Постанова від 06.02.2017 по справі 810/3776/16

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2017 року Справа № 810/3776/16

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий - суддя Волков А.С.,

фіксування судового засідання технічними засобами та ведення журналу забезпечував секретар судового засідання Грещук О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "БОРИСПІЛЬВОДОКАНАЛ" до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "БОРИСПІЛЬВОДОКАНАЛ" звернулось до суду з позовом до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.06.2016 № 0011371510, згідно з яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) на загальну суму 144693,85 грн.

В основу визначення грошового зобов'язання на підставі вказаного податкового повідомлення-рішення покладено висновки посадових осіб податкового органу про порушення позивачам граничних термінів реєстрації податкових накладних за жовтень 2015 року - березень 2016 року, які підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не зареєстрував податкові накладні у встановлений законом строк через те, що в нього не вистачало коштів (реєстраційної суми) на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, адже на рахунок не були своєчасно зараховані кошти Державного бюджету України з погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з водопостачання. Позивач стверджував, що в нього відсутня вина у вчиненні правопорушення, тому рішення про застування до нього фінансових санкцій є незаконним.

Відповідач позову не визнав, в обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що податкове повідомлення-рішення є законним і обґрунтованим, підстави для його скасування відсутні.

Заслухавши представників сторін, дослідивши представлені сторонами документи та інші зібрані по справі матеріали, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню не підлягає з таких підстав.

Комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "БОРИСПІЛЬВОДОКАНАЛ" є юридичною особою, що зареєстрована 23.11.2001 (запис про державну реєстрацію в ЄДР від 11.08.2006 № 13541200000001149), основним видом діяльності за КВЕД є - очищення та постачання води. Як платник податків позивач перебуває на податковому обліку у Броварській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Київській області.

У червні 2016 року посадовими особами Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області проведено камеральну перевірку з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок про зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної (акт від 02.06.2016 № 79/10-04-15-20/20578712).

За результатами перевірки посадові особи контролюючого органу встановили, що позивач порушив вимоги пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, що виявилось у реєстрації податкових накладних, наданих покупцям-платникам податку на додану вартість, в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням визначених законом граничних термінів.

За результатами перевірки Бориспільська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області прийняла податкове повідомлення-рішення від 03.06.2016 № 0011371510, згідно з яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) на загальну суму 144693,85 грн.

Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його до вищестоящих податкових органів в адміністративному порядку, однак за результатом розгляду скарг податкове повідомлення-рішення було залишено без змін, а скарги без задоволення.

У подальшому позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд під час судового розгляду встановив наступне.

Під час судового розгляду представник позивача пояснив, що позивач у періоді, що перевірявся, видавав покупцям податкові накладні з податку на додану вартість, але здійснював їх реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних у визначений законом строк, оскільки не мав такої можливості - на рахунку підприємства в системі електронного адміністрування податку на додану вартість було недостатньо коштів реєстраційної суми для здійснення реєстрації.

З акта перевірки від 02.06.2016 № 79/10-04-15-20/20578712 вбачається, що жовтня 2055 по березень 2016 року позивач порушив визначені законом терміни реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від одного до ста сорока семи днів.

Як з'ясував суд, з метою поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість позивач на підставі договору про організацію взаєморозрахунків від 15.12.2015 № 53/375 одержав з державного бюджету субвенцію у сумі 999045,91 грн., згідно із, на погашення заборгованості з податку на додану вартість, що підтверджується платіжним дорученням від 23.12.2015 № 2010.

Позивач звертався до Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, Головного управління ДФС у Київській області та Міністерства фінансів України з листами від 31.12.2015 №1-08/605, від 14.01.2016 №1-08/10 та від 19.01.2016 №1-08/19, в яких просив вжити заходи для поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість на суму коштів, перерахованих згідно з платіжним дорученням від 23.12.2015 № 2010, однак вказані кошти не були зараховані на рахунок позивача.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з вимогами пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Приписами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла у момент виникнення правовідносин) визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 цього Кодексу.

Положеннями пункту 2001.3 статті 200 Податкового кодексу України (у редакції, передбачено, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою:

SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах - SНаклВид - SВідшкод - SПеревищ,

де:

SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;

SПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунка в системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, відкритого для перерахування коштів на його спеціальний рахунок, відкритий в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів;

SНаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

SВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок;

SПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Показники формули, визначеної цим пунктом, обраховуються з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку показників SНаклОтр та SНаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників SНаклОтр, SНаклВид та SМитн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.

Згідно з підпунктом "в" пункту 2001.4 статті 200 Податкового кодексу України на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України.

В силу положень абзацу тринадцятого пункту 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України якщо сума, визначена відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Відповідно до статті 1201 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла на момент вчинення правовідносин) порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків визначений Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 (далі - Порядок).

Відповідно до підпункту 1 пункту 22 Порядку у разі недостатності коштів на електронному рахунку платника податку для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань платник податку у строки, встановлені Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує на електронний рахунок необхідні кошти з власного поточного рахунка.

У справі, що розглядалась суд встановив, що позивач видав покупцям-платникам податку на додану вартість податкові накладні, але не зареєстрував їх у встановлений законом строк в Єдиному реєстрі податкових накладних, посилаючись на відсутність коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У випадку недостатності коштів (реєстраційної суми) на електронному рахунку для виконання вимог закону щодо реєстрації податкових накладних чинне законодавство передбачає механізм поповнення рахунку, яким позивач не скористався.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 03.06.2016 № 0011371510 є законним та обґрунтованим, а позов таким, що задоволенню не підлягає.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні адміністративного позову, - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Волков А.С.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 13 лютого 2017 р.