Справа № 815/739/17
22 лютого 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду - Потоцька Н.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Адміністративний процес ініціюється через подання адміністративного позову. Адміністративний позов, згідно з пунктом 6 коментованої статті, є зверненням до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно - правових відносинах. Тільки адміністративний позов, поданий відповідно до правил адміністративного судочинства, може бути підставою для відкриття провадження у адміністративній справі.
У відповідності до ч. 3 ст.106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.
У відповідності до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно приписів ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою встановлено ставку судового збору 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідні процесуальні дії за які передбачено сплату судового збору, суди здійснюють тільки після пред'явлення платником платіжного документа про сплату належної суми судового збору з підтвердженнями зарахування суми судового збору на казначейський рахунок згідно виписки з казначейського рахунку.
Крім того, суддя звертаю увагу, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя № R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.
Європейський суд з прав людини у справах «Толстой та Милославський проти Сполученого Королівства»(Tolstoy and Miloslavsky v. the United Kingdom) від 13 липня 1995 року, "Ейрі проти Ірландії" (Airey v. Ireland) від 28 жовтня 1998 року та «Креуз проти Польщі» (Kreuz v. Poland) від 19 червня 2001 року зазначив, що він ніколи не виключав можливості того, що інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовувати накладення фінансових обмежень на доступ особи до суду; що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод про виконання зобов'язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає просто відсутність втручання, але й може вимагати вчинення позитивних дій у різноманітних формах з боку держави; не означає воно й беззастережного права на отримання безкоштовної правової допомоги з боку держави у цивільних спорах і так само це положення не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах. Тобто, вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Позивач не надав до суду платіжне доручення у встановленому приписами Закону України «Про судовий збір» порядку.
Ухвала про залишення адміністративного позову без руху, доставлена на адресу позивача та вручена за довіреністю 13.02.2017 року.
21.02.2017 р. на адресу суду надійшло клопотання про продовження терміну виконання ухвали від 08.02.2017 р., яке мотивоване тим, що
Листами від 03.02.2017 № 1024/04/15-17 та від 16.01.2017 № 256/04/15-17 Укртрансбезпекою направлено до Міністерства фінансів та Міністерства інфраструктури кошторис, план асигнувань загального фонду державного бюджету (за винятком надання кредитів з державного бюджету) та паспорт бюджетної програми на 2017 рік відповідно.
Зазначаємо, що станом на 16.02.2017 Міністерством фінансів України поки що не затверджено паспорт бюджетної програми та не погоджено кошторис та план асигнування загального фонду державного бюджету (за винятком надання кредитів з державного бюджету) на 2017 рік за бюджетною програмою 3109010 «Здійснення державного контроль з питань безпеки на транспорті».
Зважаючи на викладене, повідомляємо, що на сьогодні Укртрансбезпекою не можливо здійснити оплату судових зборів через відсутність зазначених вище документів.
Суддя дослідивши мотиви поданого клопотання не вбачає підстав для його задоволення.
По перше: сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого статтею 55 Конституції України.
По друге: відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення скаржника від законодавчо встановленого обов'язку зі сплати судового збору, тоді як за явності належних доказів може розглядатися судом, як підстава для розгляду питання про відстрочення сплати судового збору. .
По третє: приписами ст. 107 КАС України встановлено, що питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом трьох днів з дня надходження позовної заяви до адміністративного суду або закінчення строку, встановленого для усунення недоліків позовної заяви, у разі залишення позовної заяви без руху.
Суддя не приймає доводи представника позивача щодо неможливості сплати судового збору, у зв'язку із відсутністю коштів, оскільки під час вирішення питання про відкриття провадження по справі, суддя зокрема, повинен перевірити виконання визначеного законом порядку сплати судового збору (ч. 3 ст. 106 КАС України).
В свою чергу, суд звертає увагу, що він не наділений повноваженнями щодо надання оцінки процедурі, яка передую отриманню можливості (у тому числі порядку отримання коштів із державного бюджету на сплату судового збору), оскільки законодавчо визначені органи до компетенції яких, віднесені ці питання.
Адміністративні суди зобов'язані забезпечити доступ до суду з неухильним дотриманням вимог, зокрема, Закону України «Про судовий збір», однак вказаний закон не передбачає пільг та переваг для органів Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки).
Згідно приписів п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо: позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Керуючись п.1 ч. 3 ст. 108, 160 КАС України суддя, -
В задоволенні клопотання представника позивача відмовити.
Адміністративний позов Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом - повернути позивачеві.
Копію ухвали разом із заявою та всіма додатками до неї надіслати позивачеві негайно.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання ухвали апеляційної скарги.
Суддя Потоцька Н.В.