16 лютого 2017 року справа № 823/113/17
15 год. 14 хв. м.Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі:
головуючого - судді Тимошенко В.П.,
за участю:
секретаря судового засідання - Цаплі І.Ю.,
представника прокуратури - Бутар В.С. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом керівника Уманської місцевої прокуратури до Березівської сільської ради Маньківського району Черкаської області про визнання протиправним та скасування частини рішення,
23.01.2017 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся керівник Уманської місцевої прокуратури (далі - позивач) з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування підп.1 п.1 рішення Березівської сільської ради Маньківського району Черкаської області (далі - відповідач) від 23.12.2016 №15-8/VII "Про встановлення батьківської плат за харчування дітей у дошкільному навчальному закладі "Ластівка" на 2017 рік".
Позов мотивовано тим, що підп.1 п.1 оскаржуваного рішення відповідач неправомірно встановив плату за харчування дітей у дошкільному навчальному закладі для батьків, які не проживають на території с. Березівка, більшу, ніж для осіб, що проживають у цьому селі, оскільки норми конституції України щодо рівності реалізації прав та свобод громадян.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач надіслав на адресу суду клопотання про визнання адміністративного позову в повному обсязі та розгляд справи за відсутності представника.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Суд встановив, що 23.12.2016 Березівська сільська рада Маньківського району Черкаської області прийняла рішення №15-8/VII "Про встановлення батьківської плат за харчування дітей у дошкільному навчальному закладі "Ластівка" на 2017 рік".
Відповідно до підп.1 п.1 цього рішення встановлено для батьків, які зареєстровані, проживають і працюють в с. Березівка, плату за харчування дітей у дошкільному навчальному закладі "Ластівка" на 2017 рік в розмірі 6,00 грн на день, а для іншої категорії населення - 9,00 грн на день з обов'язковою здачею овочів і фруктів.
Надаючи оцінку оскаржуваному пункту рішення, суд врахував, що на підставі п.6 ч.1 ст.32 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить організація медичного обслуговування та харчування у закладах освіти, культури, фізкультури і спорту, оздоровчих закладах, які належать територіальним громадам або передані їм.
П.1 ст.3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей встановлено, що незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питанням соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага має приділятися якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Згідно з ч.2 ст.35 Закону України від 11.07.2001 №2628-ІІІ «Про дошкільну освіту» (далі - Закон №2628-ІІІ) організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах покладаються на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, районні державні адміністрації, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані дошкільні навчальні заклади, органи місцевого самоврядування, а також на керівників дошкільних навчальних закладів.
Відповідно до ч.5 ст.35 Закону №2628-ІІІ батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.
Згідно з п.2.2. Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21 листопада 2002 року №667, розмір плати за поданням дошкільного навчального закладу встановлюють місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування або підприємства, організації та установи, які перебувають у державній (комунальній) формі власності і мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади, один раз на рік з урахуванням матеріального стану сім'ї та режиму роботи закладу. Вони можуть установлювати додаткові пільги щодо батьківської плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, підприємств, організацій, установ.
Ст.24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
На підставі ч.1 ст.9 Закону №2628-ІІІ громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак мають рівні права на здобуття дошкільної освіти у дошкільних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, а також у сім'ї.
Рівність умов та доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти відповідно до ст.6 Закону №2628-ІІІ є принципами дошкільної освіти.
Відповідно до ст.2 Закону України від 11.12.2003 №1382-VI «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що встановлення плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах у залежності від місця їх проживання суперечить вимогам Конституції України та норм чинного законодавства.
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач встановлюючи плату за харчування дітей у дошкільному навчальному закладі "Ластівка" залежно від місця проживання, діяв не в межах та не у спосіб, визначений законодавством.
Оскільки відповідач не заперечував проти позову та ним не доведено в судовому засідання правомірність винесення оскаржуваного рішення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрутованими та такими, що підлягають задоволенню, а тому підп.1.1 п.1 рішення Березівської сільської ради Маньківського району Черкаської області від 23.12.2016 №15-8/VII "Про встановлення батьківської плат за харчування дітей у дошкільному навчальному закладі "Ластівка" на 2017 рік" є протиправним та підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 160-165, 254-256 КАС України, суд
1. Адміністративний позов керівника Уманської місцевої прокуратури - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати підп.1.1 п.1 рішення Березівської сільської ради Маньківського району Черкаської області від 23.12.2016 №15-8/VII "Про встановлення батьківської плати за харчування дітей у дошкільному навчальному закладі "Ластівка" на 2017 рік".
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання повного тексту постанови. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
3. Копії постанови направити сторонам.
Суддя В.П. Тимошенко
Повний текст постанови виготовлений 21.02.2017