ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
21 лютого 2017 р. Справа № 909/1170/16
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Фрич М. М., секретар судового засідання Вакалюк А. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області
вул. Сахарова, 23А, м. Івано-Франківськ, 76014
до відповідача: Державного підприємства "Делятинське лісове господарство"
вул. 16 Липня, 11, смт. Делятин, 78442
про відшкодування шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в сумі 1 161 956,50 грн.
за участю:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: ОСОБА_1 - представник, (довіреність б/н від 01.11.2016 р.).
В провадженні господарського суду Івано-Франківської області знаходиться справа за позовом Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до Державного підприємства "Делятинське лісове господарство" про відшкодування шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в сумі 1 161 956,50 грн.
В судовому засіданні 17.01.2017 року судом оголошено перерву у розгляді справи до 21.02.2017 року, про що представники сторін були повідомлені.
В судове засіданні представник позивач не з'явився, подав суду клопотання №02-12/344 від 20.02.2017 року (вх.№2926/17 від 21.02.2017) про відкладення розгляду справи.
21.02.2017 року відповідачем подано суду клопотання №96 від 20.02.2017 року (вх.№2212/17 від 21.02.2017 року) про призначення комплексної лісогосподарської та інженерно-технічної судової експертизи. У своєму клопотанні відповідач вказує на те, що при складанні Акту перевірки Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області включила до нього матеріали, які були передані лісгоспом до правоохоронних органів і стосуються незаконної рубки дерев на загальну суму 982 215, 47 грн. Крім того, за твердженнями відповідача до Акту перевірки включено, як незаконну, рубку 12 дерев в кв.32, вид.16;20 Поляницького лісництва ДП "Делятинського лісгоспу" незважаючи на наявність відповідного лісорубного квитка та факту реалізації заготовленої відповідно до нього лісопродукції.
Разом з тим, відповідач звернув уваги на те, що розрахунок заподіяної шкоди здійснений Державною екологічною інспекцією відповідно до додатку №1 до постанови КМУ від 23.07.2008 року №665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу". За словами відповідача, вказана Постанова жодним чином не визначає ступінь відповідальності підприємств, що здійснюють охорону лісових насаджень, а вказані такси можуть застосовуватись до лісових господарств лише в разі вчинення їх працівниками незаконної рубки з порушенням "Порядку спеціального використання лісових ресурсів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №761 від 23.05.2007 року.
У клопотанні вказано, що зазначені обставини потребують роз'яснення і спеціальних знань.
На розгляд комплексної лісогосподарської та інженерно-технічної судової експертизи відповідач просить поставити такі питання:
1. Чи проведені рубки дерев згідно матеріалів відводів?
2. Чи підтверджується встановлена перевіркою кількість незаконно зрубаних дерев та їх діаметр, вказана в Акті перевірки Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області №165 від 20.05.2016 року?
3. Чи підтверджується розмір шкоди завданої навколишньому природному середовищу, встановлений перевіркою Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області за Актом перевірки №165 від 20.05.2016 року?
4. Який фактичний розмір шкоди завданої навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної рубки дерев, виявлених під час проведення перевірки Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області у період з 05.05.2016 року по 20.05.2016 року?
5. Чи правомірно застосовано до ДП "Делятинське лісове господарство", як постійного лісокористувача, для обчислення розміру шкоди завданої навколишньому природному середовищу додаток №1 до постанови КМУ від 23.07.2008 року №665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу"?
6. Чи правомірно включено до Акту перевірки інформацію, передану лісовою охороною ДП "Делятинське лісове господарство" до правоохоронних органів про виявлену самовільну рубку в Білославському та Поляницькому лісництвах на загальну суму 982 215, 47 грн.?
7. Чи підтверджується встановлений перевіркою розмір шкоди завданої навколишньому природному середовищу внаслідок самовільної рубки лісу у кв. 32, вид. 16;20 Поляницького лісництва ДП "Делятинське лісове господарство" відповідно до матеріалів відведення ділянки, на підставі яких видано лісорубний квиток №60 від 23.05.2016 року?
Оплату послуг з проведення комплексної лісогосподарської та інженерно-технічної судової експертизи відповідач гарантує.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, в спірному випадку дійшов висновку про наявність обставин щодо призначення судової експертизи. При цьому, судом бралося до уваги таке.
