Справа № 819/1406/16
16 січня 2017 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Білоус І.О.
при секретарі судового засідання Риндюк В.Т.
за участю представників : позивача Науменко І.В., відповідача- Прокоп"юк О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Зборівські Лани" до Головне управління ДФС в Тернопільській області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Зборівські Лани" (далі - ТОВ "Зборівські Лани", позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Тернопільській області (далі - ГУ ДФС в Тернопільській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 18.10.2016 року № 0004031401, № 0004041401 та № 0004021401.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДФС в Тернопільській області проведено документальну планову виїзну перевірку "Зборівські Лани" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 року по 30.06.2016 року, валютного та іншого законодавства за період з01.01.2015 року по 30.06.2016 року, про що складено акт від 23.09.2016 року № 385/14-01/34038236. На підставі акту перевірки та з урахуванням результатів адміністративного оскарження, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 18.10.2016 року № 0004041401, яким зменшено розмір від'ємного значення з податку на додану вартість (далі - ПДВ) на суму 212 136,00 грн., податкове повідомлення-рішення від 18.10.2016 року № 0004031401, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 239 729,00 грн., та податкове повідомлення-рішення від 18.10.2016 року № 0004021401, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1 164 283,40 грн. Позивач вважає вказані податкові повідомлення-рішення, необґрунтованим та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства.
Представник позивача у судовому засіданні адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях (том 1 а. с. 161-162, 187, том 2 а. с. 2-3), та повідомив, що висновки ГУ ДФС в Тернопільській області про заниження сум ПДВ та завищення від'ємного значення з ПДВ зроблені по господарських операціях з придбання позивачем паливо-мастильних матеріалів (далі - ПММ), товарний характер яких, на думку податкового органу, документально не підтверджений, правочини не спричинили настання реальних наслідків. Однак, факт здійснення в межах господарської діяльності ТОВ "Зборівські Лани" господарських операцій, предметом яких є придбання ПММ у його контрагентів товариства з обмежено відповідальністю "Агро Нованива" (далі - ТОВ "Агро Нованива"), товариства з обмежено відповідальністю "Солярис" (далі - ТОВ "Солярис"), товариства з обмежено відповідальністю "Авантрейд" (далі - ТОВ "Авантрейд"), підтверджується належними первинними документами бухгалтерського обліку, наданими для перевірки. звертає увагу на відсутність у ТОВ "Зборівські Лани" заборгованість по оплаті поставлених ПММ.
Також, представник позивача вказує, що згідно підпункту 209.15.1 пункту 209.5 статті 209 Податкового кодексу України (далі - ПК України) послуги з перевезення сільськогосподарських культур відносяться до виробничих факторів, а відтак, їх оплата ТОВ "Зборівські Лани" відповідно до укладених договорів з суб'єктами господарювання зі спеціального рахунку є правомірною.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав з підстав, наведених у письмових запереченнях (том 1 а. с. 129-136) та зазначив наступне. У перевіряємий період ТОВ "Зборівські Лани" здійснювало придбання нафтопродуктів, які поставлялись контрагентами: ТОВ "Агро Нованива", ТОВ "Солярис", ТОВ "Авантрейд". Однак, проведеною перевіркою не виявлено, а підприємством не надано для перевірки у зв'язку з їх відсутністю акти приймання-передачі за якістю та акти приймання-передачі по кількості, товарно-транспортні накладні (далі - ТТН), довіреності на отримання товарно-матеріальних цінностей (далі - ТМЦ). Крім того, у більшість представлених видаткових накладних відсутні назва посади та прізвище осіб, відповідальних за здійснення господарської операції. У зв'язку з вищенаведеним, зроблено висновок про відсутність факту реального здійснення господарських операцій позивачем та ТОВ "Агро Нованива", ТОВ "Солярис", ТОВ "Авантрейд", які було вчинено без наміру створення правових наслідків, а лише для отримання податкової вигоди.
Серед іншого, перевіркою встановлено, що ТОВ "Зборівські Лани" сплачувались кошти зі спецрахунку ПДВ на оплату послуг з перевезення приватними підприємцями, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування та не є платниками ПДВ. Поряд з цим, згідно приписів ПК України до виробничих факторів не відносяться послуги перевезення автомобільним транспортом, оскільки автомобільний транспорт не є сільськогосподарською технікою.
Як наслідок, позивачем занижено суму ПДВ, що не підлягає сплаті до бюджету і залишається в розпорядження підприємства та спрямовується на спеціальний рахунок всього на суму 479 458,00 грн., завищено від'ємне значення з ПДВ по спеціальній (скороченій) декларації всього на суму 212 136,00 грн., підприємством використалися кошти зі спецрахунку ПДВ не за цільовим призначенням в сумі 1 164 283,40 грн. Вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення податковим органом прийнято правомірно та просив у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд при постановленні рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлено, що позивач ТОВ "Зборівські Лани" 28.08.2008 року зареєстроване як юридична особа Зборівською районною державною адміністрації Тернопільської області відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 № 554850, перебуває на обліку в Бучацькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС в Тернопільській області як платник податків, як сільськогосподарський виробник у перевіряє мий період використовувало загальний та спеціальний режими оподаткування ПДВ. Відповідно до довідки про загальну інформацію щодо ТОВ "Зборівські Лани" та результати його діяльності за період з 01.01.2015 року по 30.06.2016 року основними видами діяльності підприємства, якими займався фактично суб'єкт господарювання, є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур;оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (том 2 а. с. 20-22).
