП "Успішна країна" до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Єдиного реєстру громадських формувань колегія суддів вважає необхідним вказати на таке.
Відповідно до підпункту 14 пункту 1 статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" (у редакції, яка діяла на час розгляду документів про взяття до відома у складі керівних органів та програмі ПП "Успішна країна") Міністерство юстиції України, у разі державної реєстрації, зокрема політичних партій є державним реєстратором.
Повноваження Міністерства юстиції України, як державного реєстратора щодо державної реєстрації політичних партій визначені й у пункті 11 частини другої статті 6 цього ж Закону.
Згідно з частинами другою, шостою статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" (у редакції, яка діяла на час розгляду заяви про взяття до відома у складі керівних органів та програмі ПП "Успішна країна") порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації включає:
- заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);
- прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;
- виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;
- внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;
- перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;
- перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;
- прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання;
- проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;
- формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи.
Порядок державної реєстрації, підготовки та оформлення рішень про реєстрацію громадських формувань, символіки та проведення інших реєстраційних дій визначається Міністерством юстиції України.
На виконання вимог вказаного Закону Наказом Міністерства юстиції України від 09 лютого 2016 № 359/5 затверджено Порядок державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи.
У пункті 2 цього Порядку надані поняття щодо термінів, які в ньому вживаються.
Так уповноваженою особою суб'єкта державної реєстрації є державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор), посадова особа чи особа, яка перебуває у трудових відносинах із суб'єктом державної реєстрації, що відповідно до законодавства отримала ідентифікатор доступу до Єдиного державного реєстру виключно для цілей прийняття та повернення документів для державної реєстрації, а у випадку державної реєстрації громадських формувань, символіки громадських формувань у випадках, передбачених законами, - посадова особа Міністерства юстиції України та його територіальних органів в межах повноважень, визначених Законом.
За приписами пункту 6 Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи державна реєстрація проводиться на підставі:
- документів, що подаються заявником для державної реєстрації;
- судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження";
- рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 Закону;
- шляхом внесення державним реєстратором відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до Закону.
Пунктом 7 Розділу 5 цього Порядку встановлено, що державний реєстратор у межах повноважень, визначених Законом, приймає одне з таких рішень: про державну реєстрацію або про відмову у державній реєстрації змін до відомостей про політичну партію, що містяться в Єдиному державному реєстрі.
Міністерством юстиції України за результатами розгляду поданих ПП "Успішна країна" документів та на підставі правового висновку від 10 лютого 2016 року щодо відповідності законодавству України та статуту громадського формування інформації про зміни до програми та у складі керівних органів ПП "Успішна країна" було прийнято одне з допустимих рішень, зокрема видано Наказ від 24 березня 2016 року № 834/5 "Про відмову у взятті до відома змін до програми та у складі керівних органів ПП "Успішна країна".
Оскільки Міністерству юстиції України до заяви про взяття до відома змін до програми та у складі керівних органів ПП "Успішна країна" були надані документи, які не відповідали чинному на той час Статуту Партії та без дотримання процедури їх прийняття, то не було підстав для задоволення позову про зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити державну реєстрацію змін у відомостях про ПП "Успішна країна", що містяться в Єдиному державному реєстрі, а саме у складі керівних органів та програмі ПП "Успішна країна", які були прийняті на VIII Позачерговому З'їзді ПП "Успішна країна" 12 грудня 2015 року, та внести відомості про державну реєстрацію змін до відомостей про ПП "Успішна країна" до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Єдиного реєстру громадських формувань.
Суди першої та апеляційної інстанції при ухваленні оскаржуваних рішень не врахували це, не правильно застосували положення частини першої статті 3 Закону України "Про політичні партії в Україні" та пункту 5 Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань та дійшли помилкового висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Також суд касаційної інстанції не погоджується з правовою позицією суду апеляційної інстанції щодо пропущення Міністерством юстиції України строку розгляду заяви ПП "Успішна країна" про взяття до відома у складі керівних органів та програмі ПП "Успішна країна".
Відповідно до частини восьмої статті 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" протягом 30 днів з моменту надходження документів, зазначених у пунктах 1-6 цієї статті, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань приймає рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації політичної партії. Цей строк може бути продовжений центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань у разі потреби, але не більше ніж на 15 днів".
22 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", яким уніфіковано порядок державної реєстрації громадських формувань.
На виконання цього Закону Міністерством юстиції України Наказом від 09 лютого 2016 року № 395/5 затверджено Порядок державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи.
Раніше діючий Порядок №1828/5 втратив чинність, починаючи з 12 лютого 2016 року.
Пунктом 7 Розділу 5 вказаного Порядку передбачено, що державний реєстратор у межах повноважень, визначених Законом, приймає одне з таких рішень: про державну реєстрацію або про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про політичну партію, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до статуту та програми політичної партії.
Встановлені у частині восьмій статті 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" обмеження щодо строку розгляду поданих документів і прийняття рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації політичної партії стосується лише документів, зазначених у пунктах 1 - 6 цієї статті.
Таким чином, Міністерством юстиції України при розгляді заяви ПП "Успішна країна" про взяття до відома у складі керівних органів та програми ПП "Успішна країна" не було допущено неправомірної бездіяльності, а отже, також не підлягає задоволенню позов у відповідній частині позовних вимог позивача.
Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Суди першої та апеляційної інстанцій не виконали вимог вказаного процесуального закону й ухвалили незаконні і необґрунтовані судові рішення.
Разом з цим колегія суддів вважає, що обставини справи судами встановлені правильно та повно, але порушено норми матеріального права, що, у відповідності до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, є підставою для скасування оскаржуваних судових рішень і ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Міністерства юстиції України задовольнити.
Оскаржувані постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 червня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2016 року у справі за позовом політичної партії "Успішна країна" до Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання винити дії скасувати та ухвалити у цій справі нове рішення.
У задоволенні позову політичної партії "Успішна країна" до Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання винити дії відмовити.
Постанова набирає законної сили з наступного дня після виготовлення її повного тексту, є остаточною, оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді Горбатюк С.А.
Кравцов О.В.
Стрелець Т.Г.