21 лютого 2017 р. Справа №818/183/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Гелети С.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про скасування постанови,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області (далі - відповідач, управління ДВС), в якому просить скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про відкриття виконавчого провадження від 20.01.2017 року ВП № 53256960.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірною постановою відкрито виконавче провадження про примусове виконання виконавчого листа, виданого Сумським окружним адміністративним судом про стягнення з Недригайлівського об'єднаного управління ПФУ судового збору в розмірі 1378,00 грн. Позивач не погоджується із такими діями відповідача, оскільки Законом України "Про виконавче провадження" передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Таким чином, на думку позивача, державний виконавець не має повноважень на виконання рішень про стягнення коштів з державного органу. Також позивач вважає, що рішення суду про стягнення коштів з Недригайлівського об'єднаного управління ПФУ повинно виконуватись відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", оскільки у нього відсутня окрема бюджетна програма для забезпечення виконання рішень суду, а кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України і їх використання на цілі, не передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" забороняється.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, до суду надіслав заяву, в якій справу просив розглядати без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, до суду надіслав письмові заперечення в яких зазначив, що 19.01.2017 року на адресу відділу надійшов виконавчий лист, виданий Сумським окружним адміністративним судом про стягнення з позивача судового збору в сумі 1378,00 грн. 20.01.2017 року державним виконавцем прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження за даним виконавчим документом. Відповідно до ч. 3 ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України виконавчий лист про стягнення судового збору надсилається судом до органу державної виконавчої служби, тому, на думку відповідача, спірне рішення відповідає вимогам закону.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження). Враховуючи неприбуття в судове засідання представників сторін, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що 06.01.2017 року Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про стягнення з Недригайлівського об'єднаного управління ПФУ судового збору в розмірі 1378,00 грн. (а.с.28).
Даний виконавчий лист направлено на адресу відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області та отримано відповідачем 19.01.2017 року (а.с.27).
На підставі вказаного виконавчого документа старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 53256960 від 20.01.2017 року (а.с.8).
Позивач не погоджується із такими діями державного виконавця, оскільки на його думку рішення про стягнення коштів з державного органу повинні виконуватись органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України виконавчий лист про стягнення судового збору надсилається судом до органу державної виконавчої служби. Спеціальним законом, що регламентує порядок примусового виконання рішень судів та інших органів є Закон України "Про виконавче провадження".
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
В даному випадку боржником за виконавчим листом від 06.01.2017 року є Недригайлівське об'єднане управління ПФУ.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2 затверджено Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління. Відповідно до пунктів 1, 12 Положення управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України. Управління Фонду є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Згідно з п. 3 Положення основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом.
Таким чином Недригайлівське об'єднане управління ПФУ є державним органом, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та здійснює інші повноваження.
З урахуванням ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з позивача повинно виконуватись органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові від 29.09.2016 року № 13 "Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з виконанням рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган або державна установа, підприємство, організація" зазначив, що Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" на Державну казначейську службу України покладено обов'язок виконання рішень суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган, державне підприємство, установа, організація, у тому числі й органи Пенсійного фонду України.
Такий обов'язок органів Державної казначейської служби України є безумовним, отже, не залежить від наявності в органах казначейства відкритих рахунків Пенсійного фонду України.
Оскільки Законами України "Про виконавче провадження" та "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" передбачено, що рішення суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється органами казначейського обслуговування бюджетних коштів, то виконання виконавчого листа, виданого 06.01.2017 року Сумським окружним адміністративним судом не належить до повноважень органів державної виконавчої служби.
Судом визнається безпідставним посилання відповідача на ч. 3 ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України, як правомірність відкриття виконавчого провадження, оскільки дана норма врегульовує питання щодо направлення судом виконавчого листа про стягнення судового збору. Процедура відкриття та виконання судового рішення щодо стягнення судового збору визначені виключно Законами України "Про виконавче провадження" та "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", яке не надає право державному виконавцю вчиняти дії щодо стягнення з державного органу судового збору.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги Недригайлівського об'єднаного управління ПФУ щодо скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 20.01.2017 року ВП № 53256960 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,
Адміністративний позов Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про скасування постанови - задовольнити.
Скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про відкриття виконавчого провадження від 20.01.2017 року ВП № 53256960.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.М. Гелета