Постанова від 28.12.2016 по справі 367/5305/16-а

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2016 року 367/5305/16-а

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства ІНЖЕНЕРНО-БУДІВЕЛЬНИЙ ЦЕНТР «СПОРУДА» до Управління Держгеокадастру у м. Ірпені Київської області, Заступника начальника управління Держгеокадастру у м. Ірпені Київської області Абрамчука Дмитра Валентиновича, треті особи: Ірпінська міська рада Київської області, Головне управління Держгеокадастру у Київській області, ДП «Центр державного земельного кадастру», Київська обласна філія ДП «Центр державного земельного кадастру», Ірпінський міськрайонний виробничий відділ ДП «Центр державного земельного кадастру» про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Приватне підприємство ІНЖЕНЕРНО-БУДІВЕЛЬНИЙ ЦЕНТР «СПОРУДА» з позовом, в якому просить:

визнати протиправними дії Управління Держгеокадастру у м. Ірпені Київської області та заступника начальника управління Держгеокадастру у м. Ірпені Київської області Абрамчука Дмитра Валентиновича, які виразилися у ненаданні йому через Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Ірпінської міської ради на його заяву від 16.06.2016 року витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 3210900000:01:174:0108, площею 3, 0000 га. за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Княгині Ольги, 1;

визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо несвоєчасного розгляду та видачі відмови у задоволенні його заяви від 16.06.2016 року;

зобов'язати відповідача протягом трьох днів з моменту набрання рішенням законної сили видати через Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Ірпінської міської ради видати ПП ІНЖЕНЕРНО-БУДІВЕЛЬНИЙ ЦЕНТР «СПОРУДА» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 3210900000:01:174:0108, площею 3, 0000 га. за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Княгині Ольги, 1.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним було подано всі необхідні документи для отримання витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки,але відповідачами протиправно відмовлено йому в отриманні даного витягу з посиланням на те, що подані документи не відповідають вимогам, встановленим законом.

Представник позивача звернувся до суду з письмовим клопотанням, яким підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити та розглядати справу за його відсутності.

Представник відповідача Управління Держгеокадастру у м. Ірпені Київської області проти позову заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях, у його задоволенні просив відмовити.

Відповідач Абрамчук Д.В. та представники третіх осіб до суду не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про можливість задоволення заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивачем 16.06.2016 року подано заступнику управління Держгеокадастру у м. Ірпені Київської області Абрамчуку Д.В. заяву, в якій він просить видати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 3210900000:01:174:0108, площею 3, 0000 га. за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Княгині Ольги, 1.

До даної заяви позивачем додано: копію рішення Ірпінської міської ради від 13.09.2007 року № 834-25-V «Про надання дозволу МП «Споруда» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду в м. Ірпінь, мікрорайон «Стоянка», копію договору оренди землі від 04.06.2008 року з відміткою про його реєстрацію в Ірпінському міському відділі № 2 Київської РФ Центру ДЗК, копію акту прийому-передачі земельної ділянки від 04.06.2008, копію кадастрового плану земельної ділянки 3210900000:01:174:0108, копію Плану землекористування та Схему розміщення цієї земельної ділянки, копію рішення Ірпінської міської ради київської області від 20.12.2013 № 3728-50- VІ, копію угоди про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 04.06.2008 № 040834000044, копію витягу від 23.03.2015 № 03-08/480 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, копію Статуту ПП ІБЦ «Споруда», копію свідоцтва про реєстрацію ПП ІБЦ «Споруда», копію відомостей з ЄДР юридичних та фізичних осіб-підприємсців, копію рішення власника ПП ІБЦ «Споруда» від 18.05.2016, копію наказу ПП ІБЦ «Споруда» від 19.05.2016 № 09-06/1/2016 про призначення директора ОСОБА_3, копію паспорта та ідентифікаційного коду директора ПП ІБЦ «Споруда» ОСОБА_3

Листом від 16.06.2016 року № 03-08/851 Управління Держгеокадастру у м. Ірпені Київської області повідомило позивача, що його заяву від 16.06.2016 року розглянуто та відповідно до ЗУ «Про Державний земельний кадастр», Порядку ведення Державного земельного кадастру відмовило у наданні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, оскільки подані документи не відповідають вимогам, встановленим законом.

