Ухвала від 22.02.2017 по справі 803/1735/16

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення апеляційної скарги

22 лютого 2017 р.Справа № 876/1740/17

Суддя Львівського апеляційного адміністративного суду Нос С. П. перевіривши апеляційну скаргу міністерства внутрішніх справ України на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 05 січня 2017 року в справі № 803/1735/16 за позовом ОСОБА_1 до міністерства внутрішніх справ України третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Пенсійний фонд України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 05 січня 2017 року, адміністративний позов задоволено повністю.

Вказану постанову оскаржив в апеляційному порядку 18 січня 2017 року відповідач, міністерство внутрішніх справ України.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2017 року залишено без руху апеляційну скаргу апеляційну скаргу міністерства внутрішніх справ України на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 05 січня 2017 року, оскільки таку подано без додержання вимог ст. 106 КАС України, а саме без долучення документа про сплату судового збору в розмірі 1212,64 грн.

20 лютого 2017 року на адресу Львівського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання міністерства внутрішніх справ України про продовження строків для усунення недоліків апеляційної скарги, в якому зазначено, що через зупинення Державною казначейською службою України операцій на рахунках МВС України, міністерство внутрішніх справ України не мало можливості у визначений строк оплатити судовий збір.

Статтею 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Аналогічні положення викладені у частині 1 статті 88 КАС України, з яких вбачається, що відстрочення сплати судового збору може мати місце за умови важкого майнового стану особи, яка цей збір має сплатити.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 22 травня 2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.

У зв'язку з наведеним, підстави для задоволення клопотання про продовження строків для усунення недоліків апеляційної скарги міністерства внутрішніх справ України відсутні.

Такий висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України в ухвалі від 28 вересня 2015 року № 21-5496а15.

Суд апеляційної інстанції наголошує, що рівність учасників судового процесу, зокрема, перед законом є похідною від інших норм Конституції України, які визначають рівність конституційних прав і свобод громадян та рівність їх перед законом (стаття 24), а також компетенцію органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19).

Рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом є одним з принципів здійснення правосуддя в адміністративних судах - пп.3 п.1 ст.7 КАС України.

Рівність усіх учасників судового процесу перед законом передбачає єдиний правовий режим судочинства, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав, тобто є конкретизацією загального принципу рівності громадян перед законом і судом стосовно сфери здійснення судової влади і судочинства. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками - ч.2 ст.10 КАС України.

Ця норма Конституції України знайшла своє закріплення також і в Законі України «Про судоустрій і статус суддів» та у процесуальних кодексах України.

Тому, продовження строків для усунення недоліків апеляційної скарги органів державної влади як сторін в окремих категоріях справ може розцінюватися як надання їм певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу, зокрема фізичними та юридичними особами, які зобов'язані сплачувати відповідний судовий збір.

Відповідно до ч. 3 ст. 189 КАС України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст. 187 цього ж Кодексу застосовуються правила ст. 108 КАС України.

Згідно п. 1 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається, якщо не усунуто недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Відтак, станом на час постановлення цієї ухвали, апелянт не усунув належним чином недоліків апеляційної скарги, відповідно до ч. 3 ст. 189 та п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України, таку слід повернути апелянту.

Керуючись ст.ст. 108, 187, 189, 212, 254 КАС України, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання міністерства внутрішніх справ України про продовження строків для усунення недоліків апеляційної скарги на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 05 січня 2017 року в справі № 803/1735/16 - відмовити.

Апеляційну скаргу міністерства внутрішніх справ України на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 05 січня 2017 року в справі № 803/1735/16 за позовом ОСОБА_1 до міністерства внутрішніх справ України третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Пенсійний фонд України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - вважати неподаною та повернути заявнику.

Роз'яснити, що міністерство внутрішніх справ України не позбавлене права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Особам, які беруть участь у справі надіслати копію ухвали, а апелянту додатково - додані до апеляційної скарги матеріали.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення.

Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.

Суддя Нос С. П.