21 лютого 2017 р. м. ХерсонСправа № 821/294/17
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Войтовича І.І., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить визнати бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії відносно ОСОБА_1; зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015 р., ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і №947 від 18.11.2015 р. "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09.03.2006 р. №268", надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з 01.01.2016 р., а саме про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії позивача.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення), немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Із позовної заяви вбачається, що предметом спору у даній справі є здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1
Пунктом 4 ч.1 ст. 18 КАС України встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Як вбачається зі змісту адміністративного позову, позивач оскаржує бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадання інформації Пенсійному фонду України для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії та просить суд зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надати таку інформацію до Пенсійного фонду України.
Отже, позивач фактично ініціює процедуру перерахунку раніше призначеної пенсії, оскільки, просить направити довідку для перерахунку пенсії до Пенсійного фонду України.
Таким чином, вказаний спір виник з приводу перерахунку пенсійних виплат, що підлягає розгляду місцевим адміністративним судам як адміністративним.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
У зв'язку з тим, що дана справа не підсудна Херсонському окружному адміністративному суду, на підставі п.6 ч.3 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву необхідно повернути позивачу.
Керуючись п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом, що передбачено ч.6 ст. 108 КАС України
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Войтович І.І.