ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про забезпечення адміністративного позову
20 лютого 2017 року Справа № 813/413/17
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий суддя: Грень Н.М.
секретаря судового засідання Гавірко О.О.,
представник позивача ОСОБА_1,
представник відповідача Лешик І.П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову у справі за позовом ОСОБА_3 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивачем, ОСОБА_3 подано 01.02.2017 року до Львівського окружного адміністративного суду позов про скасування рішення Депертаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області від 28.12.2016 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на реконструкцію з розширенням житлового будинку на АДРЕСА_1 за рахунок надбудови та добудови під багатоквартирний житловий будинок з приміщеннями комерційного призначення та підземним паркінгом з відтворенням окремих елементів фасаду існуючого будинку в м. Львові від 20.08.2015 року №115.
Також позивачем заявлено клопотання про вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення виконання рішення Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області від 28.12.2016 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на реконструкцію з розширенням житлового будинку на АДРЕСА_1 за рахунок надбудови та добудови під багатоквартирний житловий будинок з приміщеннями комерційного призначення та підземним паркінгом з відтворенням окремих елементів фасаду існуючого будинку в м. Львові від 20.08.2015 року №115.
Клопотання про забезпечення позову позивачем обґрунтоване тим, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові було надано Дозвіл про виконання будівельних робіт №ЛВ 114162241209 від 12.08.2016р., а тому позивачем ведуться будівельні роботи, в результаті чого оплачено послуги/здійснено роботи третіми особами на загальну суму 1092327.00 грн. Враховуючи те, що спір розглядається в судовому порядку, до моменту винесення рішення по суті спору, існує необхідність зупинення виконання рішення про скасування містобудівних умов та обмежень з метою уникнення небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення, а також враховуючи те, що для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
У судовому засіданні представник позивача заявлене клопотання підтримав. Представник відповідача проти заявленого клопотання заперечив, вважає, що задоволення клопотання про забезпечення позову у спосіб про який просить позивач буде вирішенням спору по суті.
При вирішенні клопотання про забезпечення позову суд керується ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) відповідно до якої завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Стаття 19 Конституції встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Згідно з частиною третьою статті 117 КАС України подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається суб'єкту владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.
Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути згідно ч.4 ст. 117 КАС України забезпечено забороною вчинення певних дій.
При розгляді клопотання про вжиття заходів забезпечення позову суд оцінює обґрунтованість доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості й адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу; наявності зв'язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову, і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення; ймовірності виникнення утруднень для виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; необхідності у зв'язку із вжиттям заходів запобігти порушенню прав та інтересів інших осіб, в тому числі, й осіб, які не приймають участь у розгляді справи.
У матеріалах справи міститься реєстр договорів, укладених позивачем з третіми особами для ведення будівництва, виписка з банку про оплату робіт пов'язаних з будівництвом, акти виконаних робіт та видаткові накладні на отримання будівельних матеріалів, що свідчить про існування між позивачем та третіми особами договірних відносин пов'язаних із будівництвом, а також дозвіл на виконання будівельних робіт від 12.08.2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 118 КАС України, клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Вирішуючи питання про забезпечення позову суд бере до уваги інтереси позивача, відповідачів, третьої особи, характер спірних правовідносин, можливі наслідки невжиття заходів забезпечення позову.
До моменту завершення розгляду справи в суді та набрання чинності рішенням у даній справі, суб'єкти господарювання, які виконують функції виконавця будівельних робіт, змушені будуть зупинити виконання підрядних робіт на невизначений термін та оплачувати працівникам вимушений простій.
Оскільки підтверджені належними доказами вищенаведені доводи позивача на переконання суду дають достатні підстави вважати про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам як позивача так і інших осіб до ухвалення рішення в адміністративній справі, а для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, суд вважає, що клопотання про забезпечення позову слід задовольнити.
Керуючись ст. ст. 117, 118, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову задовольнити.
До ухвалення рішення у даній адміністративній справі:
1. Зупинити дію рішення від 28.12.2016 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на реконструкцію з розширенням житлового будинку на АДРЕСА_1 за рахунок надбудови та добудови під багатоквартирний житловий будинок з приміщеннями комерційного призначення та підземним паркінгом з відтворенням окремих елементів фасаду існуючого будинку в м. Львові від 20.08.2015 року №115 - до набрання законної сили рішенням у справі
Ухвалу може бути оскаржено протягом 5 днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд, згідно ст. 186 КАС України. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з ч. 3 ст. 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано, згідно ст. 254 КАС України. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Виконання ухвали про забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя Грень Н.М.
Повний текст ухвали складено та підписано 21.02.2017 року.