Відповідно до ст. 41 Господарського процесуального кодексу України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі.
В спірному випадку проведення комплексної лісогосподарської та інженерно-технічної судової експертизи зумовлена необхідністю з'ясування чи відповідає дійсності кількість незаконно зрубаних дерев та їх діаметр, про що вказано в Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, що потребує спеціальних знань в галузі лісового господарства. Відтак, це дасть можливість встановити чи відповідає кількість незаконно зрубаних дерев та їх діаметр тій шкоді, яка заявлена позивачем до стягнення, що має вагоме значення для правильного вирішення спору. При цьому, судом взято до уваги пояснення відповідача щодо включення до Акту перевірки матеріалів, які були передані лісгоспом до правоохоронних органів і стосуються незаконної рубки дерев на загальну суму 982 215, 47 грн. та пояснення про наявність у відповідача відповідного лісорубного квитка на порубку дерев, які включені до Акту перевірки, як незаконно зрубані.
З'ясування вказаних обставин має важливе значення для правильного вирішення спору по суті та потребує спеціальних знань, внаслідок чого призначення комплексної лісогосподарської та інженерно-технічної судової експертизи є підставним.
Формулювання питань, які ставляться перед експертом, повинно здійснюватись з урахуванням Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень і атестованих експертних методик, у яких зазначаються питання, на вирішення яких спрямовані ці методики.
Питання, які ставляться перед експертом, мають бути сформульовані чітко, ясно і таким чином, щоб вони виключали неоднозначне їх розуміння й тлумачення та відповідали тим об'єктам і матеріалам, які направляються на експертизу.
Розглянувши питання, запропоновані відповідачем для роз'яснення експертом, суд, зазначає про те, що враховуючи обставини, що входять до предмета доказування у справі, список запитань, запропонованих відповідачем потребує певного редагування.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.79 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадку, зокрема, призначення господарським судом судової експертизи.
На підставі викладеного, враховуючи пояснення представника відповідача, дослідивши обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необхідність призначення комплексної лісогосподарської та інженерно-технічної судової експертизи, проведення якої слід доручити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (79024, м. Львів, вул. Липинського, 54).
Витрати по оплаті комплексної лісогосподарської та інженерно-технічної судової експертизи слід покласти на відповідача - Державне підприємство "Делятинське лісове господарство" (78442, Івано-Франківська область, Надвірнянський район, смт. Делятин, вул. 16 Липня, 11, код ЄДРПОУ 2189570), про що в судовому засіданні зазначив сам відповідач.
У зв'язку з призначенням експертизи та завершенням строку вирішення спору, клопотання позивача №02-12/344 від 20.02.2017 року (вх.№2926/17 від 21.02.2017 року) про відкладення розгляду справи задоволенню не підлягає.
Керуючись ч.1 ст.41, п.1 ч.2 ст.79, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Призначити у справі №909/1170/16 комплексну лісогосподарської та інженерно-технічної судову експертизу, проведення якої доручити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз.
2. На вирішення комплексної лісогосподарської та інженерно-технічної судової експертизи поставити запитання:
1) Чи підтверджується встановлена перевіркою кількість незаконно зрубаних дерев та їх діаметр, вказана в Акті перевірки Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області №165 від 20.05.2016 року?
2) Чи підтверджується розмір шкоди завданої навколишньому природному середовищу, встановлений перевіркою Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області за Актом перевірки №165 від 20.05.2016 року?
3.Судові витрати по проведенню експертизи покласти на відповідача - Державне підприємство "Делятинське лісове господарство" (78442, Івано-Франківська область, Надвірнянський район, смт. Делятин, вул. 16 Липня, 11, код ЄДРПОУ 2189570).
4.Матеріали справи №909/1170/16 для проведення комплексної лісогосподарської та інженерно-технічної судової експертизи надіслати Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (79024, м. Львів, вул. Липинського, 54).
5. Експерту, після проведення експертизи, копію висновку направити на адресу позивача та відповідача.
6. Відповідно до ст.4 Закону України "Про судову експертизу", попередити експерта про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.
7. На час проведення судової експертизи провадження у справі №909/1170/16 - зупинити.
8. По закінченню судової експертизи висновки та матеріали справи №909/1170/16, а також документи, що підтверджують витрати пов'язані з проведенням судової експертизи надіслати до господарського суду Івано-Франківської області.
Суддя Фрич М. М.