Постанова від 20.02.2017 по справі 822/2756/16

Копія

Справа № 822/2756/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Данилюк У.Т. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області до комунального підприємства "Сатанівське" про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся в суд з позовом до комунального підприємства "Сатанівське", в якому просив стягнути кошти за податковим боргом в сумі 125060,87 грн. із банківських рахунків платника податків та за рахунок готівки платника податків - відповідача.

08 лютого 2017 року позивачем було надіслано до суду заяву про уточнення (зменшення) позовних вимог, в якій, враховуючи часткову сплату відповідачем заборгованості та, водночас, збільшення сум нарахованої пені, просить стягнути кошти за податковим боргом в розмірі 116998,14 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що у відповідача склалась заборгованість із сплати податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, по рентній платі за спеціальне використання води, по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, по податку на додану вартість, по орендній платі з юридичних осіб, з надходжень від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях, з частини чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету.

Заборгованість виникла на підставі податкових декларацій, податкових повідомлень-рішень, та нарахованої пені.

Представник позивача надіслав до суду заяву, згідно якої позовні вимоги підтримує та просить розгляд справи провести без його участі.

Представник відповідача подав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, згідно якої при вирішенні спору покладається на думку суду. Також зазначив, що заборгованість виникла внаслідок невідшкодування підприємсту різниці в тарифах (водопостачання та водовідведення), та внаслідок незарахування податковим органом орендної плати за землекористування суборендарем, який сплачував орендну плату за КП "Сатанівське" в Сатанівську селищну раду.

На підставі ч.4 ст.122 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що у відповідача наявний податковий борг в розмірі 116998,14 грн. Такий борг виник на підставі:

1) податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності у сумі 87,17 грн. (пеня), нарахованої на підставі п.п.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України (22.09.2016 в розмірі 67,31 грн. та 29.12.2016 в розмірі 19,86 грн.);

2) податкового зобов'язання по рентній платі за спеціальне використання води в сумі 1015,17 грн., котре виникло на підставі декларації з рентної плати за спеціальне використання води за III квартал 2016 року від 19.10.2016 р. на суму 1094,04 грн.; враховуючи пеню у сумі 201,71 грн. (нарахованої по 29.12.2016 р. включно згідно п.п.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України) та часткову сплату у сумі 280,58 грн.;

3) податкового зобов'язання по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 1092,67 грн., котре було визначене декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за III квартал 2016 року від 19.10.2016 р. на суму 3343,04 грн., враховуючи пеню у сумі 363,50 грн. (нарахованої по 29.12.2016 р. включно згідно п.п.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України) та часткову сплату у сумі 2613,87 грн.;

4) податкового зобов'язання по податку на додану вартість в розмірі 80295,45 грн. згідно декларацій з податку на додану вартість від 19.05.2016 р. (на суму 8844 грн.); від 17.06.2016 р. (на суму 13360 грн.), від 20.07.2016 р. (на суму 9161 грн.), від 19.08.2016 р. (на суму 9470 грн.), від 19.09.2016 р. (на суму 7360 грн.), від 19.10.2016 р. (на суму 9142 грн.), від 18.11.2016 р. (на суму 16730 грн.), податкового повідомлення - рішення № 0001761500 від 24.06.2016 року (на суму 6690.42 грн.), враховуючи пеню у сумі 1219,59 грн. (нарахованої по 19.09.2016 р. включно згідно п.п.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України) та часткову сплату в розмірі 1681,56 грн.;

5) податкового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб в розмірі 21334,92 грн. згідно декларації з плати за землю за 2016 рік від 16.02.2016 р. (за березень-жовтень 2016 р., щомісячно на суму 1905.97 грн.); податкового повідомлення - рішення № 0002311500 від 25.07.2016 року на суму 2511,11 грн., враховуючи пеню у сумі 3576,05 грн. (станом на 23.01.2017 залишок несплаченої пені становив 3925,48 грн., до стягнення заявлено частину пені);