На підставі направлень від 26.08.2016 року № 1628, № 1629, № 1630, № 1631, №1632, №1633 та наказу ГУ ДФС у Тернопільській області від 16.18.2016 року № 792 (том 1 а. с. 9 ), ГУ ДФС у Тернопільській області проведено документальну планову виїзну перевірку TOB "Зборівські Лани" (код ЄДРПОУ 34038236) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 року по 30.06.2016 року, валютного та іншого законодавства за період 01.01.2015 року по 30.06.2016 року, про що складено акт від 23.09.2016 року № 385/14-01/34038236 (том 1 а. с. 11-42).
Листом від 15.09.2016 року № 1449/10/19-00-14-01-13/8435 ГУ ДФС у Тернопільській області в ході проведення документальної позапланової виїзної перевірки ГУ ДФС у Тернопільській області просило надати належні чином завірені копії документів, що підтверджують факти здійснення господарських операцій щодо поставки нафтопродуктів від контрагентів-постачальників до TOB "Зборівські Лани", а саме: договора, ТТН, сертифікати відповідності (якості) товарів, шляхові листи автомобілів, акти виконаних робіт, довіреності на отримання ТМЦ (інші документи, що підтверджують факт виконання господарських операцій) (том 1 а. с. 138). В свою чергу, TOB "Зборівські Лани" разом з листом від 15.09.2016 року № 391 надало належним чином завірені копії документів (том 1 а. с. 139).
В ході проведення перевірки встановлено ряд порушень податкового законодавства, а саме:
- статті 44, пункту 198.5 статті 198 ПК України, внаслідок чого завищено суму податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету всього на суму 3 692,00 грн.;
- статей 22, 44, пункту 185.1 статті 185, пункту 188.1 статті 188, пунктів 198.1, 198.3, 198.6 статті 198, пункту 199.1 статті 199 ПК України, внаслідок чого занижено суму ПДВ, що не підлягає сплаті до бюджету і залишається в розпорядження підприємства та спрямовується на спеціальний рахунок всього на суму 479 458,00 грн.;
- статей 22, 44, пункту 185.1 статті 185, пункту 188.1 статті 188, пунктів 198.1, 198.3, 198.6 статті 198, пункту 199.1 статті 199 ПК України, внаслідок чого завищено від'ємне значення з ПДВ по спеціальній (скороченій) декларації всього на суму 212 136,00 грн.;
- пункту 209.2 статті 209 ПК України та постанову Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року № 11 "Щодо затвердження порядку акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів", внаслідок чого підприємством використалися кошти зі спецрахунку ПДВ не за цільовим призначенням в сумі 1 164 283,40 грн.;
- підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168, підпункту "а" пункту 171.2 статті 171, підпункту "а" пункту 176.2 статті 176, пункту 177.8 статті 177 ПК України, а саме: не нарахування, не утримання та не сплату (не перерахування) у бюджет податку з доходу отриманого фізичними особами-підприємцями, які проводили господарську діяльність та отримували доходи, однак підприємством не пред'явлено копію документу, що підтверджує їх державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності, та внаслідок чого донараховано - 6 199,35 грн. податку на доходи фізичних осіб.
Не погоджуючись з висновками акту перевірки від 23.09.2016 року, TOB "Зборівські Лани" подало заперечення від 07.10.2016 року (том 1 а. с. 43-47). Листом від 13.10.2016 року № 1620/10/19-00-14-01-13/9496 "Про розгляд заперечення" ГУ ДФС у Тернопільській області листом повідомило про прийняття рішення, що висновки викладені у вищезазначеному акті перевірки є обґрунтованими та відповідають вимогам чинного законодавства України (том 1 а. с. 56).
На підставі акту перевірки від 23.09.2016 року, з урахуванням результатів адміністративного оскарження, ГУ ДФС у Тернопільській області 18.10.2016 року прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:
- № 0004041401, яким зменшено розмір від'ємного значення з ПДВ на суму 212 136,00 грн. (том 1 а. с. 48-49);
- № 0004031401, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 239 729,00 грн. (том 1 а. с. 51),
- № 0004021401, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1 164 283,40 грн. (том 1 а. с. 53).
Як свідчать матеріали справи, фактичною підставою для винесення спірних податкових повідомлень-рішень слугував відображений в акті висновок ГУ ДФС у Тернопільській області про порушення позивачем вимог чинного законодавства, детальний перелік яких зазначено в акті перевірки від 23.09.2016 року № 385/14-01/34038236.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість вказаних висновків відповідача і винесених на підставі таких висновків спірних правових актів індивідуальної дії на відповідність вимогам частини третьої статті 2 КАС України, суд виходить з наступного.
Щодо податкового повідомлення-рішення № 0004041401 від 18.10.2016 року, яким зменшено розмір від'ємного значення з ПДВ на суму 212 136,00 грн. та податкового повідомлення-рішення № 0004031401 від 18.10.2016 року, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 239 729,00 грн., суд зазначає наступне.
Підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 181 ПК України (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Відповідно до пункту 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Пунктом 198.2 цієї ж статті визначено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг.
Пунктом 198.3 статті 198 ПК України визначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до пункту 198.6 статті 198 ПК України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункт 201.10 статті 201 ПК України).
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Статтею 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення, господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Таким чином, будь-які документи (у тому числі, договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.
З урахуванням викладеного, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
Податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість має бути підтверджений належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.