Зазначений лист позивачем отримано 29.06.2016 року.

Позивач, не погоджуючись з даним листом, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Як слідує з матеріалів справи рішенням Ірпінської міської ради від 13.09.2007 № 834-25V «Про надання дозволу МП «Споруда» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду в м. Ірпінь мікрорайон «Стоянка», вирішила:

- погодити малому підприємству «Споруда» місце розташування земельної ділянки площею 3,0 га для будівництва котеджного комплексу та організації зони відпочинку в м. Ірпінь, мікрорайон «Стоянка».

- надати дозвіл малому підприємству «Споруда» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 3,0 га в м. Ірпінь, мікрорайон «Стоянка» для будівництва котеджного комплексу та організації зони відпочинку.

Після виконання даного рішення Ірпінської міської ради між між Орендодацем - Ірпінською міською радою Київської області та Орендарем - ПП ІБЦ «СПОРУДА» укладено договір оренди землі від 04.06.2008 р.

Згідно ст. ст. 1 - 8 Договору від 04.06.2008, згідно з рішенням Ірпінської міської ради Київської області від 22.04.2008№ 1568-45-V сорок п'ятої сесії п'ятого скликання та на підставі акту прийому-передачі земельної ділянки від 04.06.2008 p., Орендодавцем - Ірпінською міською радою передано Орендарю - ПП ІБЦ «СПОРУДА» в оренду земельну ділянку площею 3,0000 га на строк 5 років з наданням заявнику переважного права на продовження дії цього Договору на новий строк (пролонгацію).

Відповідно до ст. ст. 14, 15 Договору від 04.06.2008 земельна ділянка передана в оренду заявнику згідно з наступними умовами та відповідно до цільового призначення цієї земельної ділянки: для будівництва котеджного комплексу та організації зони відпочинку.

Договір від 04.06.2008 зареєстровано в Ірпінському міському відділі № 2 Київської РФ Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 04.06.2008 № 040834000044.

Відповідно до складеного та зареєстрованого проекту землеустрою на виконання вказаного рішення Ірпінської міської ради Київської області, кадастровий номер орендованої земельної ділянки- 3210900000:01:174:0108 (опис меж: від А до Б Ірпінська міська рада; від Б до В землі міської ради проїзд; від В до Г ОСОБА_4; від Г до Д землі тимчасового користування гр. ОСОБА_5; від Д до Е ОСОБА_6 в оренду; від Е до Ж приватна садиба; від Ж до 3 ОСОБА_7; від 3 до И землі міськради проїзд; від И до К ОСОБА_8; від К до Л ОСОБА_9, ОСОБА_10; від Л до М землі міської ради проїзд; від М до А землі міської ради вул. О.Кошового).

Зазначені у описі межи земельної ділянки, орендованої позивачем, відповідають Плану землекористування та Схемі розміщення цієї земельної ділянки в системі міста масштаб 1: 5000, що затверджені Відділом земельних ресурсів в м. Ірпені.

Згідно з рішенням п'ятдесятої сесії шостого скликання Ірпінської міської ради Київської області «Про продовження терміну оренди земельної ділянки ПП ІБЦ «Споруда» в м. Ірпінь, мікрорайон «Стоянка» від 20.12.2013 № 3728-50-VI, міська рада вирішила:

продовжити приватному підприємству інженерно-будівельний центр «Споруда» термін оренди земельної ділянки площею 3,0000 га в м. Ірпінь, мікрорайон «Стоянка» для будівництва житлового комплексу та організації зони відпочинку до 04.06.2023 р.