6) податкового зобов'язання з надходжень від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях в розмірі 13170,78 грн. згідно податкової декларації екологічного податку від 25.04.2016 за 1 квартал 2016 року на суму 2987,74 грн.; податкової декларації екологічного податку від 14.07.2016 за 2 квартал 2016 року на суму 4034,79 грн.; податкової декларації екологічного податку від 19.10.2016 за 3 квартал 2016 року на суму 4764.91 грн.; податкового повідомлення- рішення № 0002321500 від 25.07.2016 року на суму 1202.85 грн., враховуючи пеню у сумі 180.49 грн. (нарахованої по 24.06.2016 р. включно згідно п.п.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України);

7) податкового зобов'язання з частини чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету в розмірі 1,98 грн. (пеня), котра була нарахована 17.01.2017 на підставі п.п.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 16.1.4 ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) відповідач зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно з п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Доказів оскарження в судовому чи адміністративному порядку податкових повідомлень-рішень суду не надано та ним не встановлено, тому сума визначеного ними грошового зобов'язання є податковим боргом.

Також, пунктом 54.1 ст.54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Таким чином, визначені відповідачем у податкових деклараціях суми, своєчасно не сплачені, також є податковим боргом.

Згідно з п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (п.п.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України).

Відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;

Відповідно до п.п.129.3.1 п.129.3 ст.129 ПК України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Згідно п.129.4 ст.129 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Період та підстави нарахування пені підтверджуються розрахунками та даними інтегрованих карток платника податку (карток особового рахунку).

Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Позивачем було вручено відповідачу податкову вимогу від 02.08.2013 року за №2-15 (на суму 13514,9 грн.).

Відповідно до п.59.5 ст.59 ПК України у разі, якщо у платника податків, якому надіслано податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

Отже, враховуючи положення норм пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України та п.59.5 ст.59 ПК України, необхідності надсилання позивачу нової податкової вимоги контролюючим органом не було.

Згідно з п. 87.2 ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до п. 95.3-95-4 ст.95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Наявність заборгованості відповідача підтверджується наявними в матеріалах справи копіями податкових декларацій, податкових повідомлень-рішень, розрахунками, картками особового рахунку відповідача.

Стосовно посилання представника позивача на сплату орендної плати в бюджет суборендарем, суд зазначає наступне.

Згідно з пп. 14.1.147, 14.1.72 та п. 288.2 ПК України плата за землю справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Платниками земельного податку є власники земельних ділянок та постійні землекористувачі, а платниками орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності - орендарі таких земельних ділянок.

Отже, у суборендаря відсутній обов'язок сплачувати до бюджету плату за землю, передбачену ПК України.

При цьому, з огляду на закріплення в ПК України положень щодо самостійного виконання платником податків свого податкового обов'язку (п. 36.4 ПК України) та заборони будь-якої уступки грошового зобов'язання або податкового боргу платника податків третім особам (п. 87.7 ПК України), суборендар в жодному разі не вправі сплачувати передбачену розділом ПК України плату за землю від свого імені замість відповідача.

Відповідно до п.п.14.1.182 ПК України помилково сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету від юридичних осіб або фізичних осіб, що не є платниками таких грошових зобов'язань.

Умови повернення помилково сплачених грошових зобов'язань визначені статтею 43 ПК України.

Зокрема, згідно з п. 43.4 ПК України платник податків подає заяву на повернення помилково сплачених грошових зобов'язань довільної форми, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності в платника податків рахунку в банку.

Отже, сплачені суборендарем від свого імені суми податку є помилково сплаченими грошовими зобов'язаннями, котрі можуть бути йому повернуті, та, в подальшому, перераховані комунальному підприємству "Сатанівське" для сплати податку. Зобов'язання ж комунального підприємства "Сатанівське" зі сплати такої суми податку залишаються не виконаними, що призвело до утворення відповідного боргу та нарахування пені.

З врахуванням викладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення податкового боргу в розмірі 116998,14 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 86, 158-163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з комунального підприємства "Сатанівське" податковий борг в сумі 116998 (сто шістнадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто вісім) грн. 14 коп. з розрахункових рахунків такого платника податків, відкритих у банківських установах, та за рахунок готівки, що йому належить.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/У.Т. Данилюк

"Згідно з оригіналом" Суддя У.Т. Данилюк