Водночас за відсутності факту придбання товарів чи послуг відповідні суми не можуть включатися до складу податкового кредиту з ПДВ навіть за наявності формально складених, але недостовірних документів або сплати грошових коштів. Про необґрунтованість податкової вигоди можуть також свідчити підтверджені доказами доводи податкового органу, зокрема про наявність таких обставин:
- неможливість реального здійснення платником податків зазначених операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для виробництва товарів, виконання робіт або послуг, нездійснення особою, яка значиться виробником товару, підприємницької діяльності;
- відсутність необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності через відсутність управлінського або технічного персоналу, основних коштів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів;
- облік для цілей оподаткування лише тих господарських операцій, які безпосередньо пов'язані з виникненням податкової вигоди, якщо для цього виду діяльності також потрібне здійснення й облік інших господарських операцій;
- здійснення операцій з товаром, що не вироблявся або не міг бути вироблений в обсязі, зазначеному платником податків у документах обліку;
- відсутність первинних документів обліку.
Оцінюючи докази, які є у справі, суд враховує норми частини другої та третьої статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", згідно якої підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують факт здійснення господарської операції. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю й упорядкування оброблених даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні і зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов'язкові реквізити: назва документа; дату і місце складання; назва підприємства, від імені якого складається документ; зміст і обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що мають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
З матеріалів перевірки вбачається, що за період з 01.01.2015 року по 30.06.2016 року TOB "Зборівські Лани" задекларовано ПДВ, що не підлягає сплаті до бюджету і залишаються в його розпорядженні у сумі 3 958 954,00 грн. та залишок від'ємного значення, який включається до складу податкового кредиту наступного звітного періоду у сумі 4 547 298,00 грн. Проте, оскільки контролюючим органом зроблено висновок про відсутність у TOB "Зборівські Лани" об'єктів оподаткування по операціях з придбання ПММ у ТОВ "Агро Нованива", ТОВ "Авантрейд", ТОВ "Соларис", то при аналізі представленого реєстру податкових накладних та даних Єдиного реєстру податкових накладних перевіркою повноти нарахування ПДВ, що залишається у розпорядженні підприємства, встановлено його заниження на суму 479 458,00 грн. та завищення від'ємного значення на суму 212 136,00 грн.
Судом встановлено, що між ТОВ "Агро Нованива" (постачальник) та TOB "Зборівські Лани" (покупець) укладено договір поставки паливо-мастильних матеріалів № 141013/АНН-ЗЛ від 13.10.2014 року (том 1 а. с. 57-61) та, в подальшому, додаткову угоду від 16.02.2015 року (том 1 а. с. 62). Відповідно до підпункту 1.2 умов договору, з урахуванням додаткової угоди від 13.10.2014 року, поставка товару здійснюється окремими партіями. Обсяги, асортимент, ціна, терміни та умов поставки визначаються цим договором та специфікаціями до нього, погодженими сторонами, які є невід'ємною частиною договору.
Так, за участю представників сторін договору поставки паливо-мастильних матеріалів № 141013/АНН-ЗЛ від 13.10.2014 року складено наступні специфікації: № 1 від 25.03.2015 року на поставку дизельного палива Дт-3-К5, сорт F в кількості 9 980 л на загальну суму 187 624,04 грн., № 2 від 28.04.2015 року на поставку дизельного палива Дт-Л-К5, сорт С в кількості 12 960 л на загальну суму 216 432,05 грн., № 3 від 15.05.2015 року на поставку дизельного палива Дт-Л-К5, сорт С в кількості 10 000 л на загальну суму 164 000,04 грн., № 4 від 18.06.2015 року на поставку дизельного палива Дт-Л-К5, сорт С в кількості 15 055 л на загальну суму 247 654,87 грн., № 5 від 08.07.2015 року на поставку дизельного палива Дт-Л-К5, сорт С в кількості 15 055 л на загальну суму 246 902,06 грн., № 6 від 16.07.2015 року на поставку палива дизельного підвищеної якості (Євро), марка С в кількості 15 000 л на загальну суму 240 000,12 грн., № 7 від 24.07.2015 року на поставку дизельного палива Дт-Л-К5, сорт С в кількості 19 550 л на загальну суму 309 867,66 грн., № 8 від 01.08.2015 року на поставку дизельного палива Дт-Л-К5, сорт С в кількості 29 355 л на загальну суму 460 873,74 грн., № 9 від 07.08.2015 року на поставку палива дизельного підвищеної якості (Євро), марка С в кількості 32960 л на загальну суму 501 980,93 грн., № 10 від 09.08.2015 року на поставку палива дизельного підвищеної якості (Євро), марка С в кількості 20 000 л на загальну суму 304 600,08 грн., № 11 від 13.08.2015 року на поставку палива дизельного підвищеної якості (Євро), марка С в кількості 16 765 л на загальну суму 240 577,88 грн., № 12 від 15.08.2015 року на поставку дизельного палива Дт-Л-К5, сорт С в кількості 15 000 л на загальну суму 215 250,12 грн. (том 1 а. с. 63-74).
Відповідно до зазначених специфікацій до договору поставки паливо-мастильних матеріалів № 141013/АНН-ЗЛ від 13.10.2014 року, що є невід'ємною частиною договору, товар постачався на умовах FCA (згідно Інкотермс у редакції 2000 року) за адресою: Львівська область, Золочівський район, село Княже, вулиця Шевченка автомобільним транспортом третіх осіб - приватного підприємця ОСОБА_2, де вантажоодержувачем вказано TOB "Зборівські Лани".
На виконання умов зазначеного договору ТОВ "Агро Нованива" виписані видаткові накладні: № 201 від 26.03.2015 року на дизельне паливо Дт-3-К5, сорт F в кількості 9 980 л на загальну суму 187 624,04 грн., сума ПДВ - 31 270,67 грн., № 674 від 15.05.2015 року на дизельне паливо Дт-Л-К5, сорт С в кількості 10 000 л на загальну суму 164 000,04 грн., сума ПДВ - 27 333,34 грн., № 788 від 18.06.2015 року на дизельне паливо Дт-Л-К5, сорт С в кількості 15 055 л на загальну суму 247 657,87 грн., сума ПДВ - 41 275,81 грн., № 840 від 09.07.2015 року на дизельне паливо Дт-Л-К5, сорт С в кількості 15 055 л на загальну суму 246 902,06 грн., сума ПДВ - 41 150,34 грн., № 855 від 16.07.2015 року на паливо дизельне підвищеної якості (Євро), марка С в кількості 15 000 л на загальну суму 240 000,12 грн., сума ПДВ - 40 000,02 грн., № 873 від 24.07.2015року на дизельне паливо Дт-Л-К5, сорт С в кількості 19 550 л на загальну суму 309 867,66 грн., сума ПДВ - 51 644,61 грн., № 928 від 01.08.2015 року на дизельне паливо Дт-Л-К5, сорт С в кількості 29 355 л на загальну суму 460 873,74 грн., сума ПДВ - 76 812,29 грн., № 990 від 07.08.2015 року на паливо дизельне підвищеної якості (Євро), марка С в кількості 32960 л на загальну суму 501 980,93 грн., сума ПДВ - 83 663,49 грн., № 991 від 09.08.2015 року на паливо дизельне підвищеної якості (Євро), марка С в кількості 20 000 л на загальну суму 304 600,08 грн., сума ПДВ - 50 766,68 грн., № 1074 від 13.08.2015 року на паливо дизельне підвищеної якості (Євро), марка С в кількості 16 765 л на загальну суму 240 577,88 грн., сума ПДВ - 40 096,31 грн., № 1076 від 15.08.2015 року на дизельне паливо Дт-Л-К5, сорт С в кількості 15 000 л на загальну суму 215 250,12 грн., сума ПДВ - 35 875,02 грн., № 1343 від 15.09.2015 року на дизельне паливо Дт-Л-К5, сорт С в кількості 15 785 л на загальну суму 226 514,88 грн., сума ПДВ - 37 752,48 грн., № 1359 від 22.08.2015 року на дизельне паливо Дт-Л-К5, сорт С в кількості 14 550 л на загальну суму 208 792,62 грн., сума ПДВ - 34 798,77 грн., № 1414 від 27.09.2015 року на дизельне паливо Дт-Л-К5, сорт С в кількості 30 785 л на загальну суму 460 236,00 грн., сума ПДВ - 76 706,00 грн., № 1535 від 06.11.2015 року на дизельне паливо Дт-Л-К5, сорт С в кількості 10 000 л на загальну суму 155 000,04 грн., сума ПДВ - 25 833,34 грн. (том 1 а. с. 75-89).
Розрахунки між сторонами проведені у повному обсязі, що підтверджується розрахунковими (платіжними) документами: № 33 від 31.03.2015 року на суму 187 624,04 грн., № 46 від 30.04.2015 року на суму 216 432,05 грн., № 77 від 21.05.2015 року на суму 164 000,04 грн., № 145 від 25.06.2015 року на суму 247 654,87 грн., № 196 від 10.07.2015 року на суму 246 902,06 грн., № 247 від 24.07.2015 року на суму 240 000,12 грн., № 291 від 28.07.2015 року на суму 309 867,66 грн., № 331 від 04.08.2015 року на суму 460 873,74 грн., № 372 від 13.08.2015року на суму 138 000,00 грн., № 374 від 14.08.2015 року на суму 363 980,93 грн., № 375 від 14.08.2015 року на суму 304 600,08 грн., № 439 від 21.08.2015 року на суму 240 577,88 грн., № 1 від 25.08.2015 року на суму 90 000,00 грн., № 2 від 25.08.2015 року на суму 125 250,12 грн., № 44 від 24.09.2015 року на суму 226 514,88 грн., № 45 від 29.09.2015 року на суму 37 711,24 грн., № 524 від 29.09.2015 року на суму 171 081,38 грн., № 574 від 09.10.2015 року на суму 460 236,00 грн., № 709 від 12.11.2015 року на суму 155 000,00 грн. (том 1 а. с. 90-99).
Таким чином, TOB "Зборівські Лани" придбало у ТОВ "Агро Нованива" ПММ в кількості 282 800 л на загальну суму 4 386 307,13 грн., сума ПДВ - 731 051,18 грн.
Між ТОВ "Авантрейд" (постачальник) та TOB "Зборівські Лани" (покупець) було укладено договір поставки нафтопродуктів № 150212-01 від 12.02.2015 року (том 1 а. с. 100-101), договір поставки нафтопродуктів № 02/03/2016-ЗЛ від 01.03.2016 року (том 1 а. с. 104-106) та в подальшому, додаткову угоду № 1 від 02.03.2016 року до договору поставки нафтопродуктів № 02/03/2016-ЗЛ від 01.03.2016 року (том 1 а. с. 108). Згідно з пунктом 2.1 умов договорів, з урахуванням додаткової угоди № 1 від 02.03.2016 року, асортимент, ціна, кількість та вартість партії товару узгоджуються сторонами в кожному випадку окремо при поставці партії товару та визначається у додатках, які є невід'ємною частиною договору. Пунктом 3.2 договорів передбачено, що поставка товару покупцю здійснюється окремими партіями автомобільним транспортом на умовах поставки СРТ - пункт призначення покупця (вказаний у заявці покупця або у відповідному додатку до договору), на підставі заявки покупця, в якій вказується найменування товару та його кількість, підписаних додатків до даного договору. За домовленістю сторін поставка товару може здійснюватися транспортом покупця із складу постачальника на умовах поставки EXW - резервуар нафтобази зберігання, вказаної постачальником, або на умовах СРТ залізничним транспортом.
Так, за участю представників сторін зазначених договорів складено наступні специфікації: від 12.02.2015 року на поставку дизельного палива Дт-3-К5, сорт F в кількості 10 935 л на загальну суму 218 700,05 грн., від 16.03.2016 року на поставку дизельного палива Дт-3-К5, сорт F в кількості 16 120 л на загальну суму 231 322,13 грн., від 25.04.2016 року на поставку дизельного палива Дт-Л-К5, сорт С в кількості 14764 л на загальну суму 216 292,72 грн., від 12.05.2016 року на поставку дизельного палива Дт-Л-К5, сорт F в кількості 15 000 л на загальну суму 230 250,06 грн. (том 1 а. с. 106-107, 109-110).
Відповідно до вказаних специфікацій, що є невід'ємною частиною договорів поставки нафтопродуктів, постачальник зобов'язується поставити та передати у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити у відповідності з умовами, визначеними договором та специфікацією. Нафтопродукти передаються покупцю на умовах СРТ - пункт призначення покупця, за адресою: Львівська область, Золочівський район, село Княже, вулиця Шевченка, будинок 47.
На виконання умов договору поставки нафтопродуктів № 150212-01 від 12.02.2015 року та № 02/03/2016-ЗЛ від 01.03.2016 року, ТОВ "Авантрейд" виписані видаткові накладні: № РН-150212-02 від 12.02.2015 року на дизельне паливо Дт-3-К5, сорт F в кількості 10 935 л на загальну суму 218 700,05 грн., сума ПДВ - 36 450,01 грн., № РН-160317-02 від 17.03.2016 року на дизельне паливо Дт-3-К5, сорт F в кількості 16 120 л на загальну суму 231 322,13 грн., сума ПДВ - 38 553,69 грн., № РН-160426-03 від 26.04.2016 року на дизельне паливо Дт-Л-К5, сорт С в кількості 14 764 л на загальну суму 216 292,72 грн., сума ПДВ - 36 048,79 грн., № РН-160513-02 від 13.05.2016 року на дизельне паливо Дт-Л-К5, сорт С в кількості 15 000 л на загальну суму 230 250,06 грн., сума ПДВ - 38 375,01 грн. (том 1 а. с. 103, 111-113).
Розрахунки між сторонами проведені у повному обсязі, що підтверджується розрахунковими (платіжними) документами: № 1345 від 16.02.2015 року на суму 218 700,05 грн., № 1633 від 01.04.2016 року на суму 231 322,13 грн., № 1985 від 11.05.2016 року на суму 216 292,72 грн., №2078 від 23.05.2016 року на суму 230 250,06 грн. (том 1 а. с. 102, 114-116)
Відтак, TOB "Зборівські Лани" придбало у ТОВ "Авантрейд" ПММ в кількості 56 279 л на загальну суму 896 564,96 грн., сума ПДВ - 149 427,50 грн.
Між ТОВ "Соларис" (постачальник) та TOB "Зборівські Лани" (покупець) було укладено договір поставки нафтопродуктів № 01/03/2016-ЗЛ від 01.03.2016 року (том 1 а. с. 117-119) та в подальшому, додаткову угоду № 1 від 02.03.2016 року (том 1 а. с. 120). Згідно з пунктом 2.1 договору, з урахуванням додаткової угоди № 1 від 02.03.2016 року, асортимент, ціна, кількість та вартість партії товару узгоджуються сторонами в кожному випадку окремо при поставці партії товару та визначається у додатках, які є невід'ємною частиною договору. Пунктом 3.2 договору передбачено, що поставка товару покупцю здійснюється окремими партіями автомобільним транспортом на умовах поставки СРТ - пункт призначення покупця (вказаний у заявці покупця або у відповідному додатку до договору), на підставі заявки покупця, в якій вказується найменування товару та його кількість, підписаних додатків до даного договору. За домовленістю сторін поставка товару може здійснюватися транспортом покупця із складу постачальника на умовах поставки EXW - резервуар нафтобази зберігання, вказаної постачальником, або на умовах СРТ залізничним транспортом.
Так, за участю представників сторін договору поставки нафтопродуктів № 01/03/2016-ЗЛ від 01.03.2016 року складено специфікація від 31.05.2016 року на поставку дизельного палива Дт-Л-К5, сорт С в кількості 23 820 л на загальну суму 371 592,00 грн. (том 1 а. с. 119 зворот).
Відповідно до вказаної специфікації, що є невід'ємною частиною договору поставки нафтопродуктів, постачальник зобов'язується поставити та передати у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити у відповідності з умовами, визначеними договором та специфікацією. Нафтопродукти передаються покупцю на умовах СРТ - пункт призначення покупця, за адресою: Львівська область, Золочівський район, село Княже, вулиця Шевченка, будинок 47.
На виконання умов зазначеного договору ТОВ "Соларис" виписані видаткові накладні: № РН-160412-03 від 12.04.2016 року на дизельне паливо Дт-3-К5, сорт F в кількості 15 785 л на загальну суму 223 357,81 грн., сума ПДВ - 37 226,30 грн., № РН-160601-06 від 01.06.2016 року на дизельне паливо Дт-Л-К5, сорт с в кількості 23 820 л на загальну суму 371 592,00 грн., сума ПДВ - 61 932,00 грн. (том 1 а. с. 121-122).
Розрахунки між сторонами проведені у повному обсязі, що підтверджується розрахунковими (платіжними) документами: № 1754 від 15.04.2016 року на суму 223 357,81 грн., № 2507 від 15.06.2016 року на суму 371 592,00 грн. (том 1 а. с. 123-124).
Отже, TOB "Зборівські Лани" придбало у ТОВ "Соларис" ПММ в кількості 39 603 л на загальну суму 594 949,81 грн., сума ПДВ - 99 158,30 грн.
По даних господарських операціях з ТОВ "Агро Нованива", ТОВ "Авантрейд", ТОВ "Соларис" позивачем включено до складу податкового кредиту податкові накладні від його контрагентів ПДВ на загальну суму 979 636,98 грн.
Серед іншого, позивач листом від 07.12.2016 року зазначив, що в період з 26.03.2015 року по 01.06.2016 року ОСОБА_3 був уповноважений на прийняття ПММ за договорами поставки в тому числі від ТОВ "Агро Нованива", ТОВ "Авантрейд", ТОВ "Соларис". Доручення по отриманню ПММ уповноваженою особою виконано. ПММ TOB "Зборівські Лани" прийнято (том 1 а. с. 187). Факт надходження нафтопродуктів до TOB "Зборівські Лани" від його контрагентів також підтверджується підписом уповноваженої особи в представлених видаткових накладних.
З приводу посилання відповідача на відсутність журналу реєстрації довіреностей, що передбачений Інструкцією про порядок реєстрації виданих, повернутих і використаних довіреностей на одержання цінностей, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 16.05.1996 року № 99, то суд відзначає, що зазначений наказ з 01.01.2015 року втратив чинність відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 30.09.2014 року № 987, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 року за № 1300/26077.
В свою чергу, з матеріалів справи вбачається, що транспортування ПММ TOB "Зборівські Лани" не здійснювало. Факт постачання контрагентами нафтопродуктів, де позивач виступає вантажоодержувачем, підтверджується: ТТН на відпуск нафтопродуктів (нафти), наданими TOB "Агро Нованива", № 2503-12(2) від 25.03.2015 року, № 2804-12960 від 28.04.2015 року, № 1505-10000 від 15.05.2015 року, № 1706-1 (1) від 17.06.2015 року, № 0507-21 (1) від 05.07.2015 року, № 1507-2 (1) від 15.07.2015 року, № 2307-4 (1) від 24.07.2015 року, № 0108-3 від 01.08.2015 року, № 0608-11 від 06.08.2015 року, № 0808-10 (1) від 08.08.2015 року, № 1208-5 (1) від 12.08.2015 року, № 1508-15000 від 15.08.2015 року, № 1509-2 (1) від 15.09.2015 року, № 2109-7 (1) від 21.09.2015 року, № 2609-7 від 26.09.2015 року, № 0511-7 (1) від 05.11.2015 року, (том 1 а. с. 190-205); ТТН на відпуск нафтопродуктів (нафти), наданими TOB "Авантрейд" № 1202-10935 від 12.02.2015 року, № 0903-1-1 від 16.03.2016 року, № 2204-2 від 26.04.2016 року, № 1205-6 від 12.05.2016 року (том 1 а. с. 208-211); ТТН на відпуск нафтопродуктів (нафти), наданими TOB "Соларис" № 0504-2-1 від 11.04.2016 року, № 0106-23820 від 01.06.2016 року (том 1 а. с. 206-207).
Поряд з цим, суд вважає за необхідне зазначити, що якість ПММ, прийнятих позивачем від постачальників, підтверджується у відповідності до вимог договору поставки нафтопродуктів сертифікатом відповідності та паспортом якості, що містяться у матеріалах справи (том 1 а. с. 167-186). З даного приваду позивач зазначав, що TOB "Зборівські Лани" проводило перевірку маси, температури та густину нафтопродукту. За відсутності невідповідностей таких показників, показникам зазначеним у сертифікатах відповідності, паспорті якості та ТТН, між TOB "Зборівські Лани" та постачальниками ПММ окремий документ під назвою "акт приймання-передачі" не складався. Підписання вантажоодержувачем ТТН, в якій зафіксовані показники якості, свідчить про прийняття нафтопродукту одержувачем за такими показниками.
Суд відзначає, що отримані ПММ використовувались у господарській діяльності TOB "Зборівські Лани", рух яких відображений, зокрема, у книзі складського обліку за 2015 рік форми № 40 (том 2 а. с. 6-11). Наявність у позивача виробничих потужностей та трудових ресурсів для здійснення сільськогосподарської діяльності підтверджується даними про рухоме майно підприємства балансової довідки № 466 від 29.01.2016 року та відомостями про трудові ресурси згідно листа № 464 від 27.12.2016 року (том 2 а. с. 4-5). Водночас, інформація про наявність основних засобів, машин та обладнання, транспортних засобів, сільськогосподарської техніки, як і висновок про використання таких основних засобів у сільськогосподарській діяльності платника податку міститься у довідці про загальну інформацію щодо TOB "Зборівські Лани" та результати його діяльності за період з 01.01.2015 року по 30.06.2016 року, що є невід'ємним додатком до акту перевірки від 23.09.2016 року № 385/14-01/34038236 (том 2 а. с. 20-22).
Крім власного майна та матеріальних ресурсів, економічно необхідних для здійснення господарської діяльності, позивач володіє та користується складськими приміщеннями та транспортними засобами на договірних відносинах. Так, 01.01.2014 року між приватним акціонерним товариством "Зборівський райагрохім" (орендодавець) та TOB "Зборівські Лани" (орендар) укладено договір оренди нежитлових приміщень № 1 (том 2 а. с. 16-17). Відповідно до пункту 1.1 умов договору, строк дії якого до 31.12.2016 року, орендодавець передає, а орендар приймає у строкове володіння та користування за плату нежитлові приміщення, а саме: майстерню, площею 1288 кв.м.; тік-піднавіс, площею 1548 кв.м.; гаражі (20 шт.), площею 2000 кв. м., розташовані за адресою село Млинівці, Зборівський район, Тернопільська область, що надалі за текстом поіменовані як "приміщення". Також, 05.03.2015 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Кпяжі Лани" (орендодавець) та TOB "Зборівські Лани" (орендар) укладено договір оренди транспортного засобу (том 2 а. с. 18). На умовах укладеного орендодавець передав, а орендар прийняв на строкове платне володіння і користування транспортний засіб - автомобіль марки КАМАЗ модель 43101, тип паливозаправник, 1990 року випуску, колір - зелений, реєстраційний номер НОМЕР_4, що підтверджується актом приймання-передачі майна (том 2 а. с. 19)
Таким чином, реальність здійснення ТОВ "Зборівські Лани" господарських операцій, предметом яких є придбання ПММ у його контрагентів ТОВ "Агро Нованива", ТОВ "Авантрейд", ТОВ "Соларис" та використання останніх в оподатковуваних операціях, підтверджена дослідженими в судовому засіданні договорами поставки нафтопродуктів, видатковими накладними, довіреностями на отримання ТМЦ, ТТН, сертифікатами відповідності та паспортами якості, представленими позивачем.
Відтак, в судовому засіданні в результаті здобутих та досліджених доказів встановлено, що оскаржене податкове повідомлення-рішення від 18.10.2016 року № 0004041401, яким зменшено розмір від'ємного значення з ПДВ на суму 212 136,00 грн., винесене з порушенням вимог чинного податкового законодавства, необґрунтовано, без врахування усіх обставин, порушує права позивача, а тому суд приходить до переконання про захист порушених прав шляхом визнання податкового повідомлення-рішень протиправними та його скасування.
З урахуванням підпункту 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 ПК України, яким визначено поняття "штрафна санкція (фінансова санкція, штраф)" та статті 123 ПК України, якою встановлено накладення на платника податків штрафу у відповідному розмірі, а також враховуючи встановлені судом обставини та норми податкового законодавства, застосування до ТОВ "Зборівські Лани" штрафних (фінансових) санкцій у сумі 239 729,00 грн. згідно податковим повідомленням-рішенням від 18.10.2016 року № 0004031401 є також неправомірним.
Щодо податкового повідомлення-рішення № 0004021401 від 18.10.2016 року, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1 164 283,40 грн., суд зазначає наступне.
Спеціальний податковий режим - це система заходів, що визначає особливий порядок оподаткування окремих категорій господарюючих суб'єктів (пункт 11.2 статті 11 ПК України).
Відповідно до пункту 11.3 статті 11 ПК України спеціальний податковий режим може передбачати особливий порядок визначення елементів податку та збору, звільнення від сплати окремих податків та зборів.
Приписами статті 209 ПК України передбачений спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства.
Згідно пункту 209.1 ПК України резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
Відповідно до пункту 209.2 статті 209 ПК України згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Підпунктом 209.15.1 пункту 209.15 статті 209 ПК України визначено, виробничі фактори, за рахунок яких сформовано податковий кредит:
а) товари/послуги, які придбаваються сільськогосподарським підприємством для їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції, а також основні фонди, які придбаваються (споруджуються) з метою їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції.
У разі якщо товари/послуги, основні фонди, виготовлені та/або придбані, використовуються сільськогосподарським підприємством частково для виготовлення сільськогосподарських товарів (послуг), а частково для інших товарів/послуг, то сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту розподіляється виходячи з питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості усіх товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів;
У разі зміни напряму використання товарів/робіт, основних фондів платник податку проводить коригування податкового кредиту виходячи з вартості придбання товарів/послуг, балансової (залишкової) вартості основних фондів, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснено зміну напряму використання.
б) послуги, супутні постачанню сільськогосподарського товару, який вирощується, відгодовується, виловлюється або збирається (заготовлюється) безпосередньо платником податку:
сіяння та саджання рослин, збирання врожаю, його брикетування чи складування, проведення інших польових робіт, включаючи внесення добрив та засобів захисту рослин;
пакування та підготовка до продажу, у тому числі сушіння, очищення, розмелювання, дезінфекція та силосування сільськогосподарської продукції (01.41.0 КВЕД);
зберігання сільськогосподарської продукції;
вирощування, розведення, відгодівля та забій свійських сільськогосподарських тварин, застосування засобів захисту тварин, проведення протиепізоотичних заходів;
отримання послуг з використання сільськогосподарської техніки, крім отримання її у фінансову оренду (лізинг);
отримання послуг, супутніх веденню сільськогосподарської діяльності, а саме з питань оподаткування, бухгалтерської звітності та обліку, організації внутрішнього виробничого управління (74.14.0 КВЕД);
знищення бур'яну та шкідливих комах, оброблення посівів і сільськогосподарських площ засобами захисту рослин, а також використання засобів захисту тварин;
експлуатація меліоративних зрошувальних та осушувальних систем для посівних площ і сільськогосподарських угідь;
розділ м'яса для товарної кондиції.
Механізм акумулювання сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, що не підлягають сплаті до бюджету і нараховуються сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства і рибальства (далі - сільськогосподарські підприємства) на вартість поставлених ними сільськогосподарських товарів (послуг) визначено Порядком акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року № 11 (далі - Порядок № 11).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 11 сума податку на додану вартість, що акумулюється на спеціальному рахунку, не підлягає вилученню до державного бюджету і використовується сільськогосподарським підприємством відповідно до пункту 209.2 статті 209 Кодексу, а починаючи з 1 січня 2018 р. перераховується на поточний рахунок сільськогосподарського підприємства.
У разі нецільового використання суми податку на додану вартість сільськогосподарське підприємство несе відповідальність відповідно до законодавства.
З матеріалів справи вбачається, і це не оспорюється сторонами, що ТОВ "Зборівські Лани" у перевіряємому періоді використовувало загальний та спеціальний режими оподаткування ПДВ.
Так, згідно представлених до перевірки платіжних документів перевіркою встановлено, що ТОВ "Зборівські Лани" здійснювало сплату на спецрахунок ПДВ з призначенням платежу "Поповнення рахунку системи електронного адміністрування с/г ПДВ", що свідчить про прямий зв'язок даних коштів з ПДВ.
В ході проведення перевірки на підставі платіжних доручень, банківських виписок, регістрів бухгалтерського обліку встановлено, що підприємством сплачувалися кошти зі спецрахунку ПДВ на оплату послуг з перевезення приватними підприємцями, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування та не є платниками ПДВ всього в сумі 1 164 283,40 грн.
Суд відзначає, що в наданих поясненнях у судових засіданнях та матеріалах адміністративної справи позивач не заперечує факт оплати підприємством коштів зі спецрахунку ПДВ на рахунки не платників ПДВ.
Водночас, щодо наявності при цьому у TOB "Зборівські лани" заборгованості за виробничі фактори відповідно до підпункту 209.15.1 пункту 209.15 статті 209 ПК України перед контрагентами-постачальниками, які є платниками ПДВ, відповідно за рахунок чого сформовано податковий кредит по ПДВ, на якій наголошує відповідач у акті перевірки від 23.09.2016 року позивач, посилаючись на лист Державної фіскальної служби України від 12.01.2016 року № 354/6/99-99-19-03-02-15 (том 2 а. с. 43) зазначає, що ПК України не регламентує черговість перерахування сільськогосподарськими підприємствами постачальникам коштів із спеціальних рахунків за поставлені ними товари/послуги, що придбавались такими сільськогосподарськими підприємствами для здійснення господарської діяльності.
Однак, суд не бере до увага як доказ правомірності дій позивача, наданий ним лист Державної фіскальної служби України від 14.12.2015 року № 26565/6/99-99-19-03-02-15 (том 2 а. с. 44) із змісту якого слідує, що спрямування коштів сільськогосподарськими товаровиробниками зі спеціального рахунку на виплату заробітної плати адміністративному персоналу, який не задіяний у виробництві сільськогосподарських товарів/послуг, та оплату комунальних послуг невиробничих приміщень не вважається цільовим використанням акумульованих коштів.
Суд вважає за необхідне зазначити, що підпунктом 209.15.1 пункту 209.15 статті 209 ПК України визначено вичерпний перелік виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит. Із зазначеної законодавчої норми чітко слідує, що до виробничих факторів не відносяться послуги перевезення автомобільним транспортом, оскільки автомобільний транспорт не є сільськогосподарською технікою.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що TOB "Зборівські лани" порушено пункт 209.2 статті 209 ПК України та постанову Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року № 11 "Щодо затвердження порядку акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів", внаслідок чого підприємством використалися кошти зі спецрахунку ПДВ в сумі 1 164 283,40 грн. не за цільовим призначенням (не на виробничі фактори згідно підпунктом 209.15.1 пункту 209.15 статті 209 ПК України).
Таким чином, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позовна вимога щодо визнання протиправним та скасування податкового-повідомлення-рішення № 0004021401 від 18.10.2016 року, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1 164 283,40 грн., до задоволення не підлягає.
Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач ГУ ДФС у Тернопільській області довело правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень частково, про що описано вище. Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи та зазначених вище положень чинного законодавства, позовні вимоги підлягають до задоволення частково. Приймаючи рішення у даній справі, суд виходить із повноважень, визначених частиною другою статті 162 КАС України, де передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про скасування рішення, попередньо визнавши його протиправним.
Відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено (частина третя статті 94 КАС України).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 22 540,19 грн.
З огляду на те, що позовні вимоги ТОВ "Зборівські Лани", який не є суб'єктом владних повноважень, задоволено частково, то до відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Тернопільській області підлягає сума судового збору у розмір 3 595,90 грн.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Скасувати податкові повідомлення-рішення від 18.10.2016 р. № 0004031401 та № 0004041401.
3. В решті позовних вимог відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Тернопільській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Зборівські Лани" 3 595,9 (три тисячі п'ятсот дев'яносто п'ять грн.) сплаченого судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
В повному обсязі постанова складена 23.01.2017 р.
Головуючий суддя Білоус І.О.
копія вірна
Суддя Білоус І.О.