17 лютого 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/171/17
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні до державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача на користь управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні заборгованість з відшкодування витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів з вересня 2015 по грудень 2016 року в сумі 143 293,28 грн.
Позовні вимоги позивач мотивує тим, що відповідно до ст. 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788 (далі - Закон №1788) особам, які мають право одночасно на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за вибором. Так працівникам ДП "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд", які обіймали посади наукових працівників, згідно з розпорядженням управління Пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії як науковим та науково-педагогічним працівникам відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 13.12.1991р. №1977-XII (далі - Закон №1977-XII). Зазначеним законом передбачено, що різниця між сумою призначеної пенсії за цим законом та сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, фінансується за рахунок коштів цих підприємств. Так, згідно розрахунку суми відшкодування за вересень 2015 - грудень 2016 р. відповідач заборгував суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, у розмірі 143 293,28 грн.
Представник позивача надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, відкласти розгляд справи не просив, письмових заперечень на позов не надав.
Про розгляд справи повідомлений ухвалою про відкриття провадження у справі, закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду з інформацією про дату, час та місце розгляду справи, отримання якої відповідачем підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Згідно ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд вважає за можливе здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач зареєстрований як юридична особа, взятий на облік Управлінням Пенсійного фонду України в місті Херсоні та є платником страхових внесків
Позивачем здійснюється стягнення відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону №1977-XII і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів з відповідача за період вересень 2015 року - грудень 2016 року, а тому підлягають застосуванню норми Закону №1977-XII.
Управлінням Пенсійного фонду України в місті Херсоні на адресу відповідача надіслані повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначеної працівникам відповідача відповідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, згідно яких визначено різницю між сумою пенсії, призначеної працівника відповідача як науковим працівникам згідно з Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших нормативно-правових актів, на яку мають право особи та згідно яких відповідач зобов'язаний відшкодувати за період вересень 2015 року - грудень 2016 року витрати Управлінню Пенсійного фонду України в місті Херсоні в розмірі 143293,28 гривень.
Пунктом 8 Порядку передбачено, що у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" від 26 листопада 2015 року №848-VIII, до 01 січня 2017 року різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників не державних підприємств, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Згідно матеріалів справи, науковим працівникам, які працювали у відповідача, було призначено пенсію відповідно до Закону №1977-XII, яким врегульовано пенсійне забезпечення та соціальний захист наукового працівника.
Відповідно до ст. 24 Закону №1977-XII визначено, що пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються у розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до ст. 23 цього Закону та ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).
Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи визначено Порядком від 24 березня 2004 р. №372 (далі - Порядок №372).
Відповідно до п. 2 Порядку, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Згідно з п. 3 Порядку, фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених з законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації.
Згідно з п. 5 Порядку, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону №1977-XII, про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточних роках.
Відповідно до п. 8 Порядку, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
З матеріалів справи слідує, що позивачем визначено у розрахунку суми відшкодування витрати на фінансування різниці у розмірі пенсій стосовно наукових працівників ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17 з вересня 2015 року по грудень 2016 року у розмірі 143 293,28 грн.
Враховуючи, що суму заборгованості на відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону №1977-XII і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 143 293,28 грн. відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачено, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 158, 161-163 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" на користь управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні заборгованість з відшкодування витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів з вересня 2015 по грудень 2016 року в сумі 143 293,28 грн. (сто сорок три тисячі двісті дев'яносто три гривні двадцять вісім копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 10.2.4