Справа № 726/116/17
Провадження №2-а/726/13/17
Категорія 88
08.02.2017 м. Чернівці
Садгірський районний суд м. Чернівців у складі головуючого судді: Проскурняк І. Г. при секретарі Рутковська І. І., за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці і соціального захисту населення Чернівецької міської ради про визнання дій і бездіяльності Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту праці і соціального захисту населення Чернівецької міської ради про визнання дій і бездіяльності Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради протиправними, зобов'язання вчинити дії.
В позові посилається на те, що він ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій. Крім, того ОСОБА_1 є інвалідом III групи, що підтверджується посвідченням №087261 від 05.07.2016 року.
Вказує, що йому було проведено виплату щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій до 05 травня 2016 року у розмірі 920 грн. На думку Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради, дані розрахунки проведені в повному обсязі та здійснені на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 141 від 02.03.2016 року «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», якою учаснику бойових дій у 2016 році передбачено до 5 травня виплату разової грошової допомоги у розмірі 920 гривень. Однак, частиною 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» передбачено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч. І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет на 2016 рік» встановлено, що у 2016 році прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня -1247 гривень.
Таким чином, недоплачена сума щорічної разової грошової допомоги ОСОБА_1, як учаснику бойових дій, до 05 травня 2016 року становить 4730,00 грн. (1130*5-920=4730 грн.).
Враховуючи те, що позивач є учасником бойових дій, він наділений державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня. Наділивши учасників бойових дій зазначеною соціальною гарантією, держава таким чином взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які є ветеранами війни, тобто, між позивачем і державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист ветеранів війни учасників бойових дій.
Зазначає, що станом на 2016 рік, тобто на час виплати позивачу допомоги, діяла як Постанова Кабінету Міністрів України № 141 від 2 березня 2016 року «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», якою встановлено виплату разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій в розмірі 920 гривень, так і частина 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту», якою встановлено, що до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, при цьому дію цієї норми у 2016 році зупинено не було, інший порядок її застосування, в частині розміру допомоги, визначено не було.
Просить суд, визнати протиправними дії Департаменту праці і соціального захисту населення Чернівецької міської ради щодо відмови у донарахуванні і виплаті ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня, гарантованої ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2016 рік. Зобов'язати Департамент праці і соціального захисту населення Чернівецької міської ради здійснити перерахунок ОСОБА_1 29.01.1978 р. н. разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати з урахуванням сплаченої суми допомоги.
Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд задовольнити їх, а також надали пояснення аналогічні позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні надав суду заперечення в якому позовні вимоги не визнав та просив в їх задоволенні відмовити, у зв'язку із безпідставністю, а також пояснив, що при вирішенні цього питання необхідно керуватись нормами Бюджетного кодексу України, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12,13,14,15,16 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 141 від 02.03.2016 року «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», якою передбачено розмір разової грошової учасникам бойових дій в 2016 році в сумі 920 гривень.
Суд заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ст. 143 Конституції України та ст. 67 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» держава фінансує у повному обсязі здійснення органами місцевого самоврядування наданих законом повноважень органів виконавчої влади. Кошти, необхідні для здійснення органами місцевого самоврядування цих повноважень, що року передбачаються в Законі України про Державний бюджет України.
Пунктом 9 «Прикінцевих положень» Закону України «Про державний бюджет України на 2015 р.» встановлено, що норми та положення ст. 12, 13, 14, 15, 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються в порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Вищезазначені норми Закону України «Про державний бюджет України на 2015 р.» чинні, неконституційними не визнавались.
На виконання даної норми закону, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 141 від 02.03.2016 р. «Деякі питання виплати у 2016 р. разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань»», якою встановлено порядок та розміри виплати зазначеної допомоги в 2016 р., зокрема розмір грошової допомоги учасникам бойових дій складає 920 грн., яку гр. ОСОБА_1 перераховано.
Варто також звернути увагу на те, що Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також Закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
Водночас Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше».
Отже за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше, тобто Закону України «Про державний бюджет на 2015р.».
На підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити, оскільки ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії Департаменту праці та соціального захисту населення по недоплаті йому щорічної разової грошової допомоги. Однак законодавством чітко визначено розмір виплати, яку Департамент праці провів, а тому позов є не обґрунтований, та до задоволення не підлягає.
Кереючись ст. ст. 19, 22, 46, 58 Конституції України, ст. ст. 7, 9, 11, 14, 70, 71, 72, 86, 158-163, 167, 181, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту праці і соціального захисту населення Чернівецької міської ради про визнання дій і бездіяльності Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Садгірський районний суд м. Чернівців.
Головуючий суддя ОСОБА_4