Угодою про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки № 040834000044 від 04.06.2008, яка зареєстрована у Відділі земельних ресурсів Ірпінської міської ради, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.04.2014 р. за № 040834000044/131, внесено зміни, у тому числі і до п. 8 розділу «строк дії договору оренди» Договору оренди від 04.06.2018, а саме п.8 Договору викласти в такій редакції:

«Строк дії договору оренди продовжити з 04.06.2013 до 04.06.2023 року».

У судовому засіданні представник відповідача Управління Держгеокадастру у м. Ірпені зазначив, що позивачу було відмовлено у видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку зазначеної земельної ділянки, оскільки дія Договору від 04.06.2008 року закінчилася 04.06.2013 року, при цьому Угоду про внесення змін до Договору, оскільки вона не зареєстрована у встановленому законом порядку, вважає недійсною, а тому додані до заяви документи не дають підстав вважати позивача землевласником або землекористувачем даної земельної ділянки на даний час.

Також, представниками Управління Держгеокадастру у м. Ірпені та ГУ Держгеокадастру у Київській області було зазначено, що оскільки спірна земельна ділянка знаходиться за межами м. Ірпеня та віднесена до сільськогосподарських угідь, то з 2013 року розпоряджатися нею має право Держземагенство України.

Суд не може погодитися з даними твердженнями відповідачів та третьої особи ГУ Держгеокадастру у Київській обалсті, оскільки Договір від 04.06.2008 зареєстрований в Ірпінському міському відділі № 2 Київської РФ Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 04.06.2008 № 040834000044.

Також відповідно до Договору від 04.06.2008 року та технічної документації землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку, цільове призначення земельної ділянки зазначено для будівництва котеджного комплексу та організації зони відпочинку.

Суд звертає увагу, що при складанні технічної документації землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку Головним управлінням земельних ресурсів у Київській області було надано висновок державної експертизи землевпорядної документації від 18.12.2007 року, в якому зазначено, що земельна ділянка відноситься до земель комерційного призначення. Також зазначено, що проект землеустрою погоджений з Ірпінським міським відділом земельних ресурсів.

Крім цього, як слідує з викопіювання індексно-кадастрової карти кадастровий номер м. Ірпеня - НОМЕР_1. У свою чергу кадастровий номер спірної земельної ділянки 3210900000:01:174:0108. Отже з аналізу кадастрового номеру слідує, що спірна земельна ділянка знаходиться в межах м. Ірпеня. Також суд зазначає, що спірній земельній ділянці присвоєно адресу: м. Ірпінь, вул. Княгині Ольги, 1, що унеможливлює її розташування поза межами населеного пункту.

У судовому засіданні представником Ірпінської міської ради також підтверджено, що дана земельна ділянка знаходиться в межах м. Ірпеня.

Суд звертає увагу, що у 2015 році позивачем від відповідача Управління Держгеокадастру у м. Ірпені отримано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 03-08/480. При цьому, у витязі зазначено: місцезнаходження земельної ділянки - м. Ірпінь, мікрорайон «Стоянка», користувач - ПП «ІНЖЕНЕРНО-БУДІВЕЛЬНИЙ ЦЕНТР «Споруда», значення - для будівництва котеджного комплексу та організації зони відпочинку.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України "Про оренду землі".

Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про оренду землі» об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

Статтею 4 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до ст. 16 ЗУ «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Згідно ст. 30 ЗУ «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

За змісту статей 6, 20 ЗУ "Про оренду землі" договір оренди землі підлягає державній реєстрації, якщо такий договір укладений. Після державної реєстрації укладеного договору оренди землі він набирає чинності.

Частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Отже, сторони договору, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують договір, надаючи згоді встановленої форми.

Разом із тим, цивільні права та обов'язки, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення сторін при укладенні спірних договорів, набуваються після відповідної державної реєстрації.

Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно ст. 32 ЗУ «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Отже, з викладеного слідує, що земельна ділянка знаходиться у межах м. Ірпеня, цільове призначення для будівництва котеджного комплексу та організації зони відпочинку, Договір від 04.06.2008 року укладений та зареєстрований у встановленому законом порядку, позивач звернувся з належною заявою до відповідача через Центру надання адміністративних послуг, додавши до неї всі необхідні документи. Отже підстав для відмови у наданні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 3210900000:01:174:0108, площею 3, 0000 га. за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Княгині Ольги, 1 у відповідачів не було.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність відповідачів щодо несвоєчасного розгляду та видачі відмови у задоволенні його заяви від 16.06.2016 року, то суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 10 ЗУ « Про адміністративні послуги» граничний строк надання адміністративної послуги визначається законом.

У разі якщо законом не визначено граничний строк надання адміністративної послуги, цей строк не може перевищувати 30 календарних днів з дня подання суб'єктом звернення заяви та документів, необхідних для отримання послуги.

Суб'єкт надання адміністративних послуг надає адміністративну послугу, а центр надання адміністративних послуг забезпечує організацію надання такої послуги у найкоротший строк та за мінімальної кількості відвідувань суб'єктом звернення.

У разі надання адміністративної послуги суб'єктом надання адміністративних послуг, який діє на засадах колегіальності, рішення про надання адміністративної послуги або про відмову в її наданні приймається у строк, визначений частиною першою або другою цієї статті, а в разі неможливості прийняття зазначеного рішення у такий строк - на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку.

Адміністративна послуга вважається наданою з моменту отримання її суб'єктом звернення особисто або направлення поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) листа з повідомленням про можливість отримання такої послуги на адресу суб'єкта звернення. У випадках, передбачених законодавством, відповідний документ може бути надісланий поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) або за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку. При цьому строк доставки поштової кореспонденції не зараховується до строку надання адміністративної послуги.

Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про надання витягу з технічної документації 16.06.2016 року, лист-відмова за підписом заступника начальника Управління Держгеокадастру у м. Ірпені ОСОБА_2 датований 16.06.2016 року, позивач його отримав 29.06.2016 року, отже в межах 30 календарних днів.

Таким чином, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні даної позовної вимоги.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій.

Відповідно до ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.

У Рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як складова частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п.40).

Оскільки дане рішення суду в частині, надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, має зобов'язальний характер, а обставини, встановлені під час розгляду справи, дають суду обґрунтовані підстави вважати, що відповідач може ухилятись від його виконання, суд вважає за необхідне встановити контроль за виконанням постанови у даній справі шляхом зобов'язання Управління Держгеокадастру у м. Ірпені Київської області у десятиденний строк з часу набрання даним рішенням законної сили подати до суду звіт про його виконання.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, відповідно, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

До позовної заяви позивачем додано докази сплати судового збору у сумі 1 378,00 грн. (платіжне доручення від 04.07.2016 № 218), які підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держгеокадастру у м. Ірпені Київської області.

На підставі викладеного, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 11, 14, 69-72, 86, 94, 97, 122, 128, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Держгеокадастру у м. Ірпені Київської області, які виразилися у ненаданні ПП ІНЖЕНЕРНО-БУДІВЕЛЬНИЙ ЦЕНТР «СПОРУДА» через Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Ірпінської міської ради на заяву від 16.06.2016 року витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 3210900000:01:174:0108, площею 3, 0000 га. за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Княгині Ольги, 1.

Зобов'язати Управління Держгеокадастру у м. Ірпені Київської області видати ПП ІНЖЕНЕРНО-БУДІВЕЛЬНИЙ ЦЕНТР «СПОРУДА» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 3210900000:01:174:0108, площею 3, 0000 га. за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Княгині Ольги, 1

Зобов'язати Управління Держгеокадастру у м. Ірпені Київської області протягом десяти днів з дня набрання судовим рішенням у даній справі законної сили подати до суду звіт про його виконання.

Стягнути на користь ПП ІНЖЕНЕРНО-БУДІВЕЛЬНИЙ ЦЕНТР «СПОРУДА» за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держгеокадастру у м. Ірпені Київської області судові витрати у сумі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.

У решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лапій С